Drogie maski ochronne przeciwko koronawirusowi, a potem kłopoty z dostawcami: Ponieważ Federalne Ministerstwo Zdrowia pod rządami ówczesnego ministra Jensa Spahna (CDU) popełniło potencjalnie poważne błędy w zamówieniach, rządowi federalnemu grożą teraz miliardowe grzywny. Wyższy Sąd Krajowy w Kolonii (OLG) orzekł już w tej sprawie w piątkowym sporze prawnym.
Ministerstwo Zdrowia przyznało się do porażki. Konkretnie, firmy chcą pozwać na łączną kwotę 2,3 miliarda euro za maski koronawirusowe, które zostały dostarczone, ale za które nie zapłacono. Biuro ministra zdrowia Karla Lauterbacha (SPD) ogłosiło, że zbada wszystkie możliwe środki prawne.
W obliczu groźby miliardowych kar, FDP wzywa do kompleksowych wyjaśnień. „Koalicja musi po raz kolejny uporać się z politycznymi niedociągnięciami poprzednich rządów CDU. Kompetencje Jensa Spahna w zakresie polityki gospodarczej są czarno na białym na stole podatników” – powiedział redakcji zastępca przewodniczącego frakcji liberałów w Bundestagu, Christoph Meyer.
Zamówienia na maski: FDP chce komisji śledczej w sprawie polityki koronawirusowej
Oprócz wyjaśnień prawnych należy również dokonać ponownej oceny politycznej, na przykład w ramach komisji śledczej ds. polityki koronawirusowej, kontynuował Meyer. SPD skrytykowała również byłego ministra zdrowia. Spahn powinien „przestrzegać minimalnych standardów i niezwłocznie wyjaśnić swój pogląd na sprawę”, zażądał wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej Achim Post. Ministerstwo zagwarantowało wtedy dostawcom, że zapłacą 4,50 euro za każdą maskę FFP2 i zostało zalane ofertami do tego stopnia, że okres ich składania został skrócony do zaledwie kilku dni.
Według NDR, WDR i Süddeutsche Zeitung, problem polegał na tym, że ponad 700 dostawców ogłosiło, że dostarczy maski rządowi federalnemu. Firma Spahna zastrzegła jednak, że towary muszą dotrzeć do 30 kwietnia 2020 roku. W przeciwnym razie cała umowa byłaby nieważna, a dostawy nie musiałyby zostać opłacone. Procedura ta została teraz uznana za nieważną przez sędziów w Kolonii.
Klauzula ta postawiłaby dostawców w „nieproporcjonalnie niekorzystnej sytuacji”, wyjaśnił sędzia Daniel Lübcke, rzecznik sądu. W związku z tym dostawcy powinni mieć możliwość późniejszej realizacji zamówienia. Może mieć to teraz wpływ również na inne spory prawne. Liczba postępowań związanych z dostawami masek dla rządu federalnego ostatnio gwałtownie wzrosła.
Ministerstwo trzyma się własnej opinii prawnej, CDU jest zirytowana
Według Ministerstwa Zdrowia w październiku 2023 r. nadal toczyły się 73 sprawy sądowe o łącznej wartości 988 mln euro. Obecnie w sądzie znajduje się około 100 spraw. Ryzyko milionów stało się teraz dla rządu federalnego ryzykiem miliardów. Suma ta może być jeszcze wyższa ze względu na odsetki od 2020 r., a także opłaty prawne i koszty sądowe.
Rzecznik Federalnego Ministerstwa Zdrowia powiedział naszej redakcji: „Rząd federalny wyraźnie podtrzymuje swoją przeciwną opinię prawną, zgodnie z którą umowy przewidywały w szczególności terminową dostawę towarów zgodnych ze standardami”. Nie wiadomo jeszcze, czy inne wydziały cywilne Wyższego Sądu Krajowego w Kolonii, gdzie również toczy się postępowanie odwoławcze, ocenią sporne kwestie inaczej. Grupa parlamentarna Zielonych wezwała jednak do wyjaśnienia.
„Jako ustawodawcy budżetowi potrzebujemy kompleksowego obrazu i jasności co do kosztów, jakie może ponieść rząd federalny w wyniku decyzji podjętych przez ówczesnego federalnego ministra zdrowia w sprawie zakupu masek” – wyjaśniła redakcji przewodnicząca grupy parlamentarnej Britta Haßelmann. W grupie parlamentarnej CDU/CSU pojawiła się zirytowana reakcja. „Zawsze można znaleźć ekspertów, którzy później powiedzą, co należało zrobić inaczej”, powiedział jeden z posłów. Minister Lauterbach złożył również „bezsensowne zamówienia” na zakup szczepionek.
Zamawianie masek bez planu: nagana od Federalnej Izby Obrachunkowej
Na początku pandemii koronawirusa w marcu 2020 r. Niemcy stanęły w obliczu kryzysu dostaw, w szczególności masek ochronnych, z powodu wąskich gardeł w produkcji i dostawach. Niemiecki rząd zdecydował się zaangażować w zakup sprzętu we własnym zakresie. Jednak wiele rzeczy poszło nie tak. W niedawnym raporcie niemiecki Federalny Urząd Kontroli skrytykował fakt, że brakowało „jakiejkolwiek kontroli ilościowej”, a korzyści w walce z pandemią były „relatywnie niskie”.
Według audytorów Ministerstwo Zdrowia nadal nie przeprowadziło odpowiedniego przeglądu. Podczas gdy w krytycznej fazie pandemii potrzebnych było tylko 275 milionów masek na koronawirusa, Ministerstwo Zdrowia zakupiło łącznie 5,7 miliarda masek ochronnych za pośrednictwem różnych kanałów zamówień i wydało na nie 5,9 miliarda euro.
Ponieważ upłynął termin ich ważności, ministerstwo zniszczyło już 1,2 miliarda masek ochronnych w zeszłym roku. Kolejne 1,7 mld masek ochronnych jest przeznaczonych do utylizacji. Ogólnie rzecz biorąc, Trybunał Obrachunkowy uważa, że zamówienia i gromadzenie sprzętu ochronnego są „nieefektywne i nieekonomiczne”.
źródło: morgenpost.de
Kto Nami Rządził i Rządzi ludzie którzy Czerpia z Takich Okazji Korzyści.Ta Dziwna (wojna) na wschodzie Europy jest kolejną Okazją do Przekrętów.
🤔🤔🤔😂😂😂😂😂 no to Herr Spahn proszę teraz z własnego konta zaległości zapłacić!!!!
Rodacy już za dużo ZAPŁACILI ZA WASZĄ GŁUPOTĘ!!!
Kto Nami Rządził i Rządzi ludzie którzy Czerpią z Takich Okazji
Korzyści.Ta Dziwna (wojna) na wschodzie Europy jest kolejną Okazją do Przekrętów.
Niech kroją teraz tęczowego ludzika z kasy. A właśnie takie pytanko… ten pan szczekal że niezaszczepieni muszą umrzeć do któregoś tam roku. I jak to wyszło panie Szpan?