Jak co miesiąc, także w czerwcu wejdą w życie zmiany ważne dla mieszkańców Niemiec. Wkrótce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, a także zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące obywatelstwa. W tym miesiącu nastąpią także zmiany w rozkładzie jazdy Deutsche Bahn. Oto co jeszcze wydarzy się w najbliższym czasie.
9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego
W Niemczech wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. W niektórych krajach, takich jak Holandia, mieszkańcy pójdą do urn wyborczych już 6 czerwca. W nowym Parlamencie Europejskim zasiądzie ponad 720 posłów. W tym roku w Niemczech po raz pierwszy będą mogli głosować młodzi ludzie, którzy ukończyli 16 lat. W efekcie liczba osób uprawnionych do głosowania wzrosła z około 61,5 mln w ostatnich wyborach z 2019 r. do około 65 mln w tym roku.
Uzyskanie niemieckiego obywatelstwa będzie łatwiejsze
Przeszkody na drodze do naturalizacji od czerwca będą mniejsze. W przyszłości imigranci będą mogli szybciej uzyskać niemieckie obywatelstwo – i zachować swój paszport z kraju pochodzenia. Z dniem 27 czerwca wchodzi w życie reforma ustawy o obywatelstwie. Już wkrótce naturalizacja, czyli nadanie cudzoziemcowi obywatelstwa państwa, na terytorium którego się osiedlił, będzie w Niemczech możliwa już po pięciu latach zamiast ośmiu, jak to było do tej pory. W przypadku „szczególnych osiągnięć na polu integracji” naturalizacja będzie możliwa nawet po trzech latach. Dozwolone będzie również podwójne obywatelstwo.
Od 1 czerwca 2024 r. zostanie wprowadzony system punktowy dla cudzoziemców poszukujących pracy w Niemczech, tzw. Chancenkarte
Nadchodzą zmiany dla osób pochodzących z krajów spoza UE, które chciałyby pracować w Niemczech. Pod pewnymi warunkami otrzymają one tzw. Chancenkarte. Podstawowym wymogiem jest co najmniej dwuletnie wykształcenie zawodowe lub dyplom ukończenia szkoły wyższej w kraju pochodzenia, a także znajomość języka niemieckiego lub angielskiego. Osobom zainteresowanym podjęciem pracy w Niemczech przyznawane będą punkty odpowiadające ich umiejętnościom językowym, doświadczeniu zawodowemu, wiekowi i powiązaniom z Niemcami, uprawniające do otrzymania Chancenkarte.
Wenecja zmienia przepisy dotyczące turystyki
Kolejna zmiana dla turystów odwiedzających Wenecję: od 1 czerwca 2024 r. grupy oprowadzane po mieście przez przewodników nie będą mogły liczyć więcej niż 25 osób. Przewodnicy nie będą mogli korzystać z głośników podczas oprowadzania. Środki te mają pomóc ograniczyć masową turystykę i jej negatywne skutki, podobnie jak niedawno wprowadzone bilety dla turystów przyjeżdżających na jednodniowe zwiedzanie.
Europejska Inicjatywa Płatnicza: od końca czerwca będzie można zlecać transakcje między osobami (P2P) przy użyciu telefonów komórkowych
Wielu konsumentów w Niemczech z niecierpliwością czekało na tę innowację: od końca czerwca klienci niektórych banków w Europie będą mogli dokonywać między sobą płatności za pomocą telefonów komórkowych. Jest to możliwe dzięki europejskiemu systemowi płatności „wero” opracowanemu przez EPI, czyli Europejską Inicjatywę Płatniczą. W Niemczech uczestniczą w nim kasy oszczędnościowe, Bundesverband der Deutschen Volksbanken und Raiffeisenbanken i Deutsche Bank. Celem inicjatywy jest stworzenie ujednoliconego ogólnoeuropejskiego systemu płatności kartą i smartfonem, aby zaoferować klientom usługi konkurencyjne wobec tych świadczonych przez potężne amerykańskie koncerny, takie jak PayPal.
Letni rozkład jazdy w Deutsche Bahn i zmiany dotyczące karty BahnCard
W dniu 9 czerwca 2024 r. Deutsche Bahn zmieni rozkład jazdy z zimowego na letni, który będzie obowiązywał do połowy grudnia 2024 r. Póki co zmiany dotyczące połączeń będą niewielkie. Kolejne wprowadzane będą dopiero od lipca, jak informuje portal wunderweib.de.
Klientów niemieckich kolei czekają także zmiany w zakresie kart Bahncard 25 i 50: od 9 czerwca 2024 r. plastikowe karty nie będą już dostępne, będą one oferowane wyłącznie w formie elektronicznej. Aby móc z niej korzystać, trzeba posiadać profil w aplikacji DB Navigator lub na platformie bahn.de. Jeśli klient nie posiada smartfona, może wydrukować dokument zastępczy. Dotychczasowe karty plastikowe mogą być używane do momentu upływu widniejącej na nich daty ważności.
Kto może przejść na emeryturę 1 czerwca
Z dniem 1 czerwca 2024 r. na emeryturę mogą przejść osoby urodzone w różnych latach, przy czym nie zawsze będą otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości:
- emerytura przyznawana po osiągnięciu ustawowego wieku: osoby urodzone w okresie od 2 maja 1958 r. do 1 czerwca 1958 r. włącznie, po ukończeniu 66. roku życia – w pełnej wysokości
- emerytura dla osób posiadających długi staż ubezpieczeniowy (niem. Rente für langjährig Versicherte): osoby urodzone w okresie od 2 maja 1961 r. do 1 czerwca 1961 r. włącznie – świadczenie obniżone o 12,6 proc, które można otrzymywać po 35 latach opłacania składek
- emerytura dla osób ze szczególnie długim okresem ubezpieczeniowym (niem. Rente für besonders langjährig Versicherte): osoby urodzone w okresie od 2 stycznia do 2 lutego 1960 r. po osiągnięciu wieku 64 lat i czterech miesięcy kalendarzowych mogą ubiegać się o świadczenie emerytalne w pełnej wysokości przyznawane po 45 latach opłacania składek
- emerytura dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności: osoby urodzone w okresie od 2 września 1962 r. do 1 października 1962 r. włącznie – świadczenie obniżone o 10,8 proc.
Telewizja kablowa
Do 30 czerwca 2024 r. około 12 mln najemców w Niemczech będzie musiało zdecydować, z usług którego dostawcy chcieliby korzystać, by móc w przyszłości oglądać telewizję. Od lipca wynajmujący nie będą już mogli przenosić opłat za telewizję na najemców w ramach rozliczania kosztów dodatkowych. Każdy, kto chce nadal korzystać z telewizji kablowej, będzie musiał zawrzeć indywidualną umowę lub zdecydować się na alternatywne rozwiązanie.
Disney+ ogranicza współdzielenie kont
Zła wiadomość dla tych, którzy korzystają z Disney+ przy użyciu konta innej osoby. W czerwcu serwis streamingowy zacznie ograniczać współdzielenie kont. Dotyczy to użytkowników na całym świecie, a podjęte działania mają zostać zakończone do września. W przyszłości każde gospodarstwo domowe będzie musiało mieć własne konto Disney+, aby móc nadal korzystać z amerykańskiej usługi streamingu na życzenie.
Gravis zamyka wszystkie oddziały
Gravis sprzedawał produkty firmy Apple już wtedy, gdy były one znane tylko fanom nowych technologii. W czerwcu niemiecki sprzedawca artykułów elektronicznych kończy swoją kilkudziesięcioletnią działalność. 15 czerwca 37 sklepów, które jeszcze funkcjonują, w znacznym stopniu zaprzestanie sprzedaży. Ostateczne zamknięcie wszystkich placówek zaplanowano na 30 czerwca.
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej
W piątek 14 czerwca w Niemczech rozpoczną się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.
Przesilenie letnie
W czwartek 20 czerwca przypada przesilenie letnie – najdłuższy dzień w roku.
Źródło: www.focus.de; www.wa.de
Czy AfD będzie na liście Wyborów