Pogoda jest obecnie stabilna, ale może się to zmienić do następnego weekendu. Prognozy wahają się od słonecznej pogody do możliwych opadów śniegu.
Frankfurt – Jaka będzie pogoda w najbliższych dniach? Wiodące modele pogodowe GFS z amerykańskiej agencji meteorologicznej NOAA i ECMWF z europejskiej służby meteorologicznej obliczają zupełnie inną pogodę za tydzień. „Podczas gdy ECMWF spodziewa się śniegu aż do północnych nizin niemieckich w przyszły weekend, GFS przewiduje kontynuację stałej pogody wyżowej i że nic spektakularnego się nie wydarzy. Trudno o większą sprzeczność” – wyjaśnia meteorolog Dominik Jung z wetter.net. Pogoda w Niemczech może nawet spowodować najdłuższy jak dotąd okres suszy w tym roku.
Dlaczego modele pogodowe są tak sprzeczne? Ekspert wyjaśnia
„Pogoda to złożony system oparty na wielu czynnikach”, wyjaśnia Jung. „Modele takie jak GFS z USA i ECMWF z Europy wykorzystują ogromne ilości danych i różne metody obliczeniowe. Dlatego często dochodzą do różnych wniosków” – kontynuuje ekspert. Prognoza jest szczególnie niepewna z tygodniowym wyprzedzeniem, ponieważ nawet najmniejsze zmiany, na przykład temperatury lub prądów powietrza, mogą prowadzić do zupełnie innych warunków pogodowych.
„Może to być wszystko, od nadejścia zimy po słońce – i to właśnie widzimy tutaj teraz” – wyjaśnia Jung. Wniosek meteorologa: Prognozy pogody to często ekscytująca mieszanka. Jest to szczególnie widoczne w odniesieniu do przyszłego weekendu.
Pogoda w Niemczech: ECMWF spodziewa się pokrywy śnieżnej aż po niziny – czy to realne?
„ECMWF często jest nieco zbyt optymistyczny, jeśli chodzi o opady śniegu w Niemczech”, wyjaśnia ekspert ds. pogody. „Model zazwyczaj oblicza głębokość pokrywy śnieżnej, która jest znacznie wyższa niż w rzeczywistości”. Dlaczego tak się dzieje? Jung ma również na to odpowiedź: „Problem często leży w temperaturze gruntu”. Jeśli ziemia jest zbyt ciepła, śnieg topi się natychmiast i nawet tam nie pozostaje. „ECMWF czasami nie docenia tego, jak długo ziemia zatrzymuje ciepło – zwłaszcza po łagodnej jesieni” – mówi Jung. Ponadto niewielkie wahania wilgotności i temperatury wpływają na prognozę opadów śniegu. „Pokrywa śnieżna na niskich wysokościach powinna być zatem traktowana z ostrożnością. Po latach doświadczeń meteorologicznych z tym modelem pogody mogę go prawie wykluczyć” – przypuszcza Jung.
Amerykański model pogody GFS przewiduje lekkie ochłodzenie – to wszystko
Oba modele pogodowe widzą zimny front pędzący w kierunku Niemiec z północy w sobotę (2 listopada). Według GFS będzie tylko nieco chłodniej. Nie przewiduje się prawie żadnych opadów, ponieważ jesienny wyż pozostanie silny. Z drugiej strony ECMWF widzi w mieszance układ niskiego ciśnienia. To z kolei przyniosłoby opady deszczu ze śniegiem i śniegu do Niemiec na niskich wysokościach, wraz z zimnymi masami powietrza z północnej Europy. „Oba modele pogodowe zgadzają się co do chłodniejszych mas powietrza, ale nie co do opadów śniegu lub deszczu ze śniegiem. Niemniej jednak, najwyższy czas pomyśleć o oponach zimowych” – apeluje meteorolog.
źródło: fr.de
Jaka susza?! Co wy cpacie?!