Monachium nigdy nie było tanie, ale teraz – jeśli chodzi o ceny nieruchomości – bije na głowę nawet Londyn. Jak wynika z najnowszego badania, droższe jest tylko jedno miasto w Europie.
Każdy, kto chce kupić nieruchomość w stolicy kraju związkowego Bawaria, płaci teraz więcej niż w Londynie. A według firmy doradczej Deloitte, w przyszłym roku czynsze i ceny nieruchomości w Niemczech będą dalej rosły.
Dla osób zainteresowanych kupnem nieruchomości Monachium jest obecnie drugim najdroższym miastem w Europie, po Paryżu. Na trzecim miejscu plasuje się Londyn. Według firmy Deloitte, „budownictwo mieszkaniowe w Niemczech nadal jest raczej poniżej średniej w porównaniu do innych krajów europejskich”.
Monachium: ceny nieruchomości będą nadal rosły
Na potrzeby opublikowanego w sierpniu badania eksperci porównali dane z 68 wybranych dużych miast położonych w 23 krajach europejskich. Ceny usług budowlanych wzrosły w całej Europie. Zakłócone łańcuchy dostaw i niedobory materiałów budowlanych zwiększyły ryzyko w planowaniu i realizacji projektów budowlanych. Braki kadrowe i ogólna inflacja jeszcze bardziej napędzały wzrost cen w budownictwie. Jednak rosnące stopy procentowe mogą zmniejszyć popyt i zahamować wzrost cen.
Według firmy doradczej Deloitte, nabywcy nowego mieszkania w Monachium musieli w ubiegłym roku zapłacić średnio 10.500 euro za metr kwadratowy. Droższy był tylko Paryż ze stawką wynoszącą 13.462 euro za metr kwadratowy. Zdecydowanie mniej trzeba było zapłacić w Londynie, Oslo i Frankfurcie (około 8.400 euro), Amsterdamie (7.600 euro) i Kopenhadze (7.300 euro).
Paryż jest najdroższym miastem w Europie
Z danych firmy Deloitte wynika, że w Hamburgu nabywcy nieruchomości płacili 6.900 euro za metr kwadratowy, a w Berlinie 6.500 euro. Dużo taniej było natomiast w bułgarskich miastach Warna i Burgas nad Morzem Czarnym: tam nowe mieszkania można było kupić średnio za około 900 euro za metr kwadratowy.
Pod względem miesięcznych czynszów najdroższy był znowu Paryż (średnio 29,10 euro za metr kwadratowy), a za nim uplasowały się Oslo, Londyn i Amsterdam. Monachium zajęło dziesiąte miejsce (18,90 euro za metr kwadratowy). Deloitte ustalił też, że średni czynsz za metr kwadratowy we Frankfurcie wyniósł 15,90 euro, w Berlinie 14,30 euro, a w Hamburgu 13,60 euro.
Większy potencjał dla budownictwa mieszkaniowego w Niemczech
Pod względem istniejących zasobów mieszkaniowych Niemcy znajdują się w pierwszej trójce z 43,1 mln mieszkań (około 51.800 mieszkań na 100.000 mieszkańców). Jednakże Deloitte wciąż dostrzega tu potencjał: w ubiegłym roku w Niemczech oddano do użytku tylko 372 mieszkania na 100.000 mieszkańców i rozpoczęto budowę zaledwie 299 nowych mieszkań w przeliczeniu na 100.000 mieszkańców.
W wielu krajach europejskich na rynku mieszkaniowym dało się odczuć konsekwencje napływu uchodźców wojennych z Ukrainy, najsilniej w Polsce, Słowacji i na Węgrzech. W drugim kwartale 2022 r. zauważalny był spadek podaży na rynku najmu, ponieważ wiele mieszkań oferowanych na wynajem jest wykorzystywanych do zakwaterowania rodzin uchodźców z Ukrainy – czytamy w raporcie Deloitte.
Źródło: www.t-online.de