Według AOK liczba osób cierpiących na depresję w Niemczech wzrosła do około 9,5 miliona w 2022 roku – liczba ta nigdy nie była wyższa. Według Instytutu Naukowego AOK (Wido), częstość występowania depresji stale rosła w ciągu ostatnich pięciu lat. 11,8% populacji w wieku od dziesięciu lat miało medycznie zdiagnozowaną depresję w 2017 r., ale do 2022 r. liczba ta wzrosła do 12,5% – co stanowi nowy rekord.
Odnotowano znaczny wzrost w młodszych (od 10 do 24 lat) i starszych grupach wiekowych (65 lat i więcej), w szczególności w latach pandemii. „Jednak ogólnie depresja dotyka znacznie więcej osób starszych” – mówi dyrektor zarządzający Wido Helmut Schröder. Według Schrödera liczby te odzwierciedlają fakt, że młodzi i starsi ludzie byli najbardziej narażonymi grupami podczas pandemii. „Samotność jest czynnikiem ryzyka rozwoju depresji, a szczególnie osoby starsze były często samotne i odizolowane w tamtym czasie”.
Kobiety chorują częściej niż mężczyźni
We wszystkich grupach wiekowych kobiety chorują na depresję częściej niż mężczyźni. Wśród osób w wieku od 60 do 64 lat cierpi na nią więcej niż jedna na pięć kobiet i prawie jeden na sześciu mężczyzn. Odsetek kobiet dotkniętych depresją jest najwyższy wśród kobiet w wieku od 80 do 84 lat i wynosi 27,7% wszystkich kobiet w tej grupie wiekowej. Wśród mężczyzn, największa częstość występowania jest mierzona w grupie wiekowej 90+ z udziałem 17,6 procent.
Korelacje regionalne
Według okręgów i niezależnych miast, Offenbach z 17,7 procent, Norymberga z 16,6 procent i Remscheid z 16,4 procent mają najwyższy odsetek depresji w swoich populacjach. Heidelberg (8,4 proc.) oraz okręgi Waldshut (8,9 proc.) i Rotenburg an der Wümme (9,2 proc.) mają najniższe wskaźniki, podczas gdy Kraj Saary (14,2 proc.) i Hamburg (13,5 proc.) znajdują się za Hesją (13,4 proc.). Najniższy wskaźnik zachorowań odnotowano w Saksonii (11,1 procent), a następnie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim (11,2 procent) i Brandenburgii (11,4 procent).
Znaczenie choroby znajduje również odzwierciedlenie w kosztach ekonomicznych. Według najnowszych statystyk Federalnego Urzędu Statystycznego dotyczących kosztów choroby, depresja stanowiła 9,5 miliarda euro, co odpowiada 2,2% wszystkich kosztów choroby. Oprócz bezpośrednich kosztów choroby, ponoszone są również koszty pośrednie związane z absencją chorobową. Przy średniej 43 dni na przypadek, dni „stracone” z powodu depresji zajmują czołowe miejsce wśród chorób powodujących niezdolność do pracy. 150-stronicowy „Atlas zdrowia Niemiec” na temat depresji został opublikowany w okresie poprzedzającym Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
źródło: tagesschau.de