Sieć 3G została w Niemczech wyłączona pod koniec czerwca 2021 roku. Od tego czasu skupiono się głównie na ekspansji 4G i 5G, ale stare sieci 2G również były nadal aktywne. Teraz jednak operatorzy sieci ogłosili także koniec 2G.
Telekom planuje szeroko zakrojoną modernizację sieci z powodu wyłączenia 2G
Sieć komórkowa drugiej generacji istnieje od 1990 r. Sieć 2G obejmuje przede wszystkim standard komunikacji mobilnej GSM, który jest używany głównie do telefonii. Później dodano rozszerzenia, takie jak GPRS i EDGE, które umożliwiły również mobilną transmisję danych przez internet. Bez 2G ekspansja sieci komórkowych, jaką znamy dzisiaj, nie byłaby możliwa.
Nawet dziś 2G lub GSM jest nadal wiodącym standardem komunikacji mobilnej na świecie. I to pomimo faktu, że jest on już przestarzały. GSM działa na częstotliwościach około 900 MHz, 1800 MHz, 850 MHz i 1900 MHz. W Niemczech szczególnie istotne są GSM 900 (sieć D Telekom i Vodafone) i GSM 1800 (sieć E O2).
Częstotliwości te są jednak potrzebne do ekspansji nowoczesnych generacji komunikacji mobilnej, takich jak 4G i 5G. Deutsche Telekom był zatem pierwszym operatorem sieci, który ogłosił, że całkowicie wyłączy swoje sieci 2G do 30 czerwca 2028 roku. Vodafone odpowiedział na to i też ogłosił datę wyłączenia 2G. Jak poinformowała firma TECHBOOK, Vodafone planuje stopniowo wyłączać technologię 2G w Niemczech, prawdopodobnie do końca 2030 roku.
Kiedy 2G zniknie, przepustowość sieci się zwiększy. Deutsche Telekom chce wykorzystać częstotliwości około 900 MHz, na przykład do rozszerzenia 4G i 5G, szczególnie na obszarach wiejskich. Według operatora sieci, są one dobrze przystosowane do większych zasięgów i idealnie nadają się do poprawy zasięgu mobilnego w budynkach. „Możemy wykorzystać zwolnione częstotliwości 2G do dalszej poprawy naszej sieci” – mówi Abdu Mudesir, dyrektor zarządzający ds. technologii w Telekom Deutschland. „Chcemy szybkiej transmisji danych dla każdego – i chcemy jej wszędzie. Dlatego w przyszłości wykorzystamy częstotliwości w naszej sieci dla 4G i 5G, aby mobilne surfowanie było jeszcze szybsze, zwłaszcza na obszarach wiejskich”.
Jednocześnie Deutsche Telekom obiecuje zapewnić zasięg 4G i 5G na obszarach, które wcześniej były objęte tylko 2G, w ramach trwającej modernizacji sieci, jeszcze przed odłączeniem 2G. Różne zakresy częstotliwości zostaną wykorzystane, aby umożliwić użytkownikom dostęp do mobilnego internetu na obszarach, na których wcześniej możliwe były tylko połączenia telefoniczne.
Vodafone potrzebuje nieco więcej czasu
Vodafone planuje wyłączenie nieco później, ale ma bardzo podobne powody i cele jak Telekom. Firma zwraca uwagę, że do czasu wyłączenia 2G będzie miała około 40 lat, a duża część urządzeń bazowych stanie się do tego czasu przestarzała i nie będzie już obsługiwana przez dostawców.
Tanja Richter, dyrektor ds. technologii w Vodafone, podkreśla: „Zapewnimy płynną migrację z 2G do innych sieci – dla telefonów komórkowych i internetu. Większość klientów już korzysta z telefonów i urządzeń, które działają z nowszymi, szybszymi i bardziej energooszczędnymi technologiami, takimi jak 4G i 5G, i nie odczuje żadnego wpływu. Odsetek klientów wykonujących połączenia za pośrednictwem LTE również stale rośnie”.
Wiele osób skorzysta na wyłączeniu 2G
W rzeczywistości większość użytkowników telefonów komórkowych w Niemczech ma większe szanse na skorzystanie z wyłączenia 2G i późniejszej optymalizacji sieci. Wielu z nich korzysta już z nowoczesnych smartfonów, które obsługują telefonię i mobilny internet za pośrednictwem 4G i/lub 5G. To samo dotyczy routerów mobilnych. Telefony komórkowe, które nadal całkowicie polegają na 2G, są dziś raczej rzadkością i nie są już aktualne. Nawet klasyczne telefony z klapką, które są często sprzedawane jako tak zwane telefony komórkowe dla seniorów, korzystają już z 4G. Jeśli starsze modele, które nie obsługują 4G, są nadal w użyciu, należy mieć na uwadze, że po wyłączeniu 2G będą musiały zostać wymienione.
Jednak wyłączenie 2G wpłynie nie tylko na korzystanie z telefonów komórkowych. Ma to również znaczenie dla łączenia urządzeń w sieć za pośrednictwem internetu. To samo dotyczy sektora M2M, który oznacza „machine-to-machine” i opisuje wymianę danych między urządzeniami bez pomocy człowieka. Według Telekom, w przeszłości urządzenia te korzystały głównie ze standardów bezprzewodowych 2G i 3G. Jednak odkąd sieć 3G została wyłączona, dostawcy coraz bardziej koncentrują się na nowoczesnych technologiach – przede wszystkim 4G i 5G.
Operatorzy sieci informują użytkowników i firmy o planowanym wyłączeniu 2G na tak wczesnym etapie, aby mieli oni czas na przygotowanie się do tego. Wszelkie pozostałe stare moduły można wymienić w odpowiednim czasie. „Przy zakupie lub wymianie urządzeń i usług należy zwrócić uwagę na obsługę nowoczesnych technologii, takich jak 4G/LTE i 5G lub wąskopasmowy IoT (NB-IoT) i LTE-M dla aplikacji IoT. W przypadku połączeń telefonicznych musi być również obsługiwany standard Voice-over-LTE Deutsche Telekom (VoLTE, voice over LTE) lub 5G VoNR (5G Voice-over-New-Radio)”, mówi Deutsche Telekom.
Źródło: www.techbook.de
I CO – BĘDZIE TANIEJ
Internet w Niemczech jest na poziomie internetu w Polsce w końcu lat 90. Telefonia komórkowa jeszcze gorzej.