Nowy rok, nowy miesiąc, nowe zmiany: w styczniu 2024 r. na konta wielu obywateli Niemiec wpłynie więcej pieniędzy. Jednak wizyty w restauracjach mogą sprawić, że te dodatkowe euro równie szybko znikną z rachunku bankowego. Częściowo wejdzie w życie tzw. „ustawa grzewcza” (niem. „Heizungsgesetz”), pojawi się nowy wymóg dotyczący kaucji, wzrośnie płaca minimalna. Oto przegląd zmian dotyczących konsumentów w Niemczech, które zaczną obowiązywać w styczniu 2024 r.
Podwyżka dochodu obywatelskiego
Od stycznia 2024 r. ponad pięć milionów mieszkańców Niemiec pobierających tzw. dochód obywatelski (niem. Bürgergeld) otrzyma średnio o około dwanaście procent więcej pieniędzy. Dla osób samotnych oznacza to wzrost o 61 euro do 563 euro miesięcznie, natomiast pełnoletni partnerzy otrzymają 506 euro. W przypadku dzieci stawki wyniosą od 357 do 471 euro, w zależności od wieku.
Wzrost dodatku na dziecko
Rodziny o niskich dochodach mogą otrzymać większe wsparcie od państwa. Maksymalna kwota dodatku na dziecko (niem. Kinderzuschlag) wzrośnie w przyszłym roku z 250 euro do 292 euro miesięcznie na dziecko.
Wyższa płaca minimalna
Płaca minimalna w Niemczech wzrośnie z 12 do 12,41 euro za godzinę.
Minijob: wyższy limit zarobków
W związku z podwyżką płacy minimalnej wzrośnie również limit zarobków dla tzw. minijobberów. Od stycznia wzrośnie on z 520 do 538 euro miesięcznie.
Wzrost minimalnego miesięcznego wynagrodzenia osób uczących się zawodu
Płaca minimalna osób uczących się zawodu w Niemczech na pierwszym roku kształcenia wzrośnie o 4,7 proc. do 649 euro miesięcznie. Dotyczy to kształcenia zawodowego (niem. Ausbildung) rozpoczynającego się 1 stycznia. Możliwe są odstępstwa w ramach układów zbiorowych pracy.
Systemy grzewcze w nowych budynkach
Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków (niem. Gebäudeenergiegesetz) lub tzw. „ustawa grzewcza” (niem. „Heizungsgesetz”) była przedmiotem gorącej debaty w Niemczech. Z początkiem 2024 r. wejdą w życie pierwsze przepisy tej ustawy dotyczące nowej zabudowy. Od stycznia w nowych budynkach mogą być instalowane tylko systemy grzewcze oparte w 65 proc. na odnawialnych źródłach energii. W wielu przypadkach będą to prawdopodobnie pompy ciepła.
Cena CO2
Cena CO2 wzrośnie z dniem 1 stycznia do 45 euro za tonę, co sprawi, że wzrosną koszty zarówno tankowania, jak i ogrzewania olejowego, czy też gazowego.
Hamulce cen energii
Z dniem 1 stycznia zniesione zostaną hamulce cen energii elektrycznej i gazu. Jednak z powodu niższych cen rynkowych nie mają już one większego znaczenia dla większości konsumentów energii w Niemczech.
Dopłaty do samochodów elektrycznych
Tzw. premia środowiskowa (Umweltbonus) dla nabywców samochodów elektrycznych w Niemczech została zlikwidowana. Wnioski można było składać do 17 grudnia włącznie.
E-recepta
Od stycznia lekarze, którzy zawarli umowę z kasą chorych, są zobowiązani do wystawiania recept w formie elektronicznej. Osoby ubezpieczone mają trzy możliwości realizacji recept: poprzez aplikację, wydruk papierowy lub za pomocą karty ubezpieczenia zdrowotnego (niem. Krankenkassenkarte).
Wyższy podatek za usługi restauracyjne
Od 1 stycznia w niemieckich restauracjach ponownie zacznie obowiązywać standardowa stawka VAT w wysokości 19 proc. zamiast wprowadzonej tymczasowo stawki 7 proc. Jedzenie na mieście może zatem wkrótce stać się droższe.
Kaucja za mleko w plastikowych butelkach
Od 1 stycznia kaucja będzie obowiązywać również w przypadku mleka lub napojów mlecznych, jeśli są one sprzedawane w plastikowych butelkach.
Strajki maszynistów
Jest wysoce prawdopodobne, że po świętach Bożego Narodzenia dojdzie do dłuższych strajków członków Związku Zawodowego Niemieckich Maszynistów (niem. Gewerkschaft Deutscher Lokomotivführer, GDL). Według przedstawicieli związku, mogą się one rozpocząć 8 stycznia.
Wzrost zasiłku opiekuńczego
Zasiłek opiekuńczy (niem. Pflegegeld) z tytułu opieki domowej wzrośnie o 5 proc. – w zależności od tego, w jakim stopniu krewni wymagają opieki (niem. Pflegestufe), oznacza to podwyżkę w wysokości od 16 do 45 euro miesięcznie. Także rzeczowe świadczenia opiekuńcze (niem. Pflegesachleistungen) w przypadku opieki ambulatoryjnej zostaną zwiększone o 5 proc. Każdy, kto opiekuje się krewnymi, będzie miał prawo do świadczenia z tytułu opieki domowej (niem. Pflegeunterstützungsgeld), z którego będzie mógł korzystać przez dziesięć dni roboczych rocznie na każdą osobę wymagającą opieki.
Kasa opiekuńcza zwiększa dodatki
Przewidziano również ulgi dla osób wymagających opieki, które przebywają w domach opieki: kasa opiekuńcza (niem. Pflegekasse) zwiększa procentowe dodatki dla osób przebywających w placówkach opieki stacjonarnej. W zależności od długości pobytu w domu opieki, podwyżka wynosi od pięciu do dziesięciu procent.
Wyższe składki na ubezpieczenie społeczne dla osób dobrze zarabiających
Osoby o wysokich zarobkach mają wkrótce płacić wyższe składki na ubezpieczenie społeczne. Z dniem 1 stycznia 2024 r. Beitragsbemessungsgrenze, czyli granica naliczania składki (określony ustawą górny próg dochodów, od którego naliczana jest wysokość obowiązkowych składek ubezpieczeniowych) na ubezpieczenie emerytalne i na wypadek bezrobocia, ma zostać podniesiona. Oto granice naliczania składek w przyszłym roku:
- zachodnie kraje związkowe: 7.550 euro miesięcznie
- wschodnie kraje związkowe: 7.450 euro miesięcznie
Granicę naliczania składki na ustawowe ubezpieczenie zdrowotne i pielęgnacyjne w 2024 r. ustalono na 5.175 euro miesięcznie w całych Niemczech.
Zmiany dotyczące wieku emerytalnego
Normalny wiek emerytalny wzrośnie do 66 lat. Dotyczy to osób urodzonych w 1958 roku. W przypadku osób urodzonych później wiek emerytalny będzie dalej stopniowo podwyższany, co oznacza, że będą one musiały pracować dłużej lub zaakceptować potrącenia, jeśli zechcą przejść na wcześniejszą emeryturę.
Koniec paszportów dla dzieci
Od stycznia 2024 r. nie będzie już można ubiegać się o paszporty dla dzieci. Dokument, który jest obecnie dostępny dla dzieci poniżej dwunastego roku życia, ma zostać zastąpiony e-paszportem z dłuższym okresem ważności i możliwością korzystania z niego podczas podróży po całym świecie.
Ustawa o łańcuchu dostaw
Ustawa o łańcuchu dostaw (niem. Lieferkettengesetz) dotycząca przestrzegania praw człowieka przez dostawców obejmie kolejne przedsiębiorstwa: od 2024 r. będzie ona dotyczyła również firm, które zatrudniają w Niemczech co najmniej 1.000 pracowników. Wcześniej zobowiązania wynikające z ustawy o łańcuchu dostaw zostały nałożone na niemieckie przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 3.000 pracowników.
Źródło: www.stuttgarter-nachrichten.de