Aż 7,2 mln pracowników w Niemczech skorzystałoby z wyższej płacy minimalnej

    Ponad 20 procent, a więc przeszło siedem milionów osób zatrudnionych na niemieckim rynku pracy, otrzymuje tzw. niską płacę. Zgodnie z danymi Federalnego Urzędu Statystycznego większość z nich (92%) skorzystałaby na zapowiadanym przez rząd federalny podniesieniu płacy minimalnej do dwunastu euro. Pozostałe osiem procent stanowią między innymi praktykanci i osoby niepełnoletnie, a także ci zatrudnieni, którzy wprawdzie wykonują niskopłatne prace, ale dla których podniesienie płacy minimalnej nie prowadziłoby bezpośrednio do wzrostu zarobków.

    Federalny minister pracy: na podniesieniu płacy minimalnej skorzystałyby miliony ludzi w Niemczech, w większości kobiety

    Dla celów statystycznych niskopłatne prace to takie, za które otrzymuje się wynagrodzenie niższe niż dwie trzecie przeciętnego wynagrodzenia. W kwietniu 2021 roku było to 12,27 euro za godzinę (bez uwzględnienia wynagrodzeń uczniów przyuczających się do zawodu).

    Federalny minister pracy Hubertus Heil zapowiedział w weekend, że przedłożenie projektu ustawy o podniesieniu płacy minimalnej do dwunastu euro będzie jego pierwszą czynnością urzędową na początku nowego roku. Na wzroście płacy minimalnej skorzystałyby miliony ludzi w Niemczech, w większości kobiety, powiedział polityk SPD w wywiadzie dla gazety „Rheinische Post”.

    Niemiecka komisja ds. płacy minimalnej ostrzega przed pochopnymi zmianami

    Tymczasem szef komisji ds. płacy minimalnej Jan Zilius przestrzega przed nadmiernym pośpiechem przy wprowadzaniu w życie planów podniesienia płacy minimalnej. Zilius powiedział, że gdyby doszło do tego już na przełomie roku, dotyczyłoby to około 40 procent układów zbiorowych pracy i dodał, że przedsiębiorstwa potrzebują okresu przejściowego.

    Jego zdaniem w połowie przyszłego roku dotyczyłoby to jeszcze 31 procent układów zbiorowych pracy, a na początku 2023 roku już tylko 17 procent. Strony układów zbiorowych miałyby wtedy również „możliwość reagowania” w celu złagodzenia skutków zmian w wysokości płacy minimalnej. Zasadniczo Zilius wyraził zrozumienie dla tego, że nowy rząd chce szybciej podnieść płacę minimalną. Jego zdaniem problemem jest jednak kolejna ingerencja polityków w autonomię partnerów społecznych w zakresie prowadzenia negocjacji zbiorowych.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x