Berlin: brak pieniędzy w budżecie. Partia Zielonych wzywa do rezygnacji z wprowadzenia biletu za 29 euro

    W związku z koniecznością podjęcia działań oszczędnościowych, Partia Zielonych w berlińskiej Izbie Deputowanych (niem. Abgeordnetenhaus von Berlin) wezwała koalicję rządową, którą tworzą CDU/CSU i SPD, do rezygnacji z budzącego kontrowersje biletu za 29 euro na berliński transport publiczny. Koszty jakie musiałby ponieść ten kraj związkowy w związku z realizacją dawnej obietnicy wyborczej szacowane są na około 300 mln euro rocznie.

    Koalicja zapisała tę kwotę w budżecie na lata 2024/2025, który został uchwalony przez parlament w grudniu. Jednakże, ze względu na deficyt budżetowy, potrzebne są działania oszczędnościowe, które w samym tylko 2024 r. pozwolą na zmniejszenie wydatków o około 1,75 mld euro.

    Temat finansowania biletu za 29 euro zostanie prawdopodobnie poruszony we wtorek, na ostatnim posiedzeniu Senatu przed Wielkanocą

    Podczas kampanii poprzedzającej powtórzone wybory do Izby Deputowanych w 2023 r. SPD opowiadała się za wprowadzeniem biletu za 29 euro ważnego tylko w Berlinie. CDU skrytykowała niedawno ten projekt w związku z napiętą sytuacją budżetową.

    Nie jest jasne, w jaki sposób miałby on zostać sfinansowany w obliczu ogólnego niedoboru środków budżetowych. Przypuszczalnie temat ten zostanie poruszony na ostatnim posiedzeniu Senatu przed Wielkanocą, które odbędzie się we wtorek.

    Jarasch oskarża CDU/CSU i SPD o chaos budżetowy

    Współprzewodnicząca Zielonych Bettina Jarasch naciska na jasne deklaracje ze strony urzędującego burmistrza Kaia Wegnera (CDU): „Nadszedł czas na decyzje, mówienie wprost i przywództwo, panie Wegner. Oczekujemy, że we wtorek Senat położy kres chaosowi budżetowemu”.

    Jarasch dodała, że parlament i opinia publiczna mają prawo wiedzieć, w jaki sposób zostaną osiągnięte oszczędności budżetowe.

    „Ci, którzy nie mają odwagi podejmować decyzji, nie mogą przeprowadzić Berlina przez te trudne czasy” – te słowa krytyki skierowała pod adresem Senatu. W jej opinii partnerzy koalicyjni wzajemnie obarczają się odpowiedzialnością za chaos budżetowy, który sami wywołali. „Odbywa się to kosztem organizacji społecznych, a co za tym idzie, kosztem najsłabszych w tym mieście. To musi się wreszcie skończyć” – dodała.

    Źródło: www.tagesspiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    RENCIŚCI

    Może jak dojdzie do głosu Partia AfD to zlikwiduje partie zielonych, ta partia w Niemczech narobiła więcej szkód niż w Polsce za Komunizmu PZPR – Wszystkie dobra dla ludzi do życia na co dzień zlikwidowali, zniszczyli

    Tomek

    300 mln € wydają niemieccy podatnicy na budowę ścieżek rowerowych w Peru. Ile miliardów euro marnowanych jest na całym świecie to się w pale nie mieści. Ale na potrzeby niemieckiego podatnika kasy nie ma.

    BERLINER

    EJ WY ZIELONI a ile Kosztuje utrzymanie Imigrantów rocznie, Ukraińców itp. Czy pomyśleli, że Ci co kupują te bilety, jadą do pracy i na nich pracują, utrzymują swoje rodziny – Tacy powinni mieć bilet darmowy lub zakłady pracy im kupować

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x