Kto nie zareaguje na informację o zmianie ogólnych warunków umów, ten się na nie godzi – w przyszłości banki nie będą już miały tak łatwo, orzekł Federalny Trybunał Sprawiedliwości. Branża ostrzega przed „katastrofą”.
Tzw. milcząca zgoda oznacza stawianie klientów w niekorzystnej sytuacji
Banki i ich klientów czeka więcej papierkowej roboty: Federalny Trybunał Sprawiedliwości uznał za nieważne niektóre klauzule w ogólnych warunkach umów (OWU). Chodzi o zapisy mówiące o tym, że brak reakcji ze strony klientów na zapowiedź zmian w regulaminach jest uznawana za ich akceptację. Jest to tzw. milcząca zgoda. Klauzule te są jednak zbyt daleko idące i stawiają klientów w niekorzystnej sytuacji, wyjaśnił przewodniczący składu sędziowskiego w Karlsruhe (sygn. akt: XI ZR 26/20).
Trybunał orzekł w sprawie dotyczącej Postbanku, ale inne instytucje kredytowe również stosują te same lub podobne sformułowania w swoich ogólnych warunkach umów. Skargę wniosła Federacja Niemieckich Organizacji Konsumenckich (niem. Bundesverband der Verbraucherzentralen).
Jej przedstawiciel argumentował przed Federalnym Trybunałem Sprawiedliwości, że możliwości zmian, którymi bank dysponuje w chwili obecnej, dotyczą całego zakresu działalności. Instytucja ta znajduje się w uprzywilejowanej sytuacji. Tak naprawdę klient i tak nie ma wyboru: jeśli nie akceptuje zmian, może wypowiedzieć umowę lub zgłosić sprzeciw – przy czym prawdopodobnie w takim przypadku bank wypowie umowę. Tak czy inaczej, klient musi wówczas zawrzeć nową umowę. Obrońcy praw konsumentów zasadniczo zabiegają o większą przejrzystość.
Orzeczenie istotne dla całego sektora bankowego
Przedstawiciel drugiej strony przestrzegał przed „katastrofą dla wszystkich zainteresowanych”. Mówił, że zmiany w regulaminach są nieuniknione choćby ze względu na postęp technologiczny, a ogromna ilość umów z klientami wymaga praktycznego podejścia i pewnej standaryzacji.
Najwyraźniej ta argumentacja nie przekonała sądu. Według ekspertów z branży i prawników, sprawa Postbanku ma znaczenie dla całego sektora, ponieważ inne instytucje kredytowe stosują takie same lub podobne sformułowania w swoich ogólnych warunkach umów.
Źródło: www.spiegel.de