Cyfryzacja diametralnie zmieniła również rynek pracy. W fabrykach, w których kiedyś ludzie lutowali, sortowali i pracowali przez całą dobę, w dużym stopniu ich miejsce zajęły maszyny. Z pomocą sztucznej inteligencji coraz bardziej rozwija się automatyzacja, która wywiera wpływ na wiele zawodów. Niektóre z nich w niedalekiej przyszłości przestaną istnieć. Powód: roboty mogą wykonywać różne zadania szybciej i wydajniej niż ludzie. Oto przegląd zawodów, na które to zjawisko będzie miało szczególny wpływ.
Bednarz, szewc, szwacz – ginące zawody w Niemczech
Portal Job-Futuromat stworzony przez Instytut Badań nad Zatrudnieniem (niem. Institut für Arbeitsmarkt- und Berufsforschung), instytucję badawczą Federalnej Agencji Pracy (niem. Bundesagentur für Arbeit), pokazuje, w których zawodach nastąpią zasadnicze zmiany, które całkowicie znikną lub najprawdopodobniej zostaną zastąpione przez maszyny lub sztuczną inteligencję:
- bednarz
- drukarz
- technik przetwórstwa mleczarskiego
- szwacz
- cukiernik
- księgowy
- piwowar
- górnik
- pracownik elektrowni jądrowej
- jubiler
- dziennikarz prasowy
- operator wprowadzania danych
- pracownik biura podróży
- listonosz
- rolnik
- steward
- pracownik magazynu
- szewc
Cyfryzacja ma duży wpływ w szczególności na zawody rzemieślnicze
Według przeprowadzonej analizy, jednym z zawodów, który może przestać istnieć, jest zawód szewca. W Niemczech nadal istnieje trochę rodzinnych firm, które do dziś zajmują się ręczną produkcją lub naprawą obuwia. Jednak popyt wciąż spada. Co więcej, ręczna produkcja butów jest bardzo czasochłonna.
Zagrożeni są również pracownicy biur podróży. Nigdy wcześniej nie było tak łatwo zarezerwować wyjazd urlopowy za pomocą kilku kliknięć, a także zaplanować go online. Co więcej, turyści nie są już w tak dużym stopniu jak kiedyś zdani na rekomendacje biur podróży; zamiast tego często korzystają z blogów podróżniczych, portali lub mediów społecznościowych.
Bednarstwo to jeden z najstarszych zawodów na świecie. Profesja ta polega na wytwarzaniu beczek i naczyń, w których leżakują wina i inne alkohole. Niestety, stare rzemiosło stopniowo wymiera, ponieważ beczki szybciej i łatwiej wytwarza się w sposób mechaniczny. W 2007 r. w Niemczech było tylko kilkuset bednarzy. Badanie przeprowadzone w lipcu 2022 r. pokazuje, jak duży wpływ ma cyfryzacja w szczególności na zawody rzemieślnicze, które zmieniają się wraz z nią. Dwie trzecie ankietowanych przedsiębiorstw rzemieślniczych stwierdziło, że wykorzystuje technologie i aplikacje cyfrowe w swojej codziennej pracy.
Źródło: www.tz.de
,🤣🤣🤣a co po górniku???
Przecież kopalnie pozamykane!!!
A po co się czegokolwiek uczyć, kiedy można nie robić dosłownie nic na tiktoku i za to grubą kasę zgarniać? Teraz każdy chce być 'infułęserę’ albo 'słynnym jutuberem”. A jeśli nie, to w biurze siedzieć i kawę pić.