Bundesrat zatwierdził podwyżkę stawek Hartz IV o trzy euro

    Bundesrat zatwierdził niewielką podwyżkę stawek standardowych Hartz IV. W związku z tym od przyszłego roku beneficjenci będą otrzymywać o trzy euro miesięcznie więcej. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, standardowa stawka dla samotnych dorosłych wzrośnie od 2022 roku o trzy euro do 449 euro miesięcznie. W sumie osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych, pomoc społeczną oraz podstawowe świadczenia z tytułu starości i ograniczonej zdolności do pracy zarobkowej otrzymają o 0,76 proc. więcej pieniędzy.

    Federalny Urząd Statystyczny oblicza corocznie standardowe zapotrzebowanie na podstawie tendencji cenowych i rozwoju wynagrodzeń netto. Jednak ostatni znaczny wzrost cen konsumpcyjnych – we wrześniu wzrost cen wyniósł 4,1 procent w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku – nie został jeszcze uwzględniony w obliczeniach stawek. Będą one brane pod uwagę dopiero od 2023 roku – powiedziała rzeczniczka Ministerstwa Spraw Społecznych. Dzięki corocznym korektom rząd Niemiec chce zapewnić godny poziom utrzymania.

    • Standardowa stawka dla partnerów i małżonków wzrośnie o 3 euro do 404 euro
    • Dzieci w wieku od 14 do 17 lat otrzymają 376 euro, czyli o 3 euro więcej niż aktualnie
    • Stawka dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat oraz dla dzieci od 0 do 5 lat wzrośnie o 2 euro (311 i 285 euro)
    • Dla osób w wieku od 18 do 24 lat mieszkających w domu rodzinnym i dorosłych w instytucjach stawka wzrasta z 357 do 360 euro.

    Dodatkowe koszty związane z podwyżką szacowane są na 190 mln euro w nadchodzącym roku.

    Krytyka ze strony związków zawodowych i organizacji społecznych

    Organizacje społeczne i związki zawodowe w Niemczech skrytykowały planowaną podwyżkę jako niewystarczającą. Ze względu na inflację mówi się o faktycznym obniżeniu świadczeń.

    Niemiecki Fundusz na rzecz Dzieci zażądał całkowitego przeliczenia standardowych potrzeb. „Ta niewielka podwyżka stawki podstawowej dla dzieci otrzymujących Hartz IV nie może zmniejszyć wskaźnika ubóstwa dzieci w Niemczech, ponieważ nie wyrównuje nawet wskaźnika inflacji” – wyjaśnił dyrektor wykonawczy Fed Holger Hofmann. „Ogólnie rzecz biorąc, nie odpowiadają one niezbędnemu poziomowi socjalno-kulturowego utrzymania i powinny zostać podniesione do poziomu umożliwiającego rzeczywiste uczestnictwo w życiu społecznym”.

    źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    6 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    6 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Pracująca część społeczeństwa szaleje z radości, że może więcej swoich ciężko zarobionych pieniędzy oddać pasożytom.

    Marta

    Najwiecej na lekarzy i inzynierow nie pisatych nie czytatych 🤣🤣🤣,bo RODOWICI NIEMCY juz sie nie licza!!!!

    koala

    Dzisiaj ja a jutro ty. Obys nie doswiadczyl tego, ale zycze ci abys sprobowal wyzyc za 196 euro na 1 miesiac i tak przez kilka miesiecy.

    Tomek

    Akurat znam kilka osób które mówią, że życie na Hartz 4 jest ” voll geil”, ciul z tym, że ich dzieci ledwo potrafią poprawnie zdanie zbudować.
    Pode mną mieszka rodzina Turków. Od 5 lat w Niemczech, ani minuta przepracowana. W zeszłym tygodniu dostali na oczywiście koszt podatnika suszarkę do ubrań, tej samej marki co pralka, za którą także zapłacił podatnik.
    No i po co mają iść do pracy? 3x Kindergeld, wszelkie zasiłki, RTV AGD za darmo, a ty zapieprzaj do roboty , żeby oni sobie codziennie imprezowali.
    Życzę każdemu, by doświadczył takiego high life jak oni

    Ostatnio edytowane 2 lat temu przez Tomek
    Sol

    A najlepsze jest to, że przedsiębiorcom podwyższa się podatki – mimo, że ledwo wiążą koniec z końcem przez wymyśloną pandemie – żeby tych leniwych pasożytów na socjalu wykarmić

    Mike

    3€ wiecej m-cznie, ulala: chyba Harzerze sie posikaja ze szczescia a my bedziemy im zazdroscic 1-go bochenka chleba wiecej w m-cu.

    6
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x