Kiedy toster przestaje opiekać tosty lub urządzenie do gotowania jajek przestaje gotować, urządzenia elektryczne często lądują w koszu. Ale być może dałoby się je naprawić. Aby zapewnić, że w przyszłości ludzie częściej będą naprawiać sprzęty, Berlin postanowił partycypować w kosztach naprawy.
W przyszłym tygodniu rusza premia za naprawę
Premia za naprawę w celu zapobiegania powstawaniu odpadów elektrycznych i elektronicznych zostanie wprowadzona w Berlinie za tydzień, od 17 września. Według senackiego Departamentu ds. Mobilności, Transportu, Ochrony Klimatu i Środowiska, o dotację będzie można ubiegać się online od przyszłego wtorku.
Osoby prywatne mogą naprawiać swoje uszkodzone urządzenia elektryczne i elektroniczne w warsztatach lub garażach, ale także na przykład w kawiarenkach naprawczych. Dofinansowany jest również zakup części zamiennych.
Możliwy zwrot do 200 euro
Osoby decydujące się na naprawę, otrzymają zwrot 50% kosztów – maksymalnie do 200 euro. Kwota faktury musi wynosić co najmniej 75 euro. W przypadku napraw w obiektach niekomercyjnych, na przykład w kawiarenkach naprawczych, zakup części zamiennych jest dofinansowany. Faktura za część zamienną musi opiewać na kwotę co najmniej 25 euro z VAT. W takim przypadku zwracany jest cały koszt części zamiennej.
W bieżącym roku na projekt przeznaczono 1,25 mln euro. To, czy będzie on kontynuowany w przyszłym roku, pozostaje nadal niejasne ze względu na planowane oszczędności w budżecie państwa.
Premia za naprawę ma na celu ochronę środowiska. Kontynuując korzystanie ze starych urządzeń zamiast kupowania nowych, zużywa się mniej zasobów, unika się odpadów i wytwarza mniej gazów cieplarnianych.
Źródło: www.tagesschau.de
Dzisiejsza elektronika nie nadaje się do naprawy – Nie winnic ludzi, że wyrzucają, Pretensje do producentów aby zaczęli produkować aby się nie psuły – Gwarancja mija i nawala – Telewizor kupiłem za 400 Euro, nawalił, przyjechał, wycenił, trzeba za to zapłacić i wycenili naprawę do 300 Euro