Sankcje dla osób korzystających z pomocy społecznej zostaną złagodzone do czasu wejścia w życie planowanego przez rząd federalny tzw. „dochodu obywatelskiego” (niem. Bürgergeld).
Cięcia nie mogą wynosić więcej niż 10 procent zasiłku
Głosami SPD, Zielonych i FDP Bundestag przyjął w czwartek (19 maja) ustawę o zawieszeniu na rok sankcji dotyczących odbiorców zasiłku Hartz IV.
Zgodnie z nowymi przepisami, obniżenie zasiłku będzie możliwe tylko w przypadku wielokrotnego niestawiania się na umówione spotkania w urzędzie pracy, a cięcia nie mogą wynosić więcej niż 10 procent zasiłku.
W 2019 roku Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie podstawowego zabezpieczenia o ponad 30 procent zagraża minimum egzystencji, a zatem jest niedopuszczalne. Ogólnie jednak sędziowie uznali, że obowiązek współpracy jest zgodny z konstytucją.
CDU/CSU skrytykowały daleko idące zniesienie sankcji, z kolei Partia Lewicy poszłaby nawet o krok dalej
W przyszłym roku koalicja SPD, Zielonych i FDP chce wprowadzić tzw. „dochód obywatelski” (niem. Bürgergeld), który ma zastąpić dotychczasową formę podstawowego zabezpieczenia, a także na nowo zdefiniować obowiązki bezrobotnych w zakresie współpracy z urzędem. Federalny minister pracy Hubertus Heil (49, SPD) jeszcze tego lata chce przedstawić projekt ustawy o „dochodzie obywatelskim”.
CDU/CSU skrytykowały daleko idące zniesienie sankcji. Z kolei Partia Lewicy wezwała do zniesienia kar także za niestawianie się na spotkania w urzędzie pracy.
Według szacunków rządu federalnego, moratorium będzie wiązało się z dodatkowymi wydatkami w wysokości około dwunastu milionów euro w tym roku. Zdecydowaną większość tej kwoty – około 11,6 mln euro – pokryje rząd federalny, a pozostałą część kraje związkowe.
Źródło: www.bild.de
I bardzo dobrze nareszcie sie za nich wzieli