Czy przypominacie sobie, kiedy ostatnio spadł śnieg na święta Bożego Narodzenia? Nie? Nic dziwnego, minęło już sporo czasu. Po raz ostatni białe święta Bożego Narodzenia w całych Niemczech miały miejsce w 2010 roku.
Czy w tym okresie śnieg zawsze pojawiał się tak rzadko? Przecież starsi ludzie często mawiają, że kiedyś w okresie bożonarodzeniowym zawsze było biało.
Białe Boże Narodzenie – w Niemczech to rzadkość
Tak naprawdę prawdopodobieństwo białych Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech nigdy nie było szczególnie wysokie. Od lat 60. ubiegłego wieku zdarzyło się to w sumie tylko cztery razy – w 1962, 1969, 1981 i wreszcie w 2010 roku.
Nie ma oficjalnej definicji „białych świąt Bożego Narodzenia”, ale Niemiecka Służba Meteorologiczna (niem. Deutscher Wetterdienst, DWD) uznaje, że mają one miejsce wtedy, gdy pomiar dokonany 24, 25 lub 26 grudnia rano na stacji meteorologicznej każdorazowo wykaże, że grubość pokrywy śnieżnej wynosi co najmniej jeden centymetr.
Starsi mieszkańcy Niemiec mają jednak trochę racji. Analiza danych archiwalnych Niemieckiej Służby Meteorologicznej wykazała, że szansa na to, że biały puch będzie pokrywał ziemię we wszystkie trzy dni Świąt Bożego Narodzenia, spadła o ponad 50 procent. Tak wynika z porównania okresów 1961-1990 i 1991-2020.
Przykład: podczas gdy w latach 1961-1990 białe święta Bożego Narodzenia w stolicy Bawarii, Monachium, zdarzały się mniej więcej raz na trzy lata, to w okresie 1991-2020 miało to miejsce już tylko co siedem lat.
Białe Boże Narodzenie – nie taka prosta sprawa
Jak wyjaśnia Karsten Friedrich z DWD, aby w okresie bożonarodzeniowym było biało, „wiele czynników musi wystąpić jednocześnie”. Warunki wstępne: wystarczająco niska temperatura i odpowiednia wilgotność.
Problem w tym, że zimne powietrze napływające z północy lub północnego wschodu jest zazwyczaj suche i nie przynosi deszczu. Łagodniejsze powietrze z zachodu często zapewnia odpowiednią wilgotność, ale rzadko kiedy opady śniegu.
To, czy będziecie mogli ulepić bałwana w Boże Narodzenie, zależy również od tego, gdzie mieszkacie. Ogólnie rzecz biorąc, im wyżej położony teren, tym większe prawdopodobieństwo, że w okresie świątecznym spadnie śnieg.
Jeśli nie macie ochoty na białe Boże Narodzenie, powinniście wybrać się nad Morze Północne lub Bałtyckie, tam zwykle panuje łagodniejsza pogoda.
Czy Boże Narodzenie wypada w niewłaściwym czasie?
To niesprawiedliwe! Jeszcze kilka dni temu w Niemczech było mnóstwo śniegu, a teraz w wielu regionach nie ma już po nim śladu. Jak to możliwe?
Łagodne atlantyckie powietrze napływa z zachodu i przynosi ze sobą deszcz. Śnieg, który wcześniej spadł, topnieje. Prawdopodobieństwo wystąpienia świątecznej odwilży wynosi, w zależności od regionu, nawet 70 procent.
Oznacza to, że Boże Narodzenie wypada w nieodpowiednim czasie. „Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów śniegu jest najwyższe w środku zimy”, czyli w styczniu – tłumaczy Friedrich.
Co będzie dalej w związku ze zmianami klimatu?
Klimatolog Valeri Goldberg z TU Dresden podkreśla, że okres od 2010 r. jest „najdłuższym nieprzerwanym okresem zielonych świąt Bożego Narodzenia w historii pomiarów”. Odnosi się to do stolicy Saksonii w latach 1884-2021.
Wskazuje to „na wpływ globalnego ocieplenia”. Istnieje związek między wzrostem temperatury atmosfery i oceanów a spadkiem częstotliwości występowania białych świąt Bożego Narodzenia w Europie Środkowej. Według Goldberga prawdopodobieństwo opadów śniegu w zimie maleje.
To, czy w tym roku będziemy mieli białe święta, będzie można wiarygodnie przewidzieć „nie wcześniej niż na tydzień przed Bożym Narodzeniem” – wyjaśnia Karsten Friedrich z DWD.
Manipulacyjny tekst. Nie ma katastrofy klimatu! Konic kropka! A U. Von der L. niech se sama w tej UE tkwi 😤