Decyzja Federalnego Sądu Administracyjnego: żołnierze mają obowiązek poddania się szczepieniom ochronnym

    Żołnierze Bundeswehry mają obowiązek poddania się szczepieniom ochronnym. Tak zadecydował Federalny Sąd Administracyjny w orzeczeniu opublikowanym w miniony poniedziałek. Sprawa nie dotyczyła wprawdzie szczepienia przeciw COVID-19, lecz ogólnie szczepień ochronnych przeciwko różnym chorobom, takim jak tężec, błonica i krztusiec. Jednakże orzeczenie, zgodnie z którym na żołnierzy można nałożyć obowiązek mający służyć ochronie ich zdrowia, może mieć przełożenie również na sytuację związaną z trwającą pandemią koronawirusa (sygn. akt: 2 WNB 8.20).

    Żołnierz odmówił poddania się szczepieniu i został ukarany przez przełożonego aresztem dyscyplinarnym

    Sąd odrzucił zatem apelację sierżanta, który uważa, że szczepienie, któremu się kiedyś poddał, było przyczyną wystąpienia u niego astmy i atopowego zapalenia skóry. Teraz obawia się negatywnych konsekwencji zdrowotnych szczepień.

    Lekarze wojskowi byli jednak odmiennego zdania. Jego dowódca nakazał mu zatem poddanie się szczepieniu. Kiedy żołnierz odmówił, nałożył na niego karę ośmiu dni aresztu dyscyplinarnego, która wiązała się z krótkotrwałym pozbawieniem wolności. Jest to największa kara, jaką może zastosować przełożony wobec żołnierzy działając w ramach przysługujących mu kompetencji.

    Sąd wojskowy uzyskał opinię lekarską i potwierdził decyzję przełożonego. W postępowaniu odwoławczym Federalny Sąd Administracyjny oparł się na przepisach ustawy o żołnierzach (Soldatengesetz). Argumentował, że ustawodawca wyraźnie ustanowił obowiązek poddawania się szczepieniom jako żołnierską powinność mającą na celu ochronę zdrowia. Podstawowe prawo jednostki do decydowania o swoim zdrowiu i ciele jest więc w tym względzie ograniczone.

    Odmowa możliwa tylko w przypadku „znaczącego zagrożenia dla życia lub zdrowia”

    Chodzi tu o paragraf 17a, zgodnie z którym żołnierz może być leczony nawet wbrew jego woli, jeżeli „ma to na celu zapobieganie lub zwalczanie chorób zakaźnych”. Powodem tego jest fakt, że takie choroby mogą znacznie osłabiać gotowość operacyjną jednostek wojskowych.

    Zgodnie z ustawą nie można wymagać od żołnierzy poddania się szczepieniom tylko wtedy, gdy istnieje „znaczące zagrożenie dla życia lub zdrowia”, przy czym własne oceny ryzyka nie są miarodajne. Według sądu, odmowa wykonania rozkazu nie może być uzasadniona prawem do postępowania zgodnie z własnym sumieniem. Ponadto, przełożony wziął pod uwagę osobistą sytuację żołnierza i zrezygnował z sądowego postępowania dyscyplinarnego, które mogłoby mieć dla niego poważniejsze konsekwencje.

    Źródło: www.tagesspiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x