Od dwóch tygodni w Niemczech dostępny jest bilet za 9 euro. Więcej osób korzysta z pociągów i autobusów i oszczędza dzięki znacznie tańszym przejazdom. To duże wsparcie w obliczu wciąż rosnących cen. Jednak wiele rodzin, które pobierają zasiłek Hartz IV, musi teraz zwrócić pieniądze. Jak to możliwe?
Bilet za 9 euro: rodziny pobierające zasiłek Hartz IV muszą zwrócić to, co dzięki niemu zaoszczędziły
Czy naprawdę z powodu wprowadzenia biletu za 9 euro akurat ci najubożsi mają teraz zwracać państwu pieniądze? Powodem tej nietypowej sytuacji są bilety miesięczne dla uczniów w niektórych krajach związkowych.
W landach takich jak Bawaria, Dolna Saksonia i Badenia-Wirtembergia Jobcenter płaci za bilety dla dzieci. Na przykład w Stuttgarcie bilet miesięczny kosztuje 52,50 euro. Dzięki wprowadzeniu biletu za 9 euro przejazdy uczniów są tańsze o 43,50 euro miesięcznie. To właśnie suma, którą właściwe ministerstwo chce teraz odzyskać. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej „Hartz-IV.org”.
Możliwe, że rodziny w Badenii-Wirtembergii będą musiały zwrócić pieniądze z powodu biletu za 9 euro
Jeśli rodziny zatrzymałyby pieniądze przekazane za bilety i nie zwróciłyby ich, byłoby to „bezpodstawne wzbogacenie” – twierdzi ministerstwo Badenii-Wirtembergii. Jobcenter mają teraz decydować w poszczególnych przypadkach, czy rodziny rzeczywiście będą musiały oddać pieniądze.
Również w Turyngii, Bawarii i Dolnej Saksonii rodziny otrzymujące zasiłek Hartz IV mogą być zmuszone do zwrotu pieniędzy.
Bilet za 9 euro: Szlezwik-Holsztyn, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia przyjęły inne podejście
Jednak nie wszystkie kraje związkowe podchodzą do tego w ten sposób. Szlezwik-Holsztyn, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia mają inne plany. W tych landach rodziny mają wprawdzie otrzymywać w najbliższych miesiącach odpowiednio mniej pieniędzy, ale teraz nie muszą niczego zwracać.
Źródło: www.stern.de
ZAWSZE SPÓŹNIENI – Dlaczego wypłacali jak od dawna było wiadomo że 06 – 07 – 08 będą bilety za 9 Euro