Według badania, ponad połowa niemieckiej populacji obawia się użycia broni jądrowej w wyniku konfliktu zbrojnego. Jest to wynik reprezentatywnej ankiety opublikowanej przez Federalny Urząd Ochrony przed Promieniowaniem (BfS). Zgodnie z nią, 58 procent respondentów obawia się możliwego użycia broni jądrowej, a 57 procent obawia się wypadku jądrowego. Obawy te związane są przede wszystkim z wojną w Ukrainie, powiedziała Inge Paulini, przewodnicząca urzędu.
Wojna na Ukrainie wpływa na postrzeganie
W ramach badania przeprowadzono ankietę telefoniczną wśród 2 002 osób w okresie od maja do lipca 2024 roku. Zmiana sytuacji w zakresie bezpieczeństwa od wybuchu wojny wiosną 2022 r. również odgrywa rolę w postrzeganiu promieniowania, kontynuowała Paulini, dodając, że od tego czasu jej biuro na bieżąco informuje o nowych wydarzeniach, na przykład w związku z największą w Europie elektrownią jądrową w Zaporożu na Ukrainie.
Według Paulini istnieje również potrzeba uzyskania większej ilości informacji na temat zagrożeń stwarzanych przez radioaktywny gaz radon. W tym przypadku badanie ujawniło „poważne luki w informacjach”. Radon jest gazem radioaktywnym i mówi się, że jest wytwarzany wszędzie w ziemi, a nawet najmniejsze nieszczelności w podłodze budynku wystarczą, aby umożliwić jego przenikanie. Jeśli gromadzi się on w pomieszczeniach mieszkalnych, mieszkańcy regularnie wdychają gaz, a ryzyko zachorowania na raka płuc wzrasta. „Chociaż radon jest jedną z najważniejszych przyczyn raka płuc, wiedza na jego temat jest niewielka”, podkreśla Paulini. Radonu nie można zobaczyć, powąchać ani posmakować. W badaniu 94 procent respondentów stwierdziło, że nie zrobiło nic, aby chronić się przed radonem. Tylko trzy procent stwierdziło, że podjęło odpowiednie środki. Obejmują one regularną wentylację, wyjaśniła Paulini. Wśród tematów, na które ludzie chcieliby uzyskać więcej informacji, radon był wymieniany najczęściej (77 procent).
Niektórzy chronią się przed promieniowaniem telefonów komórkowych
Jeśli chodzi o telefony komórkowe, prawie jedna czwarta respondentów (22 procent) stwierdziła, że chroni się przed promieniowaniem. „I robią to, mimo że istnieją wytyczne i limity mające na celu ochronę użytkowników przed skutkami zdrowotnymi”, podkreślił Paulini, dodając, że z jednej strony istnieje większa grupa, która popiera smartfony i Internet i nie jest tym zaniepokojona. Z drugiej strony istnieje mniejszość, która „martwi się o to i ogólnie jest raczej sceptyczna wobec nowszych technologii”.
źródło: tagesschau.de
A Rząd wszystko robi, wymusza na Ruskich aby użyli na Ukrainie broni np. wodorowej – Nie mogą zrozumieć, że nie będzie takiej Opcji, Rosja przegra a Ukraina wygra – Jedno Pewne – Jak Ruskie wcześniej nie zakończą to będzie trwać ten Konflikt latami 5 – 10 lat – Putin odejdzie to będzie koniec – NIE – Putin jest jeszcze cywilizowany a tam są bardzie twardogłowej byłego ZSRR
Serio???