Austria, Czechy i Słowacja apelują o zniesienie kontroli granicznych wprowadzonych przez Niemcy w związku z mutacjami koronawirusa

    Austria, Czechy i Słowacja we wspólnym liście do przewodniczącego Bundestagu Wolfganga Schäublego wzywają do zaprzestania kontroli granicznych wprowadzonych przez Niemcy. W dokumencie, który w środę trafił także do członków komisji spraw wewnętrznych Bundestagu, napisano, że konsekwencje tych działań „stoją w sprzeczności z naszym wspólnym celem, jakim jest zapobieganie dalszym stratom ekonomicznym spowodowanym przez pandemię”. Jako przykład podano tranzyt ciężarówek, który jest utrudniony ze względu na krótkie terminy i ograniczenia w ważności testów na koronawirusa, które muszą przedkładać kierowcy przy przekraczaniu granicy z Niemcami.

    Zapewne powołując się na przepisy obowiązujące na granicy między Niemcami a francuską Mozelą, przewodniczący austriackiej Rady Narodowej Wolfgang Sobotka, przewodniczący czeskiej Izby Poselskiej Radek Vondracek i przewodniczący słowackiej Rady Narodowej Boris Kollar napisali: „Chcielibyśmy również zakwestionować porównywalność tych środków z tymi, które obowiązują w innych niemieckich regionach przygranicznych”.

    W połowie lutego rząd federalny ogłosił Czechy, Słowację i dużą część Tyrolu obszarami o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa. Stamtąd, jak również z innych obszarów, na których rozprzestrzeniają się bardziej zakaźne i – według wstępnych badań – częściej przyczyniające się do ciężkiego przebiegu Covid-19 warianty koronawirusa, mogą wjeżdżać do Niemiec tylko obywatele RFN i cudzoziemcy posiadający miejsce zamieszkania i pozwolenie na pobyt w Niemczech. Wyjątkiem są kierowcy ciężarówek i pracownicy transgraniczni. Muszą oni przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa, nie starszy niż 48 godzin.

    Platter (ÖVP): „To musi się skończyć”

    Rząd federalny zakwalifikował później również francuską Mozelę jako obszar o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa. Wiąże się to z bardziej rygorystycznymi przepisami odnośnie obowiązku przedłożenia wyniku testu na koronawirusa przez osoby wjeżdżające na terytorium Niemiec oraz zakazem korzystania z transportu publicznego, choć z wyjątkami. Nie zarządzono żadnych kontroli stacjonarnych.

    Dlatego Tyrol naciska na zniesienie niemieckich kontroli granicznych z Austrią. „To musi się skończyć”, zażądał w środę w Landtagu w Innsbrucku austriacki polityk i samorządowiec Günther Platter (ÖVP). Powiedział, że udało się znacznie zmniejszyć liczbę przypadków zachorowań na południowoafrykańską odmianę koronawirusa, w związku z czym kontrole nie są już uzasadnione. Ponadto, według wielu ekspertów, środki te i tak nie są zgodne z regulacjami unijnymi.

    W tyrolskim powiecie Schwaz, gdzie wariant południowoafrykański występował szczególnie często, w czwartek mają się rozpocząć szczepienia. Przygotowano już w tym celu 100.000 dawek szczepionki.

    Strasser: „Kontrole graniczne są ogromnym obciążeniem dla ludzi”

    W Austrii odnotowano wzrost liczby nowych zakażeń od czasu otwarcia wszystkich sklepów na początku lutego. Spodziewano się znaczącego pogorszenia sytuacji, tak się jednak nie stało. Przed tygodniem prognozowano, że liczba nowych przypadków zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu 7 dni wyniesie 228, zamiast tego w środę było ich około 185. Również sytuacja w szpitalach, a zwłaszcza na oddziałach intensywnej terapii, jest w dużej mierze stabilna, pomimo dominującej obecnie, bardziej zakaźnej brytyjskiej odmiany wirusa.

    „Kontrole graniczne są ogromnym obciążeniem dla ludzi i przedsiębiorstw w regionie”, powiedział polityk FDP ds. wewnętrznych Benjamin Strasser. Powiedział, że należy je zlikwidować i zastąpić bardziej wymagającą strategią w zakresie testowania w odniesieniu do pracowników transgranicznych i firm logistycznych, uzgodnioną z innymi państwami europejskimi.

    Według rzecznika Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, najpóźniej w przyszłym tygodniu zostanie podjęta decyzja odnośnie tego, czy kontrole na granicy z Czechami i Tyrolem zostaną przedłużone na okres po 17 marca.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x