Niemcy martwią się globalnymi wąskimi gardłami w dostawach. Wiele osób chce zrobić zakupy świąteczne dużo wcześniej w tym roku i liczy się z wyższymi cenami prezentów.
Prezenty droższe niż rok temu?
Według sondażu, zdecydowana większość ludzi w Niemczech obawia się, że kupowanie prezentów świątecznych w tym roku będzie droższe niż pierwotnie planowano ze względu na wąskie gardła w dostawach. Ponad połowa, bo aż 54% konsumentów spodziewa się, że ceny nieznacznie wzrosną, a ponad jedna czwarta (29%) spodziewa się znacznego wzrostu cen, jak wynika z reprezentatywnego badania opublikowanego w poniedziałek przez firmę konsultingową Ernst & Young (EY).
Około 30% ankietowanych stwierdziło, że chce przyspieszyć świąteczne zakupy z powodu potencjalnych problemów z dostawą. Ponad połowa (55%) chce zrobić większość świątecznych zakupów w listopadzie. Około jedna trzecia pytanych chce kupić prezenty w pierwszych dwóch tygodniach grudnia. Tylko co dziesiąty ankietowany chce poczekać z zakupem prezentów na krótko przed gwiazdką.
Zakupy online coraz bardziej popularne
Najczęściej jednak w tym roku Niemcy pod choinką położą gotówkę lub bony. Prawie co drugi respondent (47%) planuje, jak wynika z badania, oszczędzić sobie w ten sposób żmudnych poszukiwań odpowiedniego prezentu.
Jednak w ostatnim czasie spadła popularność prezentów w formie gotówki i bonów. Rok temu 59% ankietowanych chciało dać w prezencie bon lub pieniądze, dwa lata temu aż 69%. Artykuły spożywcze, słodycze, zabawki, książki, ubrania i kosmetyki są również popularne w tym roku jako prezenty.
Znaczenie handlu internetowego, jeśli chodzi o zakup prezentów świątecznych, prawdopodobnie wzrośnie w tym roku w Niemczech. Około 30% ankietowanych stwierdziło, że woli robić świąteczne zakupy online. Dla porównania: w 2020 roku było to tylko 28%, a przed koronawirusem w 2019 tylko 17% badanych.
Jednak dla jednej trzeciej ankietowanych (35%), tradycyjny lokalny sprzedawca nadal pozostaje pierwszym wyborem podczas zakupów prezentów również w tym roku. Dla porównania: w poprzednim roku było to 42%. Około 35% ankietowanych stwierdziło, że nie ma preferencji i szuka prezentów zarówno w internecie, jak i w sklepie.
Źródło: www.t-online.de