Do 2030 roku w Niemczech może brakować nawet 87 tysięcy kierowców autobusów

    Zapotrzebowanie na kierowców stale rośnie, a jednocześnie wielu z nich odchodzi z pracy ze względu na osiągnięty wiek emerytalny. Wszystko wskazuje na to, że niedobór pracowników w branży przewozów autobusowych w Niemczech będzie jeszcze większy niż dotychczas sądzono.

    Według Federalnego Związku Niemieckich Przewoźników Autobusowych (niem. Bundesverband Deutscher Omnibusunternehmen, BDO), do 2030 roku może brakować nawet około 87 tys. kierowców. Do tej pory prognozy dotyczące niedoboru pracowników tej branży mówiły o około 76 tys. Jak wynika z przeprowadzonej ankiety, w przedsiębiorstwach zajmujących się przewozami autobusowymi brakuje obecnie prawie 7,8 tys. kierowców.

    Wielu kierowców zrezygnowało z pracy w czasie pandemii 

    W związku z trudną sytuacją kadrową, wiele firm już teraz nie jest w stanie przyjmować niektórych zleceń lub nie może brać udziału w przetargach – powiedział Patrick Orschulko, specjalista ds. prawa i turystyki w Federalnym Związku Niemieckich Przewoźników Autobusowych. Jest to spowodowane w dużej mierze tym, że bardzo dużo pracowników przechodzi obecnie na emeryturę, a ponadto Orschulko spodziewa się „podwojenia liczby pasażerów” w związku z transformacją sektora transportu w Niemczech.

    Wiele firm musiało przestawić się na skrócony czas pracy (niem. Kurzarbeit) podczas pandemii koronawirusa, ponieważ przez długi czas podróżowanie autobusami międzymiastowymi nie było możliwe – powiedział. Wielu kierowców odeszło więc z branży, co przyczyniło się do pogłębienia problemu niedoboru pracowników – wyjaśnił Orschulko.

    Związek zwraca uwagę na potrzebę uproszczenia procesu uzyskiwania uprawnień kierowcy zawodowego

    Dlatego organizacja domaga się przede wszystkim uproszczenia i odbiurokratyzowania systemu kształcenia kierowców autobusów, podobnie jak ma to miejsce w Austrii. Związek proponuje system kształcenia „2 w 1”, w którym kierowcy autobusów byliby gotowi do pracy po ukończeniu kursu, zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego.

    Aktualnie proces kształcenia jest w Niemczech podzielony na dwie części. Po pierwsze, przyszli kierowcy muszą uzyskać prawo jazdy na autobus, a po drugie, muszą zdobyć świadectwo kwalifikacji kierowcy zawodowego (Berufskraftfahrerqualifikation), które umożliwia im pracę w przedsiębiorstwie zajmującym się przewozem osób.

    Źródło: Der Spiegel

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Dinozaur

    Zapomniano napisać że w zarobki kierowcy autobusu nie motywują do pozostania w zawodzie. Kategoria prawa jazdy D jest wyższa niż Ci ale zarobki są dużo niższe niż kierowcy ciężarówki.
    Ja zrezygnowałem z tego powodu ale również dlatego że zmuszano w tym czasie do „szczypiorku”.

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x