Coraz więcej dzieci w Niemczech korzysta z pomocy psychoterapeutów

    Według danych Kasy Chorych Barmer, coraz więcej dzieci i młodzieży w Niemczech decyduje się na leczenie psychoterapeutyczne. W ciągu jedenastu lat liczba młodych pacjentów wzrosła ponad dwukrotnie. Z informacji podanych przez kasę chorych wynika, że w 2019 r. w całych Niemczech pomocy psychoterapeutów potrzebowały około 823 tysiące dzieci i młodzieży.

    Według raportu, powodem podjęcia terapii są często reakcje na silny stres i zaburzenia adaptacyjne – np. po stracie bliskiej osoby lub w wyniku mobbingu. Jednak przyczyną może być również depresja oraz zaburzenia lękowe i emocjonalne.

    Pandemia przyczyniła się do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego młodych ludzi w Niemczech

    Zdaniem ekspertów, pandemia Covid-19 i związane z nią surowe restrykcje dotyczące kontaktów społecznych jeszcze bardziej pogorszyły sytuację. Nowa rzeczywistość stanowi dla dzieci i młodzieży duże obciążenie psychiczne.

    Znaczące różnice regionalne

    Jednocześnie z raportu kasy chorych wynika, że istnieją wyraźne różnice regionalne, jeśli chodzi o korzystanie z usług psychoterapeutycznych. W 2019 r. największe zapotrzebowanie na nie wystąpiło w Berlinie (5,19% wszystkich dzieci i młodzieży), a w dalszej kolejności w Nadrenii Północnej-Westfalii i Hesji.

    Najniższy odsetek młodych ludzi korzystających z pomocy psychoterapeutów odnotowano w Meklemburgii-Pomorzu Przednim (3,33% wszystkich młodych ludzi). Jednak to właśnie tam gwałtownie wzrosła liczba osób poddających się leczeniu – licząc od 2009 r. wzrost ten wyniósł 239%. Kolejne miejsca zajęły Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Tendencja wzrostowa jest najmniej zauważalna w Bremie (52%).

    Terapia często trwa latami

    Wyniki badań wskazują, że duża liczba młodych ludzi przez lata cierpi na zaburzenia psychiczne. W grupie dzieci i młodzieży, które w 2014 r. po raz pierwszy korzystały z psychoterapii, u ponad jednej trzeciej osób udokumentowano co najmniej jedno zaburzenie psychiczne już na pięć lat przed rozpoczęciem terapii. A ta często trwa latami.

    U nieco mniej niż 41 procent sesje psychoterapii trwały nie dłużej niż rok. Jednocześnie ponad jedna trzecia (36,4%) nadal korzystała z psychoterapii po upływie ponad dwóch lat od rozpoczęcia leczenia. U 62,5 procent wszystkich osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi, nawet po pięciu latach od rozpoczęcia terapii, wciąż były one diagnozowane.

    Źródło: www.tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Adam

    Nie pandemia się przyczyniła tylko pierd….ety rząd!

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x