We wrześniu 2022 roku zmienią się niektóre ustawy i regulacje obowiązujące w Niemczech. Osoby zatrudnione i pracujące na własny rachunek otrzymają zryczałtowany dodatek energetyczny w wysokości 300 euro. Oprócz tego wycofany zostanie bilet za 9 euro, a także ma pojawić się e-recepta. Oto przegląd.
Nadchodzi e-recepta
Ważna zmiana dotycząca aptek: od września w całych Niemczech będą one mogły realizować elektroniczne recepty na leki. Jednak nie wszystkie gabinety lekarskie w Niemczech będą od września wystawiać e-recepty. Aby szpitale, gabinety i apteki mogły się przestawić na formę elektroniczną, wprowadzenie e-recepty będzie odbywało się etapami.
„Od 1 września 2022 roku rozpocznie się 1. etap wprowadzania e-recepty w Westfalii-Lippe i Szlezwiku-Holsztynie” – czytamy w oświadczeniu Federalnego Ministerstwa Zdrowia. Jednak na razie z wprowadzenia elektronicznej recepty wycofało się Stowarzyszenie Lekarzy Ustawowego Ubezpieczenia Zdrowotnego Szlezwiku-Holsztyna (KVSH). Ponadto, w pierwszym etapie w formie elektronicznej mają być wystawiane jedynie recepty na leki dostępne tylko na receptę.
300 euro dodatku energetycznego we wrześniu
We wrześniu ma zostać wypłacony zryczałtowany dodatek energetyczny w wysokości 300 euro. Jednak nie wszyscy mieszkańcy Niemiec skorzystają z tego wsparcia. Co do zasady prawo do tzw. Energiepreispauschale przysługuje wszystkim osobom aktywnym zawodowo, bez względu na to, czy są to osoby zatrudnione, czy pracujące na własny rachunek.
Dotyczy to także pracy na Minijob, jeśli jest to główny zawód. Ważna jest klasa podatkowa. Zryczałtowany dodatek energetyczny przysługuje tylko pracownikom, którzy należą do klas podatkowych od 1 do 5. Wsparcia finansowego nie otrzymają emeryci oraz osoby pobierające świadczenia z zakresu podstawowego zabezpieczenia (niem. Grundsicherung). Studenci otrzymają dodatek tylko wtedy, gdy oprócz studiowania pracują w niepełnym lub pełnym wymiarze godzin i w związku z tym są zobowiązani do zapłaty podatku.
Przestaje obowiązywać bilet za 9 euro
Z końcem sierpnia traci ważność tzw. bilet za 9 euro. Na razie nie wiadomo, czy zastąpi go inny bilet w promocyjnej cenie. Póki co wygląda na to, że podróżowanie pociągiem w Niemczech stanie się teraz jeszcze droższe. Na przykład na początku 2023 roku związek przedsiębiorstw komunikacyjnych w Stuttgarcie podniesie ceny biletów średnio o 4,9 procent, a w Norymberdze – o 3 procent. Jednak w wielu przypadkach koszty ponoszone przez związki przedsiębiorstw komunikacyjnych wzrosły o ponad pięć procent.
Kanclerz Olaf Scholz uznał bilet za 9 euro za wielki sukces. Polityk SPD powiedział w niedzielę podczas dnia otwartych drzwi w Urzędzie Kanclerskim: „To był jeden z najlepszych pomysłów, jakie mieliśmy” – stwierdził.
Koronawirus: we wrześniu traci moc niemiecka ustawa o ochronie przed zakażeniami
Ważna zmiana dotyczy również aktualnie obowiązujących środków ochrony przed pandemią koronawirusa. 23 września traci moc niemiecka ustawa o ochronie przed zakażeniami. Przedstawiono już jednak nowe propozycje przepisów mających pomóc w walce z COVID-19. Mają one zacząć obowiązywać 1 października. Wcześniej jednak muszą one jeszcze zostać zatwierdzone przez Bundestag.
Znów wyższy podatek od paliw
Od września przestanie też obowiązywać obniżony podatek od paliw – tzw. Tankrabatt. Oznacza to, że ceny paliw prawdopodobnie znowu wzrosną. W czerwcu, lipcu i sierpniu obowiązywała obniżona stawka podatku od paliw. W przypadku benzyny różnica wyniosła około 35 eurocentów na litrze, a w przypadku oleju napędowego – około 17 eurocentów. Przedłużenie obowiązywania tej ulgi podatkowej nie jest planowane.
Źródło: www.focus.de