Federalny minister obrony Boris Pistorius (63 l., SPD) jest otwarty na to, by niemieckie wojsko zasilili obcokrajowcy. „Nie bylibyśmy pierwszymi siłami zbrojnymi w Europie, które by to zrobiły” – powiedział polityk w wywiadzie dla gazety „Tagesspiegel”. Przykładem może być Francja, w której obywatele innych państw również mogą służyć w armii (Legia Cudzoziemska). Propozycja Borisa Pistoriusa to odpowiedź na niedobór żołnierzy w Bundeswehrze. Obecnie służy w niej około 180 tys. mężczyzn i kobiet – to o mniej więcej 20 tys. za mało. Celem jest wojsko liczące 203 tys. żołnierzy.
Na dzień dzisiejszy w Bundeswehrze zasadniczo mogą służyć wyłącznie Niemcy
Cudzoziemcy broniący Niemiec w razie wojny? Jak dotąd jest to możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach. Niemiecka ustawa o żołnierzach (niem. Soldatengesetz) stanowi, że zasadniczo w Bundeswehrze mogą służyć wyłącznie Niemcy.
Czy ten stan rzeczy wkrótce ulegnie zmianie? Marie-Agnes Strack-Zimmermann (65 l.), ekspertka FDP ds. obronności, powiedziała dziennikarzom gazety „Rheinische Post”: „Zasadniczo musimy myśleć bardziej europejsko poszukując odpowiednich młodych ludzi, którzy chcą służyć w Bundeswehrze”. Oznacza to również, że żołnierze „nieposiadający niemieckiego paszportu powinni mieć możliwość jego szybszego uzyskania dzięki owocnej służbie w Bundeswehrze”.
Partia CDU już w maju 2023 r. wystąpiła z propozycją otwarcia się na obcokrajowców w Bundeswehrze
Plany dotyczące przyjmowania obcokrajowców do Bundeswehry mają także poparcie CDU/CSU. Jak powiedział Johann Wadephul (60 l.), polityk CDU zajmujący się kwestiami obronności, w rozmowie z gazetą „Rheinische Post”, pomysł generalnie rzecz biorąc jest słuszny. Kluczowe znaczenie ma to, jakie zasady miałyby obowiązywać, np. czy konieczna będzie biegła znajomość języka niemieckiego.
Partia CDU już w maju 2023 r. wystąpiła z propozycją otwarcia się na obcokrajowców w Bundeswehrze. W wewnętrznym dokumencie komisji ekspertów ds. stabilności międzynarodowej stwierdzono wówczas: „Chcemy umożliwić obywatelom UE mieszkającym w Niemczech zatrudnienie w armii”. Jednak zdaniem polityków tej partii, cudzoziemcy z państw niebędących członkami Unii Europejskiej również powinni mieć możliwość wstąpienia do niemieckiej armii. Dokument strategiczny zakłada, że powinno to być możliwe w ramach rocznego obowiązkowego roku socjalnego.
Teraz także minister obrony Boris Pistorius i FDP są otwarci na ten pomysł.
Źródło: www.bild.de
W pierwszej kolejności powinni brać mlodych , zdrowych co na zasiłkach siedzą . Skoro czerpią od kraju 200%, powinni 100% oddawać.
Czyli ciebie, zamiast siedzieć na dupie i trollować dla AfD i innych prohitlerowskich partii, to idź do pracy leniu!
Prohitlerowska partia? Tylko zacofany stalinista mógłby to wymyśleć.
Hitler, stalin, AfD, NSDAP, komuniści, Mussolini, faszyści, naziści, to tylko odmienne nazwy dla jednego i tego samego badziewia.
Poza tym wymień mi argumenty: dlaczego AfD miałoby niby nie mieć programu identycznego jak NSDAP w 1933?