Gdy linie lotnicze odwołują rejsy, czy to z powodu braków kadrowych, czy strajków, to podróżni mają najwięcej problemów. Niejednokrotnie utrudnienia pojawiają się akurat w środku sezonu urlopowego. Pasażerowie powinni jednak znać swoje prawa. Claudia Brosche z portalu Flightright wyjaśnia, na co powinni oni zwracać uwagę.
Oto jakie prawa przysługują pasażerom, gdy linia lotnicza poinformuje o zmianach na 14 dni przed odlotem
Jeśli linie lotnicze ogłoszą zmiany na 14 dni przed odlotem, nie muszą wypłacać odszkodowania. „Klientowi oferuje się inne połączenie – tak zwany transport zastępczy” – wyjaśnia sytuację prawną Claudia Brosche. „Mogą to być loty o innej porze, w niektórych przypadkach z innych miejsc wylotu, a nawet do innych miejsc docelowych.”
Osoby, którym z jakichkolwiek powodów nie odpowiada alternatywna propozycja, mogą ją odrzucić i zażądać zwrotu ceny biletu. „Ale jeśli rejs został odwołany co najmniej 14 dni przed odlotem, odszkodowanie nie przysługuje” – wyjaśnia Brosche.
Oto jakie prawa przysługują pasażerom, gdy linia lotnicza poinformuje o zmianach na mniej niż 14 dni przed odlotem
Jeśli rejs zostanie odwołany na mniej niż dwa tygodnie przed odlotem, oprócz roszczenia o zwrot kosztów biletu lub przedstawienie alternatywnej propozycji lotu, pasażerom przysługuje też roszczenie o odszkodowanie. „Wysokość świadczeń zależy od trasy lotu: w przypadku lotów krótkodystansowych wynosi do 250 euro, w przypadku lotów średniodystansowych do 400 euro, a jeśli chodzi o loty długodystansowe – do 600 euro” – wyjaśnia Claudia Brosche.
Jej zdaniem wielu podróżujących samolotem chce dotrzeć do miejsca wypoczynku zgodnie z planem lub nawet odbyć lot powrotny zgodnie z pierwotną rezerwacją. „Jeśli linia lotnicza odwoła rejs na mniej niż 14 dni przed odlotem i nie zaproponuje odpowiedniego lotu zastępczego, pasażerowie mogą po prostu zarezerwować go na własną rękę, nawet jeśli będzie on znacznie droższy ze względu na rezerwację dokonywaną z niewielkim wyprzedzeniem” – mówi ekspertka ds. podróży lotniczych. Dlatego portal Flightright oferuje klientom pomoc przy ubieganiu się o zwrot tych pieniędzy od linii lotniczych. Może to być opłacalne dla poszkodowanych pasażerów. Linia lotnicza musi wówczas pokryć różnicę w cenie biletów, a dodatkowo oczywiście zwrócić pieniądze za bilet i wypłacić odszkodowanie.
Klienci mają również prawo do odszkodowania z tytułu opóźnionego lotu: jeśli samolot przyleci do miejsca docelowego z ponad trzygodzinnym opóźnieniem, przysługuje odszkodowanie w wysokości do 600 euro, w zależności od trasy. A jeśli pasażerowie siedzą na lotnisku i dowiadują się, że samolot ma wystartować z ponad pięciogodzinnym opóźnieniem, mają prawo odstąpić od umowy.
Przed odlotem należy zwrócić uwagę na następujące kwestie
- Co najmniej 24 godziny przed odlotem sprawdźcie w aplikacji lub na stronie internetowej linii lotniczej, czy samolot wystartuje punktualnie.
- Problemy z odprawą online mogą oznaczać, że lot będzie opóźniony lub odwołany. Skontaktujcie się bezpośrednio z linią lotniczą.
- Zachowujcie wiadomości e-mail lub SMS-y od linii lotniczych. Podczas podróży zanotujcie, kiedy samolot rzeczywiście startuje i ląduje. Liczy się moment otwarcia drzwi samolotu, a nie lądowania na płycie lotniska – dodaje Claudia Brosche.
Źródło: www.rtl.de