Co piąty mieszkaniec Niemiec zagrożony ubóstwem lub wykluczeniem społecznym

    W ubiegłym roku w Niemczech około 17,3 mln osób było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Zgodnie z danymi Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden, problemem tym dotknięta była około jedna piąta (20,9 proc.) społeczeństwa. W porównaniu z rokiem poprzednim liczby te pozostały na niemal niezmienionym poziomie – w 2021 roku odsetek ten wynosił 21 proc. Dane statystyczne opierają się na pierwszych wynikach badań dotyczących dochodów i warunków życia (European Union Statistics on Income and Living Conditions, EU-SILC).

    Osoba jest uważana za zagrożoną ubóstwem, jeśli jej dochód do dyspozycji wynosi mniej niż 60 proc. mediany dochodów gospodarstw domowych żyjących w danym kraju

    W UE osoba jest uważana za zagrożoną ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, jeśli spełniony jest co najmniej jeden z trzech następujących warunków: ma dochód poniżej progu zagrożenia ubóstwem, gospodarstwo domowe doświadcza poważnej deprywacji materialnej (braku możliwości zaspokojenia potrzeb uznanych w warunkach europejskich za podstawowe, ze względu na problemy finansowe) i społecznej lub osoba żyje w gospodarstwie domowym o bardzo niskim udziale w rynku pracy. Według Federalnego Urzędu Statystycznego, do niektórych osób ma zastosowanie tylko jeden z warunków, w przypadku innych mogą być spełnione wszystkie trzy.

    Osoba jest uważana za zagrożoną ubóstwem, jeśli jej dochód do dyspozycji wynosi mniej niż 60 proc. mediany dochodów gospodarstw domowych żyjących w danym kraju. Na przykład w ubiegłym roku wartość ta wynosiła 1.250 euro netto miesięcznie w przypadku osób samotnych. W 2022 roku w Niemczech około 12,2 mln osób (14,7 proc.) było zagrożonych ubóstwem. Dla porównania, wskaźnik zagrożenia ubóstwem w 2021 roku wynosił w tym kraju 16 proc.

    Brak pieniędzy na wakacje lub kolację z przyjaciółmi

    Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, 5,1 mln osób (6,1 proc.) było w ubiegłym roku dotkniętych poważną deprywacją materialną i społeczną (w 2021 roku odsetek ten wynosił 4,3 proc.). „Oznacza to, że ich warunki życia były znacznie gorsze z powodu braku środków finansowych” – wyjaśniają statystycy. Na przykład osoby te nie były w stanie zapłacić czynszu lub rat kredytu hipotecznego, wyjechać na tygodniowe wakacje, wymienić zużytych mebli lub raz w miesiącu wyjść na kolację lub drinka z przyjaciółmi lub rodziną.

    Około 9,7 proc. populacji poniżej 65. roku życia, czyli 6,1 mln osób w Niemczech, żyło w 2022 roku w gospodarstwie domowym o bardzo niskim udziale w rynku pracy (w 2021 roku odsetek ten wynosił 9,5 proc.).

    Według dostępnych danych dotyczących dochodów i warunków życia w UE, w 2022 roku najniższy odsetek osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym odnotowano w Finlandii (16,3 proc.), natomiast najwyższy w Bułgarii (32,2 proc.). W 2021 roku w Niemczech odsetek osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym kształtował się na poziomie 21 proc., tuż poniżej średniej unijnej wynoszącej 21,7 proc.

    Źródło: www.n-tv.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x