Uciekając przed wojną przybyli do Niemiec, bo tam byli już ich krewni. Wielu z nich nie chce już wracać do swojej ojczyzny…
Jedna trzecia respondentów (34 proc.) planuje opuścić Niemcy po zakończeniu wojny
Więcej niż co trzeci uchodźca wojenny z Ukrainy chciałby zostać w Niemczech na stałe lub przynajmniej na kilka lat. Wskazują na to wyniki reprezentatywnego badania, w którym uczestniczyły m.in. Centrum Badawcze Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (niem. Forschungszentrum des Bundesamts für Migration und Flüchtlinge) oraz Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych (niem. Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung).
Według badania, 26 proc. z ponad 11 tysięcy ankietowanych Ukraińców wyraziło zamiar zamieszkania w Niemczech na stałe. Kolejne 11 proc. chciałoby zostać na kilka lat.
Jedna trzecia respondentów (34 proc.) planuje opuścić Niemcy po zakończeniu wojny. 27 proc. uczestników badania było niezdecydowanych. Tylko 2 proc. uchodźców z Ukrainy zamierza w ciągu najbliższego roku wyjechać z Niemiec.
17 proc. ankietowanych ma pracę w Niemczech
Spośród uchodźców w wieku produkcyjnym, 17 proc. miało pracę w momencie przeprowadzania badania. Większość z nich, bo aż 71 proc., pracowała w zawodzie, który wymaga dyplomu ukończenia szkoły wyższej lub świadectwa kwalifikacji zawodowych.
Dwie trzecie osób, które uciekły do Niemiec, pochodzi z tych regionów Ukrainy, które zostały szczególnie mocno dotknięte wojną. Wśród najważniejszych przesłanek wyboru Niemiec jako miejsca docelowego, 60 proc. uchodźców wskazało na fakt, że w kraju tym mieszkali już członkowie ich rodziny, przyjaciele i znajomi. Inne często wymieniane przyczyny to poszanowanie praw człowieka, system opieki społecznej, system edukacji, kultura otwartości i sytuacja gospodarcza w Niemczech. 18 proc. uchodźców stwierdziło, że to, iż przyjechali akurat do Niemiec, było dziełem przypadku. Badanie trwało w okresie od sierpnia do października.
Według stanu na dzień 21 listopada, w Centralnym Rejestrze Cudzoziemców odnotowano 1.026.599 osób, które wjechały do Niemiec od początku wojny, czyli od dnia 24 lutego. Około 80 proc. dorosłych uchodźców z Ukrainy to kobiety, z których prawie co druga (48 proc.) mieszka z małoletnimi dziećmi.
Źródło: www.zeit.de