Poziom wody w wielu rzekach podnosi się, a w niektórych regionach jazda samochodem staje się zagrożeniem. Jakie niebezpieczeństwa czyhają w szczególności na samochody elektryczne?
Ulewne deszcze, rzeki występujące z brzegów, woda po kostki na drogach: Podczas powodzi prowadzenie samochodu staje się wyzwaniem. Jeśli wydano ostrzeżenie o powodzi, zdecydowanie powinieneś skierować swój samochód w ustronne miejsce, aby firma ubezpieczeniowa nie mogła oskarżyć Cię o rażące zaniedbanie.
Jeśli nie zrobisz tego na czas, woda (zarówno na drogach, jak i w postaci deszczu) może być niebezpieczna – dla Ciebie i Twojego pojazdu.
Co z samochodami elektrycznymi – czy istnieje ryzyko porażenia prądem?
Zasady są takie same jak w przypadku samochodów benzynowych i diesla
Zasadniczo w przypadku samochodów elektrycznych obowiązują te same zasady, co w przypadku samochodów z silnikiem spalinowym. W praktyce oznacza to, że po zalanych drogach należy jeździć tylko w sytuacjach awaryjnych. Wynika to z faktu, że nie zawsze jest możliwe oszacowanie, jak głęboka jest woda.
Jeśli woda sięga tylko do piasty koła, tj. do środka opony, zwykle wszystko jest w porządku. Pojazd terenowy jest oczywiście bezpieczniejszy niż niski samochód sportowy. Pamiętaj jednak, aby jechać powoli. Pozwoli ci to zareagować w odpowiednim czasie, jeśli wpadniesz do głębszej wody.
W tym momencie istnieje ryzyko uszkodzenia
Dotyczy to zarówno poruszających się, jak i stojących samochodów: jeśli woda sięgnie środka zderzaka lub wyżej, mogą pojawić się pierwsze oznaki uszkodzenia – na przykład przekładni kierowniczej, łożysk kół lub hamulców. Jeśli jest jeszcze wyżej, ryzyko poważnych uszkodzeń jest większe: wiązki kablowe i połączenia wtykowe mogą zostać uszkodzone. Zwarcia mogą również unieruchomić samochód elektryczny.
Dlatego w przypadku samochodów elektrycznych obowiązują te same zasady, co w przypadku silników spalinowych: jeśli pojazd miał kontakt z wodą powodziową, należy go natychmiast wyłączyć, nie uruchamiać ponownie i oddać do warsztatu samochodowego. Zwykłe odholowanie nie jest w tym przypadku rozwiązaniem i może spowodować ogromne uszkodzenia pojazdu elektrycznego.
Czy istnieje ryzyko porażenia prądem?
Nie ma ryzyka porażenia prądem przez samochody elektryczne: jak pisze Volkswagen, nie ma zwiększonego ryzyka porażenia prądem w wodzie ze względu na liczne zabezpieczenia systemu wysokiego napięcia. Nawet gdyby kabel się poluzował, trzeba by było dotknąć obu biegunów – tj. kabli plus i minus – aby doznać porażenia. Również w tym przypadku liczne bezpieczniki zapobiegną porażeniu prądem.
źródło: t-online.de
Powiedz to rybom, ktore w swojej rzece spotkaly klusownikow, ktorzy „lowili“ pradem… ryby niczego nie dotykaly!
Co za grupie pytanie jako tytuł artykułu.
Oczywiście że nie! Przecież elektryki to sama ekologia i bezpieczeństwo.
Pozdrawiam – szczęśliwy posiadacz starego diesla 3.0 bez dpf.