Deutsche Bahn: oto zmiany dla pasażerów pociągów w Niemczech obowiązujące od 7 czerwca

    Niemal każdy, kto podróżuje pociągami w Niemczech, nie raz usłyszał komunikat informujący o opóźnieniach. Wielu pasażerów regularnie spogląda na zegarki: 15 minut postoju, 30 minut, 45 minut – jeżeli opóźnienie przekroczy godzinę, kolej zwraca 25 procent ceny biletu, jeżeli przekroczy dwie godziny – nawet 50 procent, co jest przynajmniej jakimś pocieszeniem. Do tej pory powód opóźnienia nie miał znaczenia. Teraz jednak weszło w życie nowe rozporządzenie UE dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym, które wprowadza wiele zmian. Oto przegląd.

    W jakich przypadkach pasażerowie nie otrzymają już zwrotu pieniędzy?

    Przedsiębiorstwa kolejowe w UE nie będą już musiały wypłacać odszkodowań z powodu odwołań i opóźnień pociągów, jeśli są one spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami, na które nie mają one wpływu. Chodzi m.in. o ekstremalne warunki pogodowe, operacje policyjne, kradzieże kabli, sytuacje nadzwyczajne w pociągu, czy ludzi na torach. Kolej zapewniła, że nie będzie interpretować „normalnych” burz jako „ekstremalnych zjawisk pogodowych” i że zamierza również iść pasażerom na rękę w przypadku nadzwyczajnych zdarzeń naturalnych, takich jak powódź stulecia w dolinie Ahr latem 2021 roku. W przypadku strajków lub opóźnień spowodowanych awarią sieci kolejowej pasażerowie nadal mają prawo do odszkodowania.

    Do kiedy pasażerowie muszą złożyć wniosek o wypłatę odszkodowania?

    Do tej pory pasażerowie mieli rok na złożenie wniosku o odszkodowanie. Teraz mają na to tylko trzy miesiące. Nie powinno to stanowić problemu dla większości podróżnych, gdyż 97 procent z nich i tak ubiega się o zwrot pieniędzy niezwłocznie lub w ciągu pierwszych trzech miesięcy od powstania roszczenia.

    Jakie inne prawa przysługują pasażerom kolei w przypadku opóźnień pociągów?

    Nowe przepisy zasadniczo nie wpłynęły na prawo do otrzymania pomocy w przypadku opóźnienia przekraczającego godzinę lub odwołania pociągu. Kolej musi wówczas zapewnić pasażerom posiłki i napoje adekwatnie do czasu oczekiwania, a w razie potrzeby także nocleg w hotelu. Jest tu tylko jedna mała zmiana: jeśli przyczyną odwołania pociągu są nadzwyczajne okoliczności, przedsiębiorstwo kolejowe może ograniczyć czas zakwaterowania w hotelu do maksymalnie trzech nocy, zgodnie z art. 20 rozporządzenia. Wcześniej nie było takiego ograniczenia.

    Czy w przypadku opóźnień pasażerowie mogą wsiąść do innego pociągu?

    W przypadku gdy istnieją uzasadnione powody, aby przypuszczać, że opóźnienie przyjazdu do miejsca docelowego wyniesie co najmniej 60 minut, pasażerowie mogą zdecydować, czy chcą otrzymać zwrot kosztów biletu, czy kontynuować podróż. Mogą kontynuować podróż w najbliższym dostępnym lub w późniejszym, dogodnym dla nich terminie. Odtąd mogą również samodzielnie zorganizować dalszą podróż, korzystając z połączeń kolejowych i autobusowych oferowanych przez inne podmioty świadczące usługi przewozu. Następnie mogą żądać od kolei zwrotu poniesionych kosztów, jednak tylko wtedy, gdy ta wyraziła wcześniej zgodę na takie rozwiązanie lub nie poinformowała pasażera o dostępnych opcjach zmiany trasy w ciągu 100 minut od planowego czasu odjazdu.

    Co oznaczają nowe przepisy dla posiadaczy biletu za 49 euro?

    Jeśli osoba podróżująca z biletem Deutschlandticket do stacji kolejowej przeznaczonej dla pociągów dalekobieżnych, aby przesiąść się tam na pociąg ICE, spóźni się na swój pociąg z powodu opóźnienia pociągu regionalnego, nie otrzyma odszkodowania. Zgodnie z nowym rozporządzeniem UE, w przypadku Deutschlandticket mamy do czynienia ze „znacznie obniżoną opłatą za przewóz”. W rezultacie, jeśli pociąg spóźni się ponad 20 minut, pasażerowie nie mogą przesiąść się do pociągu dalekobieżnego i nie mają prawa do odszkodowania. Jedynym wyjątkiem są sytuacje, kiedy pasażerowie korzystając z ostatniego połączenia danego dnia nie dotrą do miejsca docelowego przed północą lub dotrą z co najmniej 60-minutowym opóźnieniem między godziną 0 a 5 rano. W takich przypadkach pasażerowie mogą kontynuować podróż np. pociągiem ICE. Obrońcy praw konsumentów krytykują fakt, że posiadacze biletu Deutschlandticket będą w przyszłości częściowo pozbawieni praw przysługujących pasażerom kolei.

    Co oznacza nowe rozporządzenie dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się?

    Spontaniczne podróże nadal nie są możliwe dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ale mimo wszystko jest pewna zmiana. Do tej pory pasażer musiał powiadomić kolej z co najmniej 48-godzinnym wyprzedzeniem, jeśli potrzebował pomocy przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu. Zgodnie z nowym rozporządzeniem UE, teraz wystarczy to zrobić na 24 godziny przed podróżą.

    Źródło: www.sueddeutsche.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x