Policja federalna rozpoczęła kontrole na granicach z Polską i Czechami. Które autostrady zostały objęte tymi działaniami? I jak wygląda sytuacja na drogach? Oto przegląd.
Natychmiast po tym, jak federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) poszła na ustępstwa, policja federalna zwiększyła swoją obecność na obszarach przygranicznych na wschodzie kraju. Saksonia, Brandenburgia i Meklemburgia-Pomorze Przednie poinformowały o wzmożonych kontrolach na drogach, bezpośrednio na przejściach granicznych i w ruchu kolejowym. Również Bawaria podjęła podobne działania w tym zakresie.
Brandenburgia
W Brandenburgii, która graniczy z Polską, rozpoczęto już kontrole w wielu miejscach – potwierdziła Niemieckiej Agencji Prasowej rzeczniczka dyrekcji policji federalnej w Berlinie. Na moście granicznym we Frankfurcie nad Odrą funkcjonariusze policji federalnej przeprowadzają kontrole bezpośrednio na granicy.
Jak dotąd policja federalna ocenia, że utrudnienia w ruchu drogowym spowodowane nowymi kontrolami na granicy polsko-niemieckiej są umiarkowane. Dotychczas nie było żadnych korków na granicy – powiedział rzecznik policji federalnej.
Bawaria
Policja federalna rozpoczęła również stacjonarne kontrole na granicy między Bawarią a Czechami. Środki te obowiązują od poniedziałku – poinformował rzecznik dyrekcji policji federalnej w Monachium. Na razie nie podano dokładniejszych informacji na temat lokalizacji i czasu kontroli.
Meklemburgia-Pomorze Przednie
W Meklemburgii-Pomorzu Przednim od poniedziałkowego popołudnia prowadzone są przez cały czas stacjonarne kontrole na przejściu granicznym w Pomellen na autostradzie A11. Poinformował o tym rzecznik dyrekcji policji federalnej w Bad Bramstedt. Ponadto na innych trasach komunikacyjnych z Polski do Meklemburgii-Pomorza Przedniego prowadzone są „elastyczne kontrole” o różnych porach i w różnych punktach na linii granicznej. Jest tam sporo funkcjonariuszy.
W ostatni weekend policja federalna w Meklemburgii-Pomorzu Przednim zatrzymała kilka grup nielegalnych imigrantów. Na granicy polsko-niemieckiej między miastem Penkun a wyspą Uznam zatrzymano łącznie 37 imigrantów. Zdecydowana większość uchodźców pochodziła z Syrii, były tam też osoby z Iranu, Algierii, Jemenu i Iraku.
Saksonia
Kontrole mają miejsce również w Saksonii, która graniczy z Polską i Czechami – powiedział rzecznik dyrekcji policji federalnej w mieście Pirna. Są one przeprowadzane m.in. na autostradzie A17 (Praga – Drezno). Oprócz „elastycznych kontroli” na całym obszarze przy granicy z Polską i Czechami, podróżni muszą być również przygotowani na wzmożone kontrole na autostradach A4 i A17, na drugorzędnych liniach kolejowych oraz w transgranicznym ruchu kolejowym na trasie Praga – Drezno.
Dla ministra spraw wewnętrznych Saksonii Armina Schustera (CDU) kontrole graniczne są jedynym sposobem na ustalenie, „kto obecnie wjeżdża do kraju”. W wywiadzie dla mdr powiedział, że od dłuższego czasu nie ma alternatywy dla kontroli granicznych, a już na pewno od 7 października, od czasu ataków w Izraelu. Dodał, że sytuacja w zakresie bezpieczeństwa pogarsza się od miesięcy, a jednocześnie utrzymuje się bardzo wysoka presja migracyjna.
Kerstin Köditz, rzeczniczka ds. polityki wewnętrznej Partii Lewicy w Saksonii, oceniła, że decyzja ta przyniesie korzyści tylko AfD.
Kontynuacja kontroli na granicach z Austrią
Dyrekcja policji federalnej w Poczdamie nie udzieliła żadnych informacji na temat liczby zaangażowanych w akcję funkcjonariuszy, a także rodzaju i zakresu środków kontrolnych. Podano jedynie, że zgodnie z decyzją Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o rozpoczęciu tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych, policja federalna „podjęła działania kontrolne w bezpośrednim sąsiedztwie granicy lub na samej granicy” z Polską, Czechami i Szwajcarią. Kontrole na granicach wewnętrznych z Austrią będą kontynuowane.
Decyzja Nancy Faeser
W związku ze znacznym wzrostem liczby uchodźców, federalna minister spraw wewnętrznych Faeser powiadomiła Komisję Europejską o wprowadzeniu stacjonarnych kontroli na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią. Działania w tym zakresie mają być prowadzone w sposób elastyczny, w zależności od aktualnej sytuacji. Faeser przez długi czas sprzeciwiała się stałym kontrolom stacjonarnym, których od dawna domagała się CDU/CSU, uzasadniając to między innymi utrudnieniami dla osób dojeżdżających do pracy i dla transportu towarów.
Od czasu kryzysu uchodźczego z lat 2015/2016 kontrole stacjonarne w Niemczech były przeprowadzane jedynie na granicach z Austrią. Te mają nadal obowiązywać co najmniej do 11 maja przyszłego roku.
Od początku stycznia do końca września odnotowano w Niemczech 233.744 osoby ubiegające się o azyl, które złożyły wniosek o udzielenie azylu po raz pierwszy – o 73 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wiele gmin znajduje się na granicy swoich możliwości jeśli chodzi o zakwaterowanie uchodźców, zapewnienie im opieki i działania na rzecz integracji – także dlatego, że od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym 2022 r., do Niemiec przybyło ponad milion uchodźców wojennych. Nie muszą oni składać wniosku o udzielenie azylu.
Źródło: www.tagesschau.de
ŻADNE POROZUMIENIA – ROZMOWY – KONTROLE GRANICZNE NIC NIE DADZĄ – Zapoczątkowała Merkel, ponad Milion a teraz Setki Tysięcy – Będą przechodzić – Tysiącami dziennie, tak jest teraz w Niemczech – Jedyny ratunek dla Niemców, wyłapywać ich i z każdego miejsca zawracać – Nie przyjmować – Nie patrząc na żadne okoliczności, natychmiast wywozić do jego kraju pochodzenia – Był Mur, strzelali i tak przechodzili na druga stronę – Odsyłanie np. do Polski, kwestia czasu, będą wracać do Miliona swoich w Niemczech – Nawet może nastąpić rozpad UNII – A Humanitarna UNIA swoim postępowaniem doprowadzi do tego, że Kraje w UNII… Czytaj więcej »
NIEMCY przyjmują tysiącami dziennie na terenie kraju i stwarzają im warunki – A oni mają leprze warunki jak kobiety na rentach po 30 – 35 latach pracy – Ci wszyscy powinni być umieszczani jak było 1988 – 1990 w ośrodkach z wyżywieniem bez Pieniędzy lub w wyznaczonym sklepie na zeszyt tylko jedzenie i mieli dziennie kieszonkowe 2,50 Marki – Do 3 miesięcy rozpatrzone miał o azyl – Nie dostał, wypad, jedynie na bilet powrotny – Dostawali pobyt tolerowany tzw. DULDUNG – Do 3 miesięcy sam musiał znajść sobie pracę i mieszkanie, po tym terminie wypad bez Kasy – Lub deportowany… Czytaj więcej »
Macie rację. Ja dodam w kontekście Polski. Jak zaczną tam przymusowo eksportować migrantów – co popieram, to skończy się a la AFD razy 10. I wtedy ludzie zrozumieją za czym trzeba było głosować