Dokument ARD ujawnia, jak polityka i media zniekształcają obraz bezpieczeństwa w Niemczech

    Wzrost niepokoju: czy naprawdę żyjemy w coraz niebezpieczniejszym kraju?

    W najnowszym reportażu „Monitoru” pod tytułem „Naród w strachu: Jak z przestępczości robi się politykę”, redaktor naczelny Georg Restle stawia kluczowe pytania: czy niemieckie ulice rzeczywiście stały się areną narastającej przemocy? I czy obcokrajowcy są z natury bardziej kryminalni niż obywatele Niemiec?

    Dane zamiast sensacji: ogólna przestępczość spada od dekad

    Choć nagłówki i telewizyjne migawki pełne są dramatycznych relacji o zabójstwach i napaściach, statystyki policji (PKS) pokazują, że od początku lat 90. w Niemczech systematycznie maleje liczba wszystkich odnotowywanych przestępstw. W porównaniu z rekordowymi wartościami sprzed trzydziestu lat odnotowano o 1 726 mniej zabójstw i uszkodzeń ciała skutkujących śmiercią.

    „W międzynarodowym zestawieniu nadal plasujemy się wśród najbezpieczniejszych państw świata”, podkreśla kryminolog Dietrich Oberwittler.

    Kto naprawdę cierpi z powodu przemocy?

    Badania dr Giny Wollinger dowodzą, że największe ryzyko stwarzają grupy społeczne niezwykle rzadko uwzględniane w doniesieniach: bezdomni czy osoby uzależnione od narkotyków częściej stają się ofiarami agresji niż przedstawiciele większości populacji.

    Obcokrajowcy w statystykach – efekt kontroli, nie skłonności do przestępczości

    Na pierwszy rzut oka dane PKS mogą sugerować, że nie-obywatele są nadreprezentowani w statystykach przestępstw: choć stanowią 17 % mieszkańców, to 35,4 % ogółu podejrzanych i aż 43,1 % sprawców przestępstw z użyciem przemocy. Jednak przyczyny tej dysproporcji leżą przede wszystkim w demografii (młodość, przewaga mężczyzn) oraz w intensywniejszym nadzorze policyjnym i wyższym wskaźniku zgłaszania przestępstw popełnianych przez obcokrajowców.

    „Wyniki międzynarodowych badań są jednoznaczne: cudzoziemcy nie są z natury bardziej kryminalni”, podsumowuje Restle.

    Sigmaringen: przykład dewastujących stereotypów

    W reportażu przeniesiono się do Sigmaringen, gdzie duże policyjne posterunki na terenie ośrodka dla uchodźców windują tamtejsze statystyki. – „Nie dlatego jest tu niebezpiecznie, że mieszkańcy ośrodka są agresywni, lecz dlatego, że każde wykroczenie jest rejestrowane”, wyjaśnia komendant Daniel Reiser.

    „Emocjonalny obraz nie pokrywa się z obiektywną sytuacją”, dodaje.

    Media kreują niepokój: obcokrajowcy przyciągają więcej uwagi

    Analiza programów Tagesschau ujawnia, że w 2023 r. aż 84,2 % materiałów o przestępstwach z udziałem cudzoziemców wyraźnie podkreślało ich pochodzenie, podczas gdy analogiczne historie z udziałem Niemców rzadko dawały o sobie znać (15,8 %). Profesor Thomas Hestermann (HS Macromedia) stwierdza:

    „Media karmią lęk – bo strach przekłada się na oglądalność i klikalność.”

    Polityka bezpieczeństwa: odpowiedzialność czy uleganie emocjom?

    „Kiedy politycy przemilczają lub bagatelizują fakty, tracą zaufanie obywateli”, przyznaje minister Herbert Reul (NRW). Oparte na danych, a nie strachu, decyzje w sprawach bezpieczeństwa są warunkiem zaufania w demokratycznym państwie.

    źródło: merkur.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    BERLINER – To dlaczego zwykli ludzie rodziny, żyjącym życiem codziennym boją się po zmroku wychodzić z Domu – JEDYNA PRAWDA A JESTEŚMY TU OD 1988 roku – Nie ma ani śladu jako NIEMCY były Przykładem, Symbolem dla Świata jako Kraj Bezpieczeństwa, Spokoju, Dobroci, Bogactwa

    Eustachy

    Ja sie nie boje chodzic po zmroku!!!

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x
    \r\n <\/div>\r\n<\/div>\r\n","isUserRated":"0","version":"7.6.28","wc_post_id":"183445","isCookiesEnabled":"1","loadLastCommentId":"0","dataFilterCallbacks":[],"phraseFilters":[],"scrollSize":"32","is_email_field_required":"1","url":"https:\/\/dojczland.info\/wp-admin\/admin-ajax.php","customAjaxUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/utils\/ajax\/wpdiscuz-ajax.php","bubbleUpdateUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-json\/wpdiscuz\/v1\/update","restNonce":"b683695565","is_rate_editable":"0","menu_icon":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg.svg","menu_icon_hover":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg_hover.svg"}; var wpdiscuzUCObj = {"msgConfirmDeleteComment":"Na pewno chcesz usun\u0105\u0107 ten komentarz?","msgConfirmCancelSubscription":"Na pewno chcesz anulowa\u0107 t\u0105 subskrybcj\u0119?","msgConfirmCancelFollow":"Na pewno nie chcesz d\u0142u\u017cej obserwowa\u0107 tego u\u017cytkownika?","additionalTab":"0"}; /* */-->