W Eichendorf w Dolnej Bawarii (powiat Dingolfing-Landau) archeolodzy odkryli szkielet sprzed około 6800 lat z licznymi przedmiotami grobowymi. Rodzaj pochówku i wyposażenie grobu wskazują, że była to osoba o znaczącej pozycji, powiedział w środę archeolog okręgowy Florian Eibl. „Jakiś wczesny burmistrz”.
Groby były w tamtym okresie rzadkością
Grób w dzielnicy Exing, od którego szkielet znany jest jako „Exinger”, został odkryty podczas badań poprzedzających prace budowlane. Wyjątkowe jest to, że jest to w ogóle grób ciała jak wyjaśnił Eibl, ponieważ istnieje tylko kilka z tego okresu. Większość populacji była w tym czasie chowana w inny sposób.
Ponadto wyposażenie grobu wskazuje na szczególny status osoby – i że był to prawdopodobnie mężczyzna, który nie był już młody. Status, o którym świadczy grób, musiał być najpierw wypracowany przez pochowaną osobę. W tym czasie nie był on dziedziczony. Sam szkielet nie został jeszcze zbadany wystarczająco dokładnie, aby dostarczyć jakichkolwiek wskazówek co do wieku i płci.
Ząb dzika jako symbol statusu
Wyposażenie grobowe obejmuje torbę ozdobioną dwiema połówkami zęba dzika, która prawdopodobnie zawierała ostrze i przybory do rozpalania ognia. Ząb dzika może być postrzegany jako rodzaj symbolu statusu, wyjaśnił Eibl. Polowanie na zwierzęta przy użyciu ówczesnej broni było bardzo niebezpieczne.
Archeolodzy znaleźli kilka naczyń wokół głowy szkieletu, który został pochowany w pozycji kucającej. Nie zostały one jeszcze szczegółowo przeanalizowane, ale istnieje nadzieja, że zostaną znalezione ślady oryginalnej zawartości.
W okolicach twarzy szkieletu znaleziono naczynie do picia – prawdopodobnie osobisty kubek „Exingera”, a także kamienne ostrza przed i pod ciałem. Ostrze za plecami jest szczególnie niezwykłe, powiedział Eibl. Leży na tyle daleko, że jest jasne, iż nie znajdowało się w ciele pochowanego mężczyzny, wyjaśnił.
Archeolodzy znaleźli również miskę nad szkieletem, która prawdopodobnie zawierała grafit, który był wówczas używany jako barwnik. Eibl podejrzewa, że mógł on zostać użyty w rytuale pochówku. Ostatecznie, jak mówi, groby i przedmioty grobowe ujawniają więcej o kulturze pochówku niż o samej pochowanej osobie.
źródło: spiegel.de
Test covidowy niech zrobią, żeby wiedzieć czy umarł na chorobę współistniejącą, czy na jedyną słuszną.