1 maja w Niemczech ma zacząć obowiązywać bilet za 49 euro. W tym tygodniu Bundestag zadecyduje o tym, jaki udział w jego finansowaniu będzie miał rząd federalny. Nie będzie biletu socjalnego po obniżonej cenie. Ale poszczególne kraje związkowe opracowują własne propozycje ulg – tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez agencję prasową Evangelischer Pressedienst (epd) w ministerstwach transportu wszystkich landów.
Od jesieni w Bawarii bilet za 29 euro dla studentów i uczniów zawodu
Kilka krajów związkowych chce wprowadzić zniżkowe bilety ważne na terenie całego landu. Od następnego semestru zimowego, czyli od jesieni tego roku, studenci i uczniowie zawodu w Bawarii mogą liczyć na tańszą wersję Deutschlandticket. Zapowiedział to w styczniu premier tego kraju związkowego Markus Söder. Dla nich Deutschlandticket ma być dostępny za jedyne 29 euro.
Tańsze bilety dla młodych i osób korzystających z pomocy socjalnej
Także inne landy chcą obniżyć cenę Deutschlandticket dla młodych ludzi – niektóre oferują ważne w całym kraju związkowym bilety socjalne, inne przewidują zniżki, które gminy lub związki komunikacyjne już teraz zapewniają określonym grupom obywateli. W Saarze Deutschlandticket dla młodych ma kosztować 30,40 euro. Turyngia zamierza zaoferować bilet za 28 euro młodym ludziom, którzy mieszkają i kształcą się w tym kraju związkowym, ale ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.
W Hesji od 1 maja ma obowiązywać bilet socjalny za 31 euro dla osób pobierających zasiłek Bürgergeld, dodatek mieszkaniowy Wohngeld i korzystających z pomocy socjalnej. W Berlinie do maja obowiązuje jeszcze bilet socjalny za 9 euro. Prowadzone są rozmowy z krajem związkowym Brandenburgia, czy w ofercie wspólnego związku komunikacyjnego znajdzie się wersja biletu Deutschlandticket po cenie preferencyjnej.
Koszty związane z ulgami przy zakupie biletu za 49 euro będą ponoszone w całości przez kraje związkowe. Również rząd Nadrenii-Palatynatu bada możliwość zaoferowania tańszych wersji biletu Deutschlandticket. Z kolei Saksonia nie ma tego w planach. Tłumaczy to tym, że nie ma możliwości sfinansowania tego przedsięwzięcia wyłącznie ze środków budżetu krajowego. Meklemburgia-Pomorze Przednie chciałaby natomiast zaoferować Deutschlandticket w obniżonej cenie dla seniorów.
Nie planuje się wprowadzenia ogólnokrajowego biletu socjalnego – krytyka ze strony organizacji społecznych
Rząd federalny i rządy poszczególnych krajów związkowych będą wspólnie pokrywać koszty funkcjonowania biletu za 49 euro, który ma obowiązywać w transporcie lokalnym i regionalnym w całych Niemczech przynajmniej do 2025 roku. Rząd federalny zapewni 1,5 miliarda euro rocznie. Hesja, Brema, Berlin, Saara, Nadrenia-Palatynat i Badenia-Wirtembergia opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowo biletu socjalnego po obniżonej cenie, ale ostatecznie ta propozycja została odrzucona w trakcie negocjacji.
Tymczasem organizacje społeczne w dalszym ciągu domagają się wprowadzenia biletu socjalnego. Argumentują, że swoboda przemieszczania się powinna być dostępna także dla osób, których nie stać na bilet za 49 euro, tym bardziej, że jego cena może w przyszłości wzrosnąć.
Źródło: BR24
DLACZEGO TEN BILET MUSI BYC NA ABONAMENT A NIE W Kiosku, Automacie – TEN BILET ZA 49 Euro – Kto kupi – Ci co jeżdżą samochodami to i tak będą jeździć, czyli NIE – Kobieta z dziećmi, NIE – Renciści, NIE – Ci co pobierają zasiłek, NIE – Co mają długi, NIE – Nie ma zdolności kredytowej, NIE itp. – I po co takim co miesiąc taki bilet – Nie tylko bilet, gdzieś pojechać to też trzeba mieć Kasę – Jedynie dla ludzi 1 Kategorii – TO BĘDZIE WIELKI NIEWYPAŁ jak nie zmienią – Jedna wielka katastrofa
Dziadku zażalenia to nie tutaj..