Zmiany w berlińskim prawie: koniec ogólnego zakazu noszenia symboli religijnych przez nauczycieli
Władze Berlina podjęły decyzję o nowelizacji tzw. prawa neutralności (niem. Neutralitätsgesetz), które dotychczas zabraniało nauczycielkom prowadzenia zajęć w chustach zasłaniających włosy. Teraz, zgodnie z ustaleniami koalicji CDU-SPD, prawo zostanie dostosowane do orzeczenia Federalnego Trybunału Konstytucyjnego i do obecnej praktyki stosowanej w stolicy Niemiec już od 2023 roku.
Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów, noszenie chusty przez nauczycielki w szkołach będzie zasadniczo dozwolone, chyba że pojawią się konkretne, obiektywnie potwierdzone przesłanki wskazujące na zagrożenie tzw. „pokoju szkolnego” lub zasady neutralności państwa.
„Musieliśmy to zmienić – i cieszymy się, że to zrobiliśmy”
– Wywiązujemy się z konstytucyjnej konieczności – podkreślił w niedzielę szef frakcji SPD w Berlinie, Raed Saleh. – Berlin przez lata funkcjonował niezgodnie z konstytucją. Musieliśmy to zmienić, chcieliśmy to zmienić i cieszymy się, że to zmieniliśmy – dodał.
Podobnego zdania był Dirk Stettner, przewodniczący frakcji CDU w Berlinie. Zmiana przepisów jest również wypełnieniem zapisu zawartego w umowie koalicyjnej z 2023 roku. Ustalono w niej, że prawo neutralności zostanie zmodyfikowane tak, by odpowiadało obowiązującej linii orzeczniczej i było zgodne z konstytucją.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2023 roku: zakaz chusty niezgodny z ustawą zasadniczą
Bezpośrednim powodem zmian jest wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z 2023 roku. Orzeczenie to stwierdziło jednoznacznie, że ogólny zakaz noszenia symboli religijnych – w tym chusty – przez urzędników państwowych jest niezgodny z niemiecką konstytucją. Wyjątkiem może być jedynie sytuacja, w której udowodnione zostanie konkretne zagrożenie dla spokoju w szkole.
W praktyce oznacza to, że zakaz może obowiązywać jedynie w wyjątkowych przypadkach. Jak zaznaczono, wszelkie decyzje w tej sprawie mają być podejmowane indywidualnie przez odpowiednie organy nadzoru pedagogicznego.
Nowelizacja prawa: formalizacja już obowiązującej praktyki
Już w marcu 2023 roku – po wyroku Trybunału – berliński resort edukacji, jeszcze kierowany przez SPD, wydał oficjalne pismo informujące, że zakaz chust nie będzie już stosowany w dotychczasowej formie. Podkreślono wtedy, że zakazywanie noszenia odzieży religijnej jest dopuszczalne jedynie w sytuacjach, gdy można wykazać rzeczywiste zagrożenie dla neutralności państwa lub porządku w szkole.
Obecnie stosowana praktyka zostanie więc usankcjonowana ustawowo. Projekt nowelizacji ma zostać przedstawiony parlamentowi Berlina (Abgeordnetenhaus) 10 lipca.
Zdecyduje konkret, nie ideologia: kiedy będzie można zakazać chusty?
Nowe przepisy precyzują, że zakaz będzie mógł być nałożony jedynie w sytuacjach, w których – na podstawie obiektywnych, sprawdzalnych faktów – stwierdzono wystarczająco konkretną groźbę naruszenia pokoju szkolnego lub zasad państwowej neutralności. Oceną każdego takiego przypadku ma zajmować się nadzór pedagogiczny.
Zieloni krytykują: „To pozorny kompromis”
Reforma spotkała się z ostrą krytyką ze strony partii Zielonych. Posłanka Tuba Bozkurt określiła porozumienie między CDU a SPD jako „fałszywy kompromis”. – Rzekomo wystarczająco konkretny pokój szkolny, oparty na obiektywnych faktach, w praktyce pozostaje niejasną formułą – stwierdziła. Jej zdaniem umożliwia to dalsze zakazywanie chust, co może prowadzić do dyskryminacji.
Bozkurt wyraziła także obawy, że reforma nie tylko nie rozwiązuje problemu, ale wręcz generuje nowe wątpliwości. Zdaniem polityczki, nieprecyzyjne kryteria mogą prowadzić do arbitralnych decyzji.
Koalicja uspokaja: od 2023 roku – brak problemów
Przedstawiciele koalicji CDU-SPD stanowczo odrzucają zarzuty o tworzenie niepewności. – Nie znamy ani jednego przypadku, w którym od 2023 roku pojawiłyby się jakiekolwiek problemy w szkołach w związku z noszeniem chusty – podkreślili. Ich zdaniem nowe przepisy nie pogłębiają chaosu prawnego, a wręcz go ograniczają, zapewniając większą jasność i zgodność z konstytucją.
źródło: morgenpost.de
Czyli w drugą stronę, krzyże i inne symbole także są dozwolone, prawda? PRAWDA?
BERLIN – Jedyny Wniosek – Postępuje Islamizacja w Niemczech a nad urzędami zawisną Flagi Allacha
My Europejczycy nie wyrażamy zgody!!!!
U siebie w kraju niech noszą!!!
U nas w Europie nie muszą!!!!
Islamiści niech zaczną się w Europie integrować,a jeśli im się nie podoba nasza kultura – NIKT ICH NIE TRZYMA NA SIŁĘ!!!
Droga wolna!!!!