Chemnitz najtańsze, Monachium najdroższe – koszty pokoju we wspólnotach mieszkaniowych wynoszą średnio 489 euro

    Według analizy przeprowadzonej przez Instytut Mojżesza Mendelssohna, pokoje we wspólnotach mieszkaniowych w Niemczech (tzw. WG – Wohngemeinschaft) ponownie zdrożały na początku semestru zimowego 2024/25. Autorzy wskazują jednak, że sytuacja na rynku się powoli normuje – po pandemii i złagodzeniu szoku związanego z cenami energii.

    Pokoje we wspólnotach mieszkaniowych zdrożały

    Krótko przed rozpoczęciem semestru zimowego, pokoje we wspólnotach mieszkaniowych w niemieckich miastach uniwersyteckich kosztowały średnio 489 euro miesięcznie – a różnice między poszczególnymi miastami są w niektórych przypadkach znaczne. Tak wynika z analizy przeprowadzonej przez Instytut Mojżesza Mendelssohna we współpracy z platformą noclegową wg-gesucht.de, która została udostępniona Niemieckiej Agencji Prasowej w Berlinie. Od semestru zimowego 2023/2024 pokoje we wspólnotach mieszkaniowych stały się średnio o 17 euro droższe.

    „Po zakończeniu pandemii Covid-19 i ataku Rosji na Ukrainę koszty mieszkaniowe dramatycznie wzrosły. Obecnie możemy zaobserwować fazę ożywienia” – powiedział kierownik projektu, Stefan Brauckmann. Przed semestrem zimowym 2013/2014 pokój w takim wspólnym mieszkaniu kosztował średnio 324 euro.

    Najwyższe ceny w Monachium

    Według analizy, pokoje we wspólnotach mieszkaniowych są najdroższe w Monachium. Średnia cena pokoju we współdzielonym mieszkaniu wynosi tutaj 790 euro – o 40 euro więcej niż przed semestrem zimowym 2023/2024. Na kolejnych miejscach znajdują się pokoje we Frankfurcie – 680 euro (wzrost o 50 euro), Berlinie – 650 euro (bez zmian w porównaniu z poprzednim rokiem), Hamburgu – 620 euro (wzrost o 20 euro) i Kolonii – 600 euro (wzrost o 30 euro). „Ten semestr zimowy po raz kolejny pokazał, że stosunkowo korzystne oferty zostały bardzo szybko usunięte z sieci. Osoby, które zostały przyjęte na studia bardzo późno lub nie są w stanie zorganizować zakwaterowania na miejscu, na przykład dlatego, że wiza nie została jeszcze wydana, podlegają większej presji rynkowej” – wyjaśnia Brauckmann.

    Mniejsze miasteczka często są tańsze

    Zakwaterowanie w tzw. „WG” studenci mogą znaleźć też taniej – na przykład w Siegen (330 euro), Jenie (328), Wismarze (325) i Chemnitz (290). Dane te nie są jednak tak wiarygodne, jak w przypadku znacznie większych lokalizacji.

    Do oceny przeanalizowano ponad 9000 ofert, które zostały opublikowane online w ostatnich dwóch tygodniach sierpnia. Pod uwagę wzięto oferty dla wszystkich 88 niemieckich miast uniwersyteckich i ponad 5000 studentów (z wyłączeniem kształcenia na odległość i uniwersytetów administracyjnych) – według Brauckmanna 90,5% studentów jest tam zapisanych. W analizie uwzględniono tylko oferty dotyczące pokoju we wspólnym mieszkaniu z dwoma lub trzema mieszkańcami. Nowo powstałe wspólnoty mieszkaniowe nie były brane pod uwagę.

    Pokoje we wspólnotach mieszkaniowych są zazwyczaj oferowane na wg-gesucht.de, obejmują one tzw. „Warmmiete”, czyli czynsz wraz z opłatami, a więc także koszty energii elektrycznej, internetu, umeblowania i wyposażenia technicznego we wspólnych pomieszczeniach.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x