Dodatek mieszkaniowy, hamulec cen gazu i energii elektrycznej, wymiana prawa jazdy… Oto co się zmieni dla konsumentów w Niemczech w styczniu 2023 roku

    Wzrost cen będzie wciąż odczuwalny dla obywateli Niemiec w 2023 roku. Dlatego rząd federalny uchwalił szereg ulg, które odciążą ich w związku z kryzysem energetycznym. Jest też dobra wiadomość dla emerytów i osób płacących składki emerytalne. Ponadto zbliża się ważny termin dla milionów mieszkańców Niemiec. Poniżej przedstawiamy przegląd ważnych zmian, które zaczną obowiązywać w przyszłym roku.

    Kwota wolna od podatku (Grundfreibetrag)

    Co roku w Niemczech wzrasta kwota dochodu, od której nie trzeba płacić podatków. W 2023 roku Grundfreibetrag, czyli kwota wolna od podatku, wzrośnie w przypadku singli z 10.347 euro do 10.908 euro. Jeśli chodzi o małżeństwa, kwota ta jest dwukrotnie wyższa i od stycznia wyniesie 21.816 euro.

    Progi podatkowe

    Aby uniknąć zjawiska pułapki inflacyjnej, wzrośnie nie tylko kwota wolna od podatku. Dostosowane zostaną także progi podatkowe. Dla podatników w Niemczech może się to wiązać z rozliczeniem według niższego progu podatkowego, dzięki czemu ich dochód netto będzie wyższy.

    Na przykład stawka podatku w wysokości 42 proc. będzie obowiązywać w przyszłym roku tylko w przypadku, gdy kwota dochodu podlegającego opodatkowaniu wyniesie 62.810 euro lub więcej. Natomiast w przypadku jeszcze wyższej stawki podatku wynoszącej 45 proc., dotyczącej najbogatszych mieszkańców Niemiec, próg dochodów nie ulegnie zmianie – osoby najzamożniejsze nie zostaną więc odciążone pod względem podatkowym.

    Zjawisko pułapki inflacyjnej polega na realnym obniżeniu wartości osiąganych dochodów części płatników podatków na skutek niedopasowania wysokości progów podatkowych do tempa waloryzacji wynagrodzeń. Jeżeli władze państwowe nie wprowadzą korekty wysokości progów podatkowych, część płatników podatków wstępuje na wyższy próg podatkowy, co skutkuje realnym obniżeniem wartości ich dochodów.

    Termin składania deklaracji na podatek od nieruchomości

    Właściciele domów i mieszkań muszą do końca stycznia złożyć deklaracje na podatek od nieruchomości. Początkowo termin ten był wyznaczony na koniec października. Później zdecydowano jednak o jego przedłużeniu.

    Ryczałt za pracę zdalną (Homeoffice-Pauschale)

    Do tej pory osoby pracujące z domu mogły wykazać w deklaracji podatkowej do 120 dni pracy w trybie home office. Istniała możliwość odliczenia od podatku 5 euro za dzień, czyli maksymalnie 600 euro za rok. W 2023 roku kwota ryczałtu wzrośnie do 6 euro za dzień i maksymalnie 1.260 euro za rok. Tym samym można ubiegać się o zwrot kosztów z tytułu pracy zdalnej za nawet 210 dni roboczych spędzonych przy domowym biurku.

    Ryczałtowy koszt uzyskania przychodu przez pracownika (Arbeitnehmerpauschbetrag/Werbungskostenpauschale)

    Do tej pory pracownicy w Niemczech mogli odliczyć od podatku 1.200 euro rocznie jako koszty uzyskania przychodu. W 2023 roku kwota ta nieznacznie wzrośnie i wyniesie 1.230 euro.

    Sparerpauschbetrag

    Po raz pierwszy od 2002 roku rząd federalny zwiększy z dniem 1 stycznia 2023 roku kwotę wolną od podatku od zysków kapitałowych. Tzw. Sparerpauschbetrag wzrośnie z 801 euro do 1.000 euro rocznie na osobę. Tym samym większa kwota dochodów z tytułu odsetek lub dywidend nie będzie podlegać opodatkowaniu.

    Kindergeld i Kinderzuschlag

    Od stycznia 2023 roku rodziny w Niemczech otrzymają nieco wyższą kwotę zasiłku rodzinnego Kindergeld. Wzrośnie ona do 250 euro na dziecko miesięcznie. W związku z tym zwiększona zostanie także kwota wolna od podatku ze względu na posiadanie dzieci, czyli Kinderfreibetrag. Od nowego roku wyniesie ona 6.024 euro. Pamiętajcie o tym, że rodzice w Niemczech mogą skorzystać albo z zasiłku rodzinnego albo z kwoty wolnej – w zależności od tego, która ulga jest dla nich korzystniejsza.

    Rodziny o niskich dochodach mogą oprócz zasiłku Kindergeld otrzymać dodatek na dzieci (Kinderzuschlag). Od stycznia 2023 roku maksymalna kwota tego świadczenia wzrośnie z 229 euro do 250 euro miesięcznie.

    Dla matek lub ojców samotnie wychowujących dzieci kwota wolna od podatku (Alleinerziehenden-Freibetrag) wzrośnie w 2023 roku z 4.008 euro do 4.260 euro na pierwsze dziecko.

    Dodatkowa składka na ubezpieczenie zdrowotne

    Średnia stawka dodatkowej składki na ustawowe ubezpieczenie zdrowotne wzrośnie w 2023 roku z 1,3 do 1,6 proc. Niemieckie ministerstwo zdrowia ustala jednak wysokość tej stawki tylko dla celów orientacyjnych. O rzeczywistej wysokości składki dodatkowej decydują same kasy chorych. Mogą one odbiegać od średniej.

    Beitragsbemessungsgrenze

    Beitragsbemessungsgrenze (BBG) to określony ustawą górny próg dochodów, od którego naliczana jest wysokość obowiązkowych składek ubezpieczeniowych. Istnieją dwie różne wartości: jedna dla ustawowego ubezpieczenia emerytalnego i od bezrobocia oraz jedna dla ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego i pielęgnacyjnego.

    Wysokość górnego progu dochodów zależy od tego, jak kształtowały się wynagrodzenia brutto. Od 1 stycznia 2023 roku BBG dla ubezpieczenia emerytalnego i od bezrobocia w starych krajach związkowych wzrośnie z 7.050 euro miesięcznie do 7.300 euro. Na wschodzie Niemiec wzrośnie z 6.750 euro miesięcznie do 7.100 euro.

    W przypadku ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego w całych Niemczech obowiązują jednolite wartości. W 2023 roku próg dochodowy BBG wzrośnie do 59.850 euro rocznie (4.987,50 euro miesięcznie). Pracowników najemnych obowiązuje określony pułap rocznych zarobków, tzw. Jahresentgeltgrenze albo inaczej Versicherungspflichtgrenze. Jedynie pracownicy, którzy zarabiają więcej, mogą zostać zwolnieni z obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego i ubezpieczyć się prywatnie. W 2023 roku limit ten wyniesie 66.600 euro rocznie (5.550 euro miesięcznie).

    Limit kwoty zarobku dodatkowego dla emerytów

    Ci, którzy dorabiają po przejściu na wcześniejszą emeryturę, mogli do tej pory zarobić maksymalnie 46.060 euro rocznie, aby uniknąć potrąceń z pobieranych świadczeń emerytalnych. Od 2023 roku limit ten zostanie całkowicie zniesiony. Oznacza to, że seniorzy, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego, mogą dorabiać bez ograniczeń.

    Składki emerytalne podlegają w całości odliczeniu od podatku

    Od 2023 roku podatnicy w Niemczech będą mogli w pełni odliczyć od podatku składki emerytalne. Według pierwotnych założeń miało to być możliwe dopiero w 2025 roku.

    Zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej

    Od 2023 roku pracownicy objęci ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym nie będą musieli przedkładać pracodawcy papierowego zaświadczenia o niezdolności do pracy. Pracodawca otrzyma bowiem te dane drogą elektroniczną od kas chorych.

    Na razie nie dotyczy to wizyt u prywatnych lekarzy, lekarzy za granicą, fizjoterapeutów, psychoterapeutów oraz wizyt w placówkach rehabilitacyjnych. Ponadto obecnie nie ma regulacji prawnej umożliwiającej wdrożenie elektronicznego zaświadczenia o niezdolności do pracy także dla osób ubezpieczonych prywatnie.

    Dodatek mieszkaniowy (Wohngeld)

    Od stycznia 2023 roku dodatek mieszkaniowy (Wohngeld) będzie mogło otrzymać o 1,4 mln gospodarstw domowych więcej niż do tej pory. Wtedy bowiem wejdzie w życie reforma, w ramach której świadczenie socjalne ma wzrosnąć z obecnego poziomu około 180 euro do około 370 euro miesięcznie. Skorzystać mają także obywatele, którzy zarabiają minimalną pensję lub otrzymują emeryturę o zbliżonej wysokości.

    Bürgergeld zamiast Hartz IV

    Z dniem 1 stycznia 2023 roku Bürgergeld („zasiłek obywatelski”) zastąpi dotychczasowy zasiłek socjalny dla bezrobotnych, znany jako Hartz IV. Dochód stanowiący podstawowe zabezpieczenie dla osób bezrobotnych wzrośnie o ponad 50 euro. Osoby samotne otrzymają 502 euro miesięcznie.

    Świadczenie Bürgergeld może zostać zmniejszone maksymalnie o 30 procent, jeśli bezrobotny będzie  – wbrew ustaleniom – unikał podjęcia pracy lub odmówi udziału w szkoleniach.

    Hamulec cen gazu

    Aby odciążyć finansowo gospodarstwa domowe w Niemczech, w marcu 2023 roku ma wejść w życie hamulec cen gazu, który będzie obowiązywać z mocą wsteczną od stycznia. Dla 80 proc. zużycia gazu z poprzedniego roku będzie obowiązywał limit w wysokości 12 centów za kilowatogodzinę (w przypadku ciepła sieciowego 9,5 centa za kilowatogodzinę). Za pozostałe zużycie trzeba będzie zapłacić wyższą cenę rynkową – ma to być zachęta do oszczędzania gazu.

    Hamulec cen energii elektrycznej

    Od 1 stycznia ma też zacząć obowiązywać hamulec cen energii elektrycznej. Gospodarstwa domowe i mniejsze firmy mają być odciążone analogicznie jak w przypadku hamulca cen gazu – dla 80 proc. zużycia z poprzedniego roku cena energii elektrycznej wyniesie maksymalnie 40 centów za kilowatogodzinę. Dla dużych odbiorców przemysłowych będzie obowiązywała cena w wysokości 13 centów dla 70 proc. zużycia z poprzedniego roku.

    Prawo jazdy

    Wszystkie osoby urodzone w latach 1959-1964 muszą do 19 stycznia 2023 roku wymienić swoje prawo jazdy na wersję jednolitą dla całej UE. Nowy dokument ma mieć lepsze zabezpieczenia przed fałszerstwami i figurować w dedykowanej bazie danych.

    Jedzenie poza domem

    Od 2023 roku restauracje, firmy dostawcze i kawiarnie będą musiały oferować napoje i jedzenie na wynos w pojemnikach wielokrotnego użytku. Klienci będą mogli wówczas wybierać między opakowaniami jednorazowymi i wielokrotnego użytku.

    Istnieje wyjątek dla małych firm zatrudniających maksymalnie pięciu pracowników i których powierzchnia sprzedaży nie przekracza 80 metrów kwadratowych. W zamian zostaną one zobowiązane do napełniania pojemników wielokrotnego użytku przynoszonych przez klientów.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x