Bürgergeld: jakie sankcje za naruszenia obowiązków mają zastosowanie na dzień dzisiejszy – i jakie są plany dotyczące ich zaostrzenia?

    Zgodnie z planami koalicji sygnalizacji świetlnej, czyli koalicji rządowej złożonej z SPD, Zielonych oraz FDP, Bürgergeld, czyli tzw. dochód obywatelski, miał raczej wspierać, aniżeli wymagać. Założeniem było więc również to, że za naruszenia obowiązków świadczenia będą mogły zostać obniżone o maksymalnie 30 proc. Jednak teraz, w obliczu kryzysu budżetowego, minister pracy Hubertus Heil chce ponownego zaostrzenia sankcji.

    Bürgergeld: jakie sankcje grożą obecnie za naruszenia obowiązków

    Każdy, kto chce otrzymać pełną kwotę świadczenia, musi spełnić określone obowiązki. Należy stawiać się na spotkania w Jobcenter, dotrzymywać wyznaczonych terminów i brać udział w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe. Każdy, kto nie wywiązuje się ze zobowiązań, musi liczyć się z tym, że świadczenie zostanie obniżone. Nie dotyczy to jednak wsparcia finansowego na pokrycie kosztów zakwaterowania i ogrzewania.

    A zatem osoby uprawnione do otrzymywania dochodu obywatelskiego, które naruszają swoje obowiązki, muszą mieć na uwadze to, że może to doprowadzić do zmniejszenia wsparcia finansowego na pewien okres czasu. Skala obniżki jest uzależniona od stopnia naruszenia obowiązków:

    • Pierwsze naruszenie zobowiązań: obniżenie dochodu obywatelskiego o 10 proc. na okres jednego miesiąca
    • Drugie naruszenie zobowiązań: obniżenie dochodu obywatelskiego o 20 proc. na okres dwóch miesięcy
    • Trzecie naruszenie zobowiązań: obniżenie dochodu obywatelskiego o 30 proc. na okres trzech miesięcy

    Jobcenter może w indywidualnych przypadkach podjąć decyzję o odstąpieniu od zmniejszenia wsparcia finansowego

    W sytuacji gdy osoba uprawniona do zasiłku nie zgłosi się na wezwanie do Jobcenter lub nie uda się na badania lekarskie lub psychologiczne, wysokość dochodu obywatelskiego może zostać obniżona o 10 proc. na okres jednego miesiąca.

    Jednakże Jobcenter może w indywidualnych przypadkach podjąć decyzję o odstąpieniu od zmniejszenia wsparcia finansowego, jeśli sytuacja danej osoby jest szczególnie trudna lub jeśli świadczeniobiorca będzie w stanie podać ważny powód naruszenia obowiązków. Co więcej, możliwe jest wcześniejsze zakończenie obowiązywania sankcji, jeśli dana osoba „nadrobi zaległości” w zakresie współpracy z Jobcenter lub zobowiąże się do wypełnienia swoich obowiązków w najbliższej przyszłości.

    W planach zaostrzenie sankcji za naruszenie obowiązków nałożonych na osoby otrzymujące w Niemczech dochód obywatelski

    Zgodnie z planem federalnego ministra pracy Hubertusa Heila, w przyszłości możliwe będzie całkowite pozbawienie zasiłku na okres do dwóch miesięcy. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej rządu federalnego, miałoby to zastosowanie w sytuacji, gdy świadczeniobiorcy notorycznie odmawiają przyjęcia odpowiedniej oferty pracy. Jak pisze Tagesschau, takie rozwiązanie wyszłoby również naprzeciw oczekiwaniom urzędów pracy: dla niektórych osób pobierających zasiłek Bürgergeld ryzyko utraty środków finansowych jest czynnikiem przesądzającym o podjęciu konstruktywnej współpracy z Jobcenter.

    Źródło: www.merkur.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    Ci co nie chcą pracować, to zbierzcie im i 200 Euro to i tak nie pójdzie do pracy, dorobi sobie na czarno a za mieszkanie i tak ma zapłacone – Jedyny sposób to odmowa pracy za pierwszym razem 25 % od całego zasiłku za drugim razem 50 % a za 3 razem wszystko zabrać

    Tomek

    Nic tak nie motywuje do pójścia do pracy jak brak dachu nad głową, ewentualnie ciemna rudera bez dostępu do bieżącej wody.

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x