Atak nożownika w Solingen: Podejrzany w areszcie – prokurator wydał oświadczenie

    Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi po śmiertelnym ataku nożownika w Solingen. W niedzielnym wywiadzie minister spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii Herbert Reul (CDU) przedstawił nowe szczegóły dotyczące śledztwa. Nóż znaleziony w pobliżu miejsca zbrodni miał 15-centymetrowe ostrze i był jedyną bronią użytą w ataku, powiedział Reul gazecie Rheinische Post. „Uchwyt na nóż” został znaleziony w ośrodku dla azylantów w sobotę wieczorem. „Nóż, który znaleźliśmy wcześniej, dokładnie tam pasował”, kontynuował Reul, podczas gdy ocalała ofiara ataku nożownika rozmawiała z WDR. Irańczyk Siavash Hosseini odwiedził miejski festiwal w Solingen wraz z przyjacielem. „Wszystko wydarzyło się w mniej niż 15 sekund”, powiedział mężczyzna, który sam uciekł ze swojego kraju. Udało mu się odwrócić podczas ataku, ale został uderzony nożem w szyję przez sprawcę. Według raportu widział, jak ten podchodzi do niego i patrzy mu prosto w oczy. Jego rana wymagała założenia 21 szwów w szpitalu.

    Śmiertelny atak nożownika w Solingen: Prokuratura zabiera głos

    Wcześniejsze aktualizacje – 25 sierpnia, godz. 20:49: 26-letni mężczyzna podzielał ideologię organizacji terrorystycznej IS i dołączył do niej w czasie. którego obecnie nie można dokładnie określić, zgodnie z oświadczeniem prokuratury federalnej. Deportacja osoby ubiegającej się o azyl nie powiodła się w 2023 roku. Ukrywał się przez wiele miesięcy.

    Według prokuratury federalnej, ze względu na swoje radykalne islamskie przekonania postanowił zabić jak najwięcej „niewiernych” na festiwalu miejskim w Solingen. „Tam wielokrotnie i celowo dźgał odwiedzających festiwal nożem w szyję i górne części ciała”.

    25 sierpnia, godz. 16:38: Podejrzany o atak nożem w Solingen, w wyniku którego zginęły trzy osoby, został tymczasowo aresztowany. Sędzia śledczy Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (BGH) w Karlsruhe wydał nakaz aresztowania podejrzanego między innymi o członkostwo w terrorystycznej organizacji Państwa Islamskiego (IS) i morderstwo, poinformowała prokuratura federalna.

    25 sierpnia, godz. 15:50: Podejrzany o atak nożem w Solingen przebywa w Karlsruhe, gdzie zostanie postawiony przed sędzią śledczym Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (BGH). Sędzia musi zdecydować, czy mężczyzna zostanie zatrzymany w areszcie pod zarzutem członkostwa w organizacji terrorystycznej Państwa Islamskiego (IS) i morderstwa. Podejrzany został przetransportowany helikopterem do Karlsruhe.

    Poniżej wcześniejsze aktualizacje: Podejrzany napastnik z Solingen w drodze do Karlsruhe

    25 sierpnia, godz. 12:45: Podejrzany o atak nożownika jest w drodze do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe. Specjalny oddział policji został wysłany w tym celu, zgodnie z raportem w Bild. Według niego, konwój składający się z kilku czarnych pojazdów i helikoptera policji federalnej przybył do Solingen.

    25 sierpnia, godz. 12.20: Pozytywne wiadomości z Solingen: Zgodnie z informacjami ze szpitala, wszystkim rannym w ataku nożownika nie zagraża niebezpieczeństwo. Według policji w sobotę, obrażenia były początkowo zagrażające życiu u czterech ofiar, poważne u dwóch innych i niewielkie u dwóch kolejnych.

    „Wszyscy czterej pacjenci, którzy są nadal hospitalizowani, wyszli z krytycznego stanu”, powiedział Thomas Standl w niedzielę na kanale telewizyjnym Welt. Jest on dyrektorem medycznym Szpitala Miejskiego w Solingen.

    Atak nożownika w Solingen: Domniemany sprawca powinien zostać deportowany

    Aktualizacja z 25 sierpnia, godz. 11.20: Sprawca ataku w Solingen miał zostać deportowany do Bułgarii w 2023 roku. Zostało to po raz pierwszy zgłoszone przez Focus. Informacja ta została potwierdzona przez Niemiecką Agencję Prasową. Jego wniosek o azyl został wcześniej odrzucony.

    Według raportu Focus, 26-latek zaczął się ukrywać. Sześć miesięcy później, kiedy zgłosił się do odpowiednich władz, został zakwaterowany w ośrodku dla uchodźców w Solingen. W jego pokoju znaleziono pochewkę noża z narzędzia zbrodni.

    25 sierpnia, godz. 9:30: Pojawiły się nowe szczegóły dotyczące podejrzanego o atak nożownika w Solingen. Według magazynu Spiegel, 26-letni mężczyzna urodził się w Deir al-Sor w Syrii. Przybył do Niemiec pod koniec 2022 roku i złożył wniosek o azyl w Bielefeld. Rok później przyznano mu ochronę uzupełniającą. Ma to zastosowanie „jeśli nie można przyznać ochrony uchodźcy ani prawa do azylu, a w kraju pochodzenia istnieje zagrożenie poważną krzywdą”, stwierdza Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców na swojej stronie internetowej.

    Według informacji Der Spiegel, które nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone, sprawca jest sunnickim muzułmaninem. Potwierdzono jednak agencji dpa, że nie był on wcześniej znany jako islamski ekstremista.

    Prokuratura federalna bada śmiertelny atak nożownika w Solingen

    25 sierpnia, godz. 9:00: Po ataku w Solingen, w wyniku którego zginęły trzy osoby, śledztwo przejęła Prokuratura Federalna, najwyższy organ ścigania w Niemczech. Prokuratura w Düsseldorfie poinformowała agencję dpa.

    Prokuratura federalna prowadzi teraz również dochodzenie w sprawie podejrzanego o przynależność do bojówki terrorystycznej Państwa Islamskiego (IS). Zostało to ogłoszone przez rzeczniczkę najwyższego niemieckiego organu ścigania dla Niemieckiej Agencji Prasowej w Karlsruhe.

    25 sierpnia, godz. 8:20: Policja podała szczegóły aresztowania podejrzanego o śmiertelny atak nożownika w Solingen. Mężczyzna oddał się w ręce władz śledczych w sobotę wieczorem, jak podała policja w Düsseldorfie w niedzielę rano. Jest to 26-letni Syryjczyk, potwierdziła AFP rzeczniczka policji. Twierdził, że jest odpowiedzialny za atak na festiwalu miejskim w Solingen. Jego udział w przestępstwie jest „obecnie przedmiotem intensywnego śledztwa”, kontynuowano w oświadczeniu, podczas gdy miasto Solingen ogłosiło na niedzielę nabożeństwo żałobne. Zamiast planowanego nabożeństwa z okazji 650-lecia miasta, nabożeństwo żałobne odbędzie się o godzinie dziesiątej w kościele miejskim we Fronhof, podała strona internetowa miasta.

    Atak nożownika w Solingen: Aresztowany mężczyzna jest podejrzany o przestępstwo „najwyższego stopnia”

    Aktualizacja z 25 sierpnia, godz. 6:30: Po ataku w Solingen policja aresztowała podejrzanego o atak. „Mężczyzna, którego szukaliśmy przez cały dzień, jest w naszym areszcie od niedawna”, powiedział minister spraw wewnętrznych Herbert Reul (CDU) w sobotę wieczorem w programie ARD Tagesthemen. Aresztowany mężczyzna był podejrzany o popełnienie przestępstwa w „najwyższym stopniu”. To coś więcej niż tylko podejrzenie, znaleziono dowody – co to jest, pozostaje na razie nieznane.

    Według doniesień mediów, podejrzany sam poddał się patrolowi policji. W związku ze śmiertelnym atakiem nożownika dokonano już dwóch kolejnych aresztowań. Der Spiegel poinformował, że domniemanym sprawcą był 26-letni Syryjczyk, który przybył do Niemiec pod koniec grudnia 2022 r. i złożył wniosek o azyl w Bielefeld.

    Według Reula mieszkał on w ośrodku dla uchodźców w Solingen. Według Spiegla, nie był on wcześniej znany organom bezpieczeństwa jako islamski ekstremista. Informacja o sprawcy została potwierdzona przez agencję dpa.

    Atak nożownika w Solingen: IS bierze odpowiedzialność za atak

    Aktualizacja z 24 sierpnia, godz. 21:38: W następstwie ataku nożownika w Solingen, jedna osoba została aresztowana przez policję w schronisku dla uchodźców w Solingen. Rzecznik policji powiedział Niemieckiej Agencji Prasowej, że okoliczności ataku są obecnie badane.

    Tymczasem Państwo Islamskie (IS) przyznało się do ataku. „Żołnierz” IS przeprowadził atak „na zgromadzenie chrześcijan w mieście Solingen w Niemczech” w piątek, ogłosiła w sobotę organizacja propagandowa IS Amaq w serwisie internetowym Telegram.

    Po ataku nożownika w Solingen: Setki osób biorą udział w modlitwie

    Aktualizacja z 24 sierpnia, godz. 20:17: Setki osób opłakujących ofiary ataku nożownika wzięło udział w nabożeństwie modlitewnym na deptaku w Solingen. Przynieśli kwiaty i znicze. Michael Mohr, dziekan miasta Solingen, powiedział: „Miasto jest dziś innym miejscem niż wczoraj”. Wiele osób złożyło na miejscu zbrodni szaliki klubowe, przytulanki i listy.

    Atak nożownika w Solingen: Organizator zabiera głos – „nie był w stanie obronić się przed nożownikami”

    24 sierpnia, godz. 19:06: Organizator miejskiego festiwalu w Solingen, Philipp Müller, wypowiedział się teraz na temat śmiertelnego ataku nożownika. W wywiadzie dla Focus wyjaśnia, że był jednym z pierwszych, którzy zostali poinformowani o ataku. Natychmiast udał się na miejsce zdarzenia. „Było bardzo cicho, a ranni tam leżeli. Spojrzałem w puste oczy ludzi, którzy tam byli, pracowników sceny i ochrony”, mówi Müller.

    Fakt, że kilka osób zginęło w podpaleniu w mieście w marcu, jeszcze bardziej utrudnia ludziom pogodzenie się z tym, co się stało. „To bardzo, bardzo trudne dla społeczeństwa miejskiego”, wyjaśnia organizator. Według niego nie byłoby możliwe uchronienie się przed takim atakiem. „Nie można chronić się przed nożownikami.”

    Atak nożownika w Solingen: Podejrzany 15-latek aresztowany – policja prosi o informacje

    24 sierpnia, godz. 17:13: Po śmiertelnym ataku nożownika w Solingen policja prowadzi obecnie dochodzenie „we wszystkich kierunkach”. Przeprowadzono również kilka przeszukań „w całym kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia”. Policja zakłada, że sprawcą był mężczyzna. Mówi się, że był to „bardzo ukierunkowany atak na szyję” ofiar, powiedział szef policji Thorsten Fleiß.

    Według prokuratury, wstępne podejrzenie tła terrorystycznego wynika z faktu, że „żaden inny motyw nie jest oczywisty”. Ofiary „nie były ze sobą spokrewnione”. Władze zakładają jednego sprawcę. Obecność policji została zwiększona.

    Policja poprosiła społeczeństwo o pomoc. Informacje o przestępstwie lub sprawcy można przesyłać na ich portalu informacyjnym (nrw.hinweisportal.de).

    Aktualizacja z 24 sierpnia, godz. 15:20: Jak powiedział na konferencji prasowej komendant policji w Düsseldorfie Thorsten Fleiß, 15-latek przebywa obecnie w areszcie. Zakres, w jakim był zaangażowany w przestępstwo, jest nadal badany. Możliwe, że nieznana osoba poinformowała go wcześniej o zamiarach ataku nożem. Informacje pochodziły od świadków. „Szeroko zakrojone działania poszukiwawcze” są nadal prowadzone w całych Niemczech. Nie ma jasnego opisu sprawcy. Noże znalezione na miejscu zdarzenia są obecnie badane jako możliwe narzędzie przestępstwa.

    Według Markusa Caspersa z prokuratury w Düsseldorfie, motyw jest nadal niejasny – nie można jednak wykluczyć tła terrorystycznego. Ponadto ogłoszono tożsamość trzech zmarłych. Są to 67-letni mężczyzna, 56-letni mężczyzna i 56-letnia kobieta.

    Aktualizacja z 24 sierpnia, godz. 9.24: „Nasze organy bezpieczeństwa robią wszystko, co w ich mocy, aby złapać sprawcę i ustalić tło ataku”, powiedziała federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) dla Niemieckiej Agencji Prasowej. „Policja NRW ma wszelkie wsparcie ze strony rządu federalnego. Jestem w stałym kontakcie z ministrem spraw wewnętrznych NRW Herbertem Reulem i naszymi organami bezpieczeństwa”.

    Po ataku na festiwalu miejskim w Solingen prawie wszystkie pytania dotyczące sprawcy i motywu pozostają bez odpowiedzi. Policja zakłada obecnie, że był to jeden sprawca; nic nie wskazuje na udział innych osób.

    Policja intensywnie poszukuje sprawcy

    Początkowe informacje: Aby znaleźć napastnika, „zarówno ofiary, jak i świadkowie są obecnie przesłuchiwani”, według policji w Düsseldorfie. Domniemanemu sprawcy udało się uciec z miejsca zdarzenia podczas zamieszania po ataku. Duży kontyngent policji przeszukuje obszar miasta. Deutsche Presse-Agentur mówi o kilku jednostkach specjalnych wspierających policję.

    „Obecnie nie mamy żadnych wskazówek co do jego miejsca pobytu” – powiedział rzecznik policji. Nie ma potwierdzonych informacji na temat wyglądu zbiegłego podejrzanego. „Myślę, że to nasz duży problem. Nie mamy jeszcze zbyt wielu informacji na temat sprawcy”, wyjaśnił Alexander Kresta, rzecznik policji w Wuppertalu.

    Atak nożownika na miejskim festynie: Co wydarzyło się w Solingen?

    Późnym wieczorem w piątek (23 sierpnia) napastnik nagle wyciągnął nóż i masowo dźgał gości. Trzy osoby zginęły, a kilka zostało rannych. Według policji, sprawca dźgnął ofiary w szyję. Atak w Solingen został zatem zakwalifikowany jako napaść.

    Atak miał miejsce na Fronhof w Solingen, rynku w centrum miasta

    Solinger Tageblatt poinformował, że atak miał miejsce podczas koncertu na imprezie. Według reportera Niemieckiej Agencji Prasowej, atak miał miejsce bezpośrednio przed sceną. Niebieskie światła stopniowo przenikały na teren festiwalu. Organizator zakończył wydarzenie około godziny 22:00.

    źródło: fr.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    4 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    4 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    BERLIN – Przed wejściem Polski do UNII, znajomego złapali pracował na czarno na budowie, W KAJDANY – Od razu sprawa przed sadem – Uznali, że popełnił przestępstwo kryminalne, nie miał z czego zapłacić, musiał odsiedzieć – Odsiedział, pieczątki do paszportu z zakazem wjazdu do Niemiec na dwa lata i zawieźli do granicy, przekazany został polskim władzom – Przyjechał do Berlina jak Polska weszła do UNII – OPOWIADAŁ – z więzienia w kajdany do samochodu i do granicy w Słubicach

    Tomek

    8 lat temu za stwierdzenie, że islam nie jest religią pokoju, policja pukała do drzwi i z pracy zwalniano. I jak to jest, że by wjechać do Niemiec trzeba było tylko wyrzucić dokumenty, a żeby kogoś wywieźć , pierdylion przepisów, zakazów i praw to uniemożliwia?
    Bez powtórki Führera się nie obędzie.

    Jürgi

    Sąd? Prokuratura? Wyrok? Deportacja i koszty? Przywiązać to coś do latarni w Solingen i niech każdy zrobi co chce.

    konik

    islamskie państwo niemieckie.

    4
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x