Sytuacja w Niemczech staje się coraz trudniejsza dla libańskiego ruchu Hezbollah. Po wprowadzeniu zakazu działalności, trzy stowarzyszenia zostaną zamknięte. Dziś rano służby przeprowadziły obławę w kilku krajach związkowych.
Zakaz prowadzenia działalności dla trzech stowarzyszeń
Federalny minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer (CSU) zakazał prowadzenia działalności trzem stowarzyszeniom. Ich działalność związana była z pozyskiwaniem darowizn w obszarze Hezbollahu, który jest w Niemczech zakazany. Są to stowarzyszenia „Niemiecka rodzina libańska”, „Ludzie dla ludzi” i „Daj pokój” (niem. „Deutsche Libanesische Familie“, „Menschen für Menschen“, „Gib Frieden“), których działalność została zakazana już 15 kwietnia.
Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych poinformował na Twitterze, że w środę wczesnym rankiem w kilku obiektach w Bremie, Hamburgu, Hesji, Dolnej Saksonii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Szlezwiku-Holsztynie doszło do przeszukania i konfiskaty.
„Ci, którzy popierają terror, nie będą bezpieczni w Niemczech” – powiedział Seehofer, jak ogłosił na Twitterze jego rzecznik. „Niezależnie od formy, w jakiej będą próbowali działać jego zwolennicy, nie znajdą oni w naszym kraju miejsca dla siebie” – dodał minister, który obecnie przebywa w domu na kwarantannie z powodu infekcji koronawirusowej.
„Nie” dla ugrupowań sprzecznych z ideą porozumienia międzynarodowego
Dzisiejsza decyzja jest także przesłaniem do wrogów Izraela: „Niemcy stoją po stronie narodu Izraela” – powiedział sekretarz generalny CDU Paul Ziemiak. Grupy sprzeczne z podstawowymi wartościami wolności i demokracji są zakazane w tym kraju – „niezależnie od tego, czy są blisko Hamasu czy Hezbollahu”.
Ministerstwo powiedziało, że celem stowarzyszeń było promowanie walki Hezbollahu z Izraelem, co jest sprzeczne z ideą porozumienia międzynarodowego. Pewność, że osoby pogrążone w żałobie otrzymają wsparcie finansowe w przypadku ich śmierci, zwiększa gotowość młodych zwolenników Hezbollahu do udziału w walce z Izraelem.
Pod koniec 2019 roku Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości przyznało Prokuratorowi Generalnemu ogólne upoważnienie do ścigania Hezbollahu. W marcu 2020 roku Seehofer wydał zakaz prowadzenia działalności dla szyickiego Hezbollahu.
Według oceny organów bezpieczeństwa, trzy wspomniane stowarzyszenia zostały utworzone w celu zastąpienia wcześniej istniejącego stowarzyszenia „Waisenkinderprojekt Libanon“. Ówczesny federalny minister spraw wewnętrznych Thomas de Maizière (CDU) zakazał prowadzenia tej działalności w 2014 r. Powstanie nowych stowarzyszeń zbiegło się w czasie z zamknięciem pierwotnego stowarzyszenia. Ponadto zidentyfikowano te same osoby jako głównych członków wszystkich tych ugrupowań.
Radykalny islamski Hezbollah, który działa głównie w Libanie, jest oskarżany o stosowanie przemocy i ataków na Izrael, któremu odmawia prawa do istnienia. Wojskowe ramię organizacji zostało sklasyfikowane przez UE jako organizacja terrorystyczna od 2013 r. W ciągu ostatnich kilku dni Liban usiłował zbombardować Izrael rakietami. W Libanie Hezbollah jest częścią rządu.
Hezbollah wykorzystuje Niemcy jako miejsce zbierania darowizn
W rzeczywistości Hezbollah nie ma w Niemczech oficjalnych odgałęzień. Według ustaleń organów bezpieczeństwa, grupa uznana przez Urząd Ochrony Konstytucji za „organizację terrorystyczną” wykorzystuje Niemcy przede wszystkim jako miejsce odwrotu i zbierania darowizn. Z powodu zakazu działalności, który został wydany rok temu, nie wolno już używać symbolu Hezbollahu, a majątek może zostać skonfiskowany. Symbolem grupy jest zielony napis na żółtym tle z ręką trzymającą karabin szturmowy.
W 2020 roku, według danych władz bezpieczeństwa w Niemczech, do „ekstremistycznego potencjału” Hezbollahu zaliczano 1.050 osób.
Hezbollah został założony w Libanie w 1982 roku i był odpowiedzialny za liczne ataki w Izraelu. W Niemczech, podobnie jak w większości innych krajów UE, zakazano tylko działalności wojskowej, podczas gdy dozwolona była działalność polityczna. UE umieściła w 2013 roku militarną część ugrupowania na liście terrorystów. Wielka Brytania zaklasyfikowała organizację w całości jako terrorystyczną w marcu 2019 r., po m.in. Holandii, USA i Kanadzie. Izrael od dawna naciska na taki krok również w Niemczech.
Źródło: www.welt.de