Od 31 stycznia personel przychodni i gabinetów lekarskich w Badenii-Wirtembergii nie będzie już zobowiązany do noszenia maseczek. To samo dotyczy schronisk dla bezdomnych w tym kraju związkowym Niemiec. Było to już wcześniej zapowiadane przez rząd Badenii-Wirtembergii, ale teraz oficjalnie dostosowano odpowiednie rozporządzenie dotyczące obostrzeń covidowych. Ostateczną decyzję w tej sprawie podjął we wtorek rząd w Stuttgarcie. Oznacza to, że z dniem 31 stycznia wszystkie przepisy wydane przez władze Badenii-Wirtembergii w związku z pandemią koronawirusa zostaną zniesione.
Zniesienie obowiązku noszenia maseczek w lokalnym transporcie publicznym w Badenii-Wirtembergii
Zniesiony zostanie również obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach transportu publicznego. Rząd Badenii-Wirtembergii zapowiedział to już w połowie stycznia, natomiast nie podjął jeszcze wówczas ostatecznej decyzji w sprawie gabinetów lekarskich.
Minister zdrowia Manfred Lucha (Zieloni) uzasadnił luzowanie obostrzeń tym, że COVID-19 staje się chorobą endemiczną. Wyjaśnił, że w przyszłości rząd będzie nadal ściśle monitorować sytuację związaną z zakażeniami koronawirusem, aby w razie potrzeby móc szybko reagować.
Warto podkreślić, że Ministerstwo Zdrowia Badenii-Wirtembergii w dalszym ciągu zaleca noszenie maseczek, szczególnie przez osoby z grup wysokiego ryzyka oraz przebywające w pomieszczeniach zamkniętych.
W bawarskich gabinetach lekarskich nie będzie już obowiązku noszenia maseczek – dotyczy to jednak tylko pracowników
Także Bawaria postanowiła zrezygnować z kolejnych obostrzeń pandemicznych. Teraz przyszła kolej na gabinety lekarskie, a raczej ich pracowników. Jak poinformował w czwartek 19 stycznia bawarski minister zdrowia Klaus Holetschek (CSU), od 1 lutego pracownicy gabinetów lekarskich nie będą już musieli zakrywać ust i nosa. To samo dotyczy osób przebywających w obiektach zbiorowego zakwaterowania. Holetschek poinformował, że rozporządzenie w tej sprawie wydane przez władze tego kraju związkowego wygaśnie 31 stycznia. Pozwala na to aktualna sytuacja związana z zakażeniami koronawirusem. Podkreślił, że zanim podjęto decyzję w tej sprawie, przeprowadzono intensywne konsultacje z lekarzami.
W sprawie pozostałych regulacji decyzje podejmuje rząd federalny
Decyzje dotyczące pozostałych restrykcji pandemicznych, takich jak obowiązek noszenia masek FFP2 w szpitalach i zakładach opiekuńczych, czy obowiązek zakrywania ust i nosa przez pacjentów i osoby odwiedzające gabinety lekarskie, podejmuje rząd federalny. To samo dotyczy obowiązkowych testów na koronawirusa w klinikach, domach opieki oraz domach spokojnej starości. Te wymogi nadal więc obowiązują zarówno w Badenii-Wirtembergii i Bawarii, jak i we wszystkich pozostałych niemieckich landach – zgodnie z obecnym stanem prawnym jeszcze do 7 kwietnia.
Holetschek domaga się jednak od rządu federalnego, aby także i te obostrzenia zostały zniesione wcześniej, najlepiej już w lutym. Dane dotyczące zakażeń, zwłaszcza po świętach Bożego Narodzenia, ale także te aktualne, pokazują, że nie ma już uzasadnienia dla dalszego obowiązywania przepisów nakazujących stosowanie maseczek w celu zapobiegania zakażeniom – wyjaśnił bawarski minister zdrowia.
Holetschek przypomniał, że rząd federalny znosi z dniem 2 lutego obowiązek stosowania masek FFP2 w ruchu dalekobieżnym. „Byłby to również odpowiedni moment na uchylenie pozostałych ogólnokrajowych przepisów dotyczących obowiązku noszenia maseczek.” Holetschek nie zaprzecza, że w wyjątkowych sytuacjach może to być nadal potrzebne. Jednak zdaniem polityka CSU, decyzja o tym, gdzie w dalszym ciągu należałoby wymagać zakrywania ust i nosa ze względu na bieżącą sytuację w zakresie zakażeń, powinna być podejmowana już nie przez polityków, ale przez tych, którzy mają fachową wiedzę na ten temat – czyli przez same instytucje.
Źródło: Merkur.de; SWR