Federalne Ministerstwo Pracy chce ułatwić dostęp do świadczeń socjalnych: w przyszłości wniosek o przyznanie tzw. dochodu obywatelskiego (niem. Bürgergeld) będzie można złożyć za pośrednictwem aplikacji. Planowany jest również rozwój doradztwa online.
W poniedziałek w Berlinie przedstawiono strategię cyfryzacji opracowaną m.in. przez Federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych
W przyszłości o Bürgergeld i inne świadczenia państwowe w Niemczech będzie można w coraz większym stopniu ubiegać się drogą elektroniczną. Tak wynika ze strategii cyfryzacji administracji publicznej ds. pracowniczych i socjalnych, opublikowanej w poniedziałek w Berlinie przez Federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych (niem. Bundesministerium für Arbeit und Soziales, BMAS). Między innymi w wybranych urzędach pracy ma być realizowany pilotażowy projekt promujący składanie wniosków o przyznanie świadczenia Bürgergeld przede wszystkim drogą elektroniczną.
Zgodnie ze strategią cyfryzacji administracji, planuje się rozszerzenie usług w zakresie doradztwa online i wideokonsultacji. Ma też nastąpić dalszy rozwój tzw. cyfrowego przeglądu emerytur – Digitale Rentenübersicht, który dostarcza informacji na temat indywidualnych uprawnień emerytalnych z trzech filarów: ustawowego, zakładowego i prywatnego ubezpieczenia emerytalnego.
Nationales Onlineportal für berufliche Weiterbildung, portal internetowy poświęcony tematowi ustawicznego kształcenia zawodowego, ma zapewnić przejrzysty dostęp do możliwości wsparcia finansowego, ofert w zakresie doradztwa i doskonalenia zawodowego. Cyfryzacja ma również objąć organizację kursów języka niemieckiego dla imigrantów, które mają im ułatwić integrację na rynku pracy.
Dostęp do świadczeń socjalnych ma być łatwiejszy
Federalne Ministerstwo Pracy chce za pomocą usług cyfrowych ułatwić dostęp do świadczeń socjalnych. Niemiecki minister pracy Hubertus Heil (SPD) powiedział serwisowi internetowemu „Table.Briefings”: „Uprościmy wewnętrzne procesy i wykorzystamy potencjał sztucznej inteligencji”.
Na przykład aplikacja do obsługi spraw związanych z dochodem obywatelskim ma umożliwiać składanie wniosków, umawianie terminów spotkań i otrzymywanie ofert pracy bezpośrednio na telefon komórkowy. Urzędy planują również rozszerzyć zakres doradztwa online i wideokonsultacji.
Także proces dopuszczenia do rynku pracy wykwalifikowanych pracowników z zagranicy ma zostać usprawniony. Poszczególne urzędy mają lepiej ze sobą współpracować, a narzędzia cyfrowe mają odciążyć pracowników. Celem jest umożliwienie bardziej bezpośredniego kontaktu z obywatelami.
Działania mające rozwiązać problem niedoboru wykwalifikowanych pracowników
Chodzi nie tylko o to, by administracja publiczna była ukierunkowana na obywateli, była bliżej nich, ale także o to, by zmniejszyć niedobór pracowników, z którym boryka się sektor publiczny w Niemczech.
W marcu Krajowa Rada Kontroli Regulacji (niem. Nationaler Normenkontrollrat, w skrócie NKR), która podlega Federalnemu Ministerstwu Sprawiedliwości, opublikowała raport na temat „uproszczenia i automatyzacji świadczeń socjalnych”. Autorzy stwierdzili w nim, że cyfrowy i łatwy dostęp do świadczeń socjalnych jest niezbędny „w celu zapewnienia administracji zajmującej się świadczeniami socjalnymi zdolności do działania i zwiększenia zaufania obywateli do państwa”.
Strategia cyfryzacji została opracowana przez Federalne Ministerstwo Pracy we współpracy z siedmioma instytucjami, w tym Federalną Agencją Pracy (niem. Bundesagentur für Arbeit) i Niemieckim Ubezpieczeniem Emerytalno-Rentowym (niem. Deutsche Rentenversicherung).
Źródło: www.zdf.de
W aplikacji powinna być też możliwość zamówienia tytoniu i alkoholu, żeby pasożyty nie musiały w ogóle nigdzie wychodzić.
W ogóle to każdy powinien dostawać burgergeld i musieć złożyć wniosek żeby go nie dostawać. Rozdajmy wszystko, opodatkujmy się pod korek!