Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ptasiej grypy, wokół gospodarstwa w hrabstwie Bentheim utworzono strefę ochronną i strefę nadzoru. Od dziś obowiązują tam surowe zasady. Około 1,4 miliona zwierząt w obu strefach nie może być już wyprowadzanych i transportowanych. Dotyczy to gospodarstw w górnym okręgu, ale także w sąsiedniej Holandii. Powiat Grafschaft Bentheim opublikował odpowiednie ogólne orzeczenie w Internecie. Według tej informacji, środki ostrożności mogą zostać zniesione najwcześniej za 21 dni – pod warunkiem, że nie pojawią się nowe przypadki.
Ograniczenia dotyczą ponad 300 firm
Strefa ochronna, wcześniej znana jako obszar ograniczonego użytkowania, ma zastosowanie do otaczającego obszaru w promieniu trzech kilometrów, podczas gdy promień strefy nadzoru wynosi dziesięć kilometrów. Według okręgu, w strefie ochronnej znajduje się 14 gospodarstw, które hodują łącznie około 230 000 sztuk drobiu lub ptaków. W strefie nadzoru znajduje się ponad 300 gospodarstw w których jest 1,26 miliona zwierząt. Według władz, drób i inne ptaki muszą być trzymane w izolacji, aby nie miały kontaktu z dzikimi zwierzętami. Można je również zabijać tylko wtedy, gdy zezwoli na to powiat.
Hangar lotniczy jako centrum zarządzania kryzysowego
Tak zwane centrum logistyczne chorób zwierzęcych dla powiatów Emsland i Grafschaft Bentheim zostało utworzone w hangarze w Nordhorn, który ma być używany od dziś. Według okręgu hala, w której zwykle przechowywane są samoloty, ma pełnić rolę „centrum skutecznego zarządzania kryzysowego”. Między innymi sprzęt i pojazdy mają być tam czyszczone i odkażane.
Apel Ministerstwa Rolnictwa
Ministerstwo Rolnictwa Dolnej Saksonii apeluje do gospodarstw rolnych o monitorowanie swoich zwierząt. Jeśli zauważą na przykład zmniejszone spożycie paszy i wody, zwiększoną śmiertelność lub inne objawy kliniczne, powinni natychmiast skontaktować się z odpowiednim urzędem weterynaryjnym. W tym kontekście ministerstwo odnosi się również do coraz większej liczby dowodów na odmianę wirusa ptasiej grypy u dzikich ssaków na całym świecie. Może to oznaczać, że „wirus jest w stanie lepiej się rozprzestrzeniać
Ptasia grypa u krów? LAVES analizuje próbki mleka
Ministerstwo odnosi się również do aktualnych wydarzeń w USA. Ptasia grypa została tam po raz pierwszy wykryta u krów mlecznych pod koniec marca. Komponenty wirusa ptasiej grypy H5N1 – innego wariantu typu, który pojawił się teraz w pobliżu Bad Bentheim – znaleziono również w mleku z tamtejszych supermarketów. Odpowiednie kontrole trwają również w Dolnej Saksonii. Państwowy Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności (LAVES) przeanalizował do tej pory próbki mleka ze 168 gospodarstw mlecznych. Wirus nie został wykryty. Próbki z około 100 innych gospodarstw są obecnie testowane. Izba Rolnicza w Oldenburgu zaleca hodowcom bydła zwrócenie szczególnej uwagi na higienę w oborach.
Ponad 91 000 kur niosek już zabitych
O wybuchu ptasiej grypy na fermie w pobliżu Bad Bentheim dowiedzieliśmy się we wtorek. Według powiatu jest to wysoce zaraźliwa forma podtypu H7. Potwierdziły to testy przeprowadzone przez Instytut Friedrich-Loeffler. Całe stado liczące około 91 000 zwierząt na dotkniętej chorobą farmie zostało zabite w poniedziałek. Następnie rozpoczęto prace nad czyszczeniem i dezynfekcją gospodarstwa.
źródło: ndr.de
CIEKAWE – Mój znajomy w Polsce trzyma kury, wolno sobie biegają po łące, sprzedaje jajka i tak od około 15 lat, mniej więcej 100 kur – Nigdy żadna nie zachorowała – Na zlecenie regulacja – Jest za dużo kur, czyli za dużo hodowli, nadmiar, co najmniej 30 % zaczynają chorować – NIE MA ŻADNEJ PTASIEJ GRYPY – Jedynie po to aby nie obniżyć Cen – np. w UNII w laboratoriach trzymane są szczepionki bakterii – Nie ma zbytu, zakażane i uśmiercane są – DLACZEGO – Bo już w wylęgarniach Miliony czekają, kurczaczki do hodowli a co z nimi zrobić –… Czytaj więcej »
BERLIN – Gołębie latają stadami, wróble skaczą wesoło i jakoś nie chorują – Kury wyzdrowieją – Jedynie będzie drożej
Jedynie za dużo o 50 % hodowli – HODOWLE ZLIKWIDOWAĆ i nie ma co z nimi zrobić a w wylęgarni czeka kilka milionów kurczaków do dalszej hodowli – Muszą zachorować i trzeba wybić – NIE REALNE aby Ceny obniżyć i tak już za są drogie
Niech UNIA zlikwiduje w całej UNII 30 – 50 % hodowli, przestaną chorować
A to nie można założyć kurom maseczek i nakazać utrzymanie dystansu? A ile szczepionek by się sprzedało, że też pfajzer tu kasy nie potrafi natrzepać.