Bürgergeld: Większość osób pobierających zasiłek zwany dochodem obywatelskim ma pochodzenie migracyjne

    Według Federalnej Agencji Pracy (niem. Bundesagentur für Arbeit, BA), większość osób otrzymujących tzw. dochód obywatelski (Bürgergeld) ma pochodzenie migracyjne. W trzech krajach związkowych odsetek ten jest szczególnie wysoki.

    Udział osób o pochodzeniu migracyjnym wśród osób pobierających w Niemczech zasiłek dla bezrobotnych wzrósł z 43 proc. w 2013 r. do 63 proc. obecnie

    W skali kraju udział osób ze środowisk migracyjnych w całkowitej liczbie świadczeniobiorców wynosi 63,1 proc. Tak wynika ze statystyk Federalnej Agencji Pracy, do których dotarł ZEIT ONLINE. Jako pierwsza poinformowała o tym gazeta Welt am Sonntag.

    W trzech landach odsetek osób pobierających zasiłek zwany dochodem obywatelskim, które mają pochodzenie migracyjne, wynosi ponad 70 proc. Najwyższe wskaźniki odnotowano w Hesji (76,4 proc.), Badenii-Wirtembergii (74,1 proc.) i Hamburgu (72,8 proc.). Zgodnie z oficjalną definicją, osoby ze środowisk migracyjnych to wszyscy ci, którzy sami lub których rodzice w momencie narodzin nie posiadali niemieckiego obywatelstwa.

    W ciągu ostatnich dziesięciu lat nastąpił w niemieckim społeczeństwie zauważalny wzrost odsetka osób o pochodzeniu migracyjnym, z 20 proc. w 2013 r. do 29 proc. obecnie. Wzrósł również ich udział wśród osób pobierających w Niemczech zasiłek dla bezrobotnych: w 2013 r. wynosił on 43 proc., a obecnie 63 proc.

    W statystykach uwzględnieni są nie tylko bezrobotni, ale także osoby zatrudnione, których dochody nie wystarczają na pokrycie kosztów utrzymania

    Dane Federalnej Agencji Pracy są oparte na ankiecie przeprowadzonej wśród wszystkich świadczeniobiorców. Nie było jednak obowiązku udzielania odpowiedzi, dlatego – według gazety Welt am Sonntag – przedstawione statystyki opierają się na informacjach uzyskanych od 73 proc. ankietowanych odbiorców świadczeń, którzy zechcieli udzielić odpowiedzi na pytanie dotyczące pochodzenia migracyjnego. Następnie Bundesagentur für Arbeit na podstawie uzyskanych odpowiedzi oszacowała dane dotyczące całkowitej liczby osób pobierających zasiłek.

    Odbiorcy świadczenia zwanego dochodem obywatelskim to nie tylko bezrobotni, ale także osoby zatrudnione, których dochody nie wystarczają na pokrycie kosztów utrzymania, tzw. Aufstocker. Jeśli weźmie się pod uwagę tylko bezrobotnych w Niemczech, odsetek osób ze środowisk migracyjnych wynosi według danych Federalnej Agencji Pracy 53,1 proc., a zatem nieco mniej.

    Źródło: www.zeit.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    4 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    4 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Professorin Angela M.

    Bardzo ciekawe badanie, kompletnie zaskoczyły mnie te wyniki! Na szczęście znów niemiecka nauka osiąga szczyty geniuszu w dedukcji!

    Tomek

    Mieli przyjeżdżać wykwalifikowani specjaliści do pracy, a przyjeżdżają wykwalifikowane pasożyty. Ciekawe co ich tu ściąga? No bo przecież nie rozdawanie pieniędzy za ciemniejszy od białego kolor skóry czy bycie Ukraińcem.

    BERLINER

    Ich trzeba najpierw nauczyć pisać i czytać

    RENCIŚCI

    DO nich zrównano około 75 % rencistów, mają mniejsze renty za 30 – 35 lat pracy jak oni zasiłki

    4
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x