„Corona-Soforthilfe” – Tysiące drobnych przedsiębiorstw w Niemczech musi zwrócić pomoc finansową

    Tysiące drobnych przedsiębiorców w Niemczech odczuwa dotkliwą obawę przed utratą środków do życia! Obecnie grozi im konieczność zwrotu pomocy finansowej przyznanej przez niemiecki rząd z powodu pandemii koronawirusa.

    Niemieckie firmy muszą wykazać, na co wydały pomoc finansową

    Przykładowo fryzjerka Alexandra Pastoor (35 lat, trzy pracownice) z Rhauderfehn otrzymała już korespondencję z „N-Banku” z Dolnej Saksonii. Kobieta relacjonuje, że wypłacono jej 9 000 euro i teraz otrzymała pismo, z którego wynika, iż musi wykazać, na co dokładnie zostały wydane środki.

    Od kwietnia 2020 roku, niemieckie przedsiębiorstwa otrzymywały od 9 000 (do pięciu pracowników) do 15 000 euro (dziesięciu pracowników) pomocy nadzwyczajnej.

    Teraz banki państwowe żądają wykazu wydatków i dochodów w ramach „obowiązkowej samokontroli”. W wielu przypadkach oznacza to konieczność zwrotu przyznanych środków.

    Kto musi zwrócić pieniądze otrzymane w ramach „Corona-Soforthilfe”?

    W poszczególnych krajach związkowych różnie regulowana jest kwestia zwrotu środków otrzymanych w ramach „Corona-Soforthilfe”. W niektórych przypadkach dozwolone jest pokrycie „własnych kosztów utrzymania” (czynsz, wyżywienie), w innych nie.

    Ogólna zasada brzmi: Jeśli kwota dochodu (np. 10 000 euro) jest równa kwocie wydatków (luka płynności na poziomie zero), pomoc nadzwyczajna musi zostać zwrócona.

    W samej Badenii-Wirtembergii około 54 000 małych przedsiębiorstw zostało już dotkniętych spłatami w wysokości około 100 milionów euro!

    Kto może zatrzymać środki?

    Pomoc finansową przyznaną w ramach „Corona-Soforthilfe” mogą zatrzymać osoby prowadzące działalność na własny rachunek, u których w okresie pomocy nadzwyczajnej wystąpiła trzymiesięczna luka w płynności finansowej. Przykładowo, jeśli dochód wyniósł 10 000 euro, a wydatki 20 000 euro i zostało wypłacone 9 000 euro, to taki przedsiębiorca może zachować pieniądze.

    Doradca podatkowy Oliver Kosanke (61) z Hamburga relacjonuje: „Co najmniej 50 procent moich klientów dotkniętych kryzysem musi zwrócić do 80 procent pomocy doraźnej”.

    źródło: www.bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Sylwester

    😂😂😂😂ale ich wydymali 😂😂😂

    Tomek

    Oddawać kasę i to szybko, bo niedługo koleni ubogacacze kulturowi z Bliskiego Wschodu przylecą, im się przeciez wszystko należy.

    Sam

    Ja to bym ich jeszcze pozamykał na min. 5 lat za próbę oszustwa 4 Rzeszy 🤣🤣🤣

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x