Na wsi, czy w mieście? W dużym, czy lepiej w małym mieszkaniu? Preferencje mieszkaniowe są kwestią indywidualną. Ale co wybrałaby większość mieszkańców Niemiec? Niedawno ukazały się wyniki ankiety na ten temat.
Ponad połowa ankietowanych mieszkańców Niemiec wolałaby mieszkać w wynajmowanym mieszkaniu
Jak chciałaby mieszkać większość Niemców? W trzypokojowym mieszkaniu na parterze o powierzchni od 61 do 90 m2, z balkonem i łazienką z oknem i prysznicem. Według ankiety przeprowadzonej przez YouGov na zlecenie platformy internetowej Kleinanzeigen na reprezentatywnej próbie mieszkańców Niemiec, to idealne mieszkanie dla większości osób żyjących w tym kraju.
Ponad połowa, a mianowicie 54 proc. respondentów, wolałaby mieszkać w wynajmowanym mieszkaniu, podczas gdy 41 proc. preferuje mieszkanie własnościowe. 41 proc. ankietowanych wybrałoby mieszkanie na parterze lub wysokim parterze, 21 proc. chciałoby mieszkać na pierwszym piętrze, a 7 proc. za najbardziej atrakcyjne uważa poddasze. W grupie osób w wieku powyżej 55 lat szczególną popularnością cieszą się mieszkania na parterze (50 proc.), podczas gdy wśród osób w wieku od 18 do 24 lat takie położenie mieszkania przemawia tylko do 27 proc. uczestników badania.
Preferowane są mieszkania 3-pokojowe
Jedna trzecia respondentów (34 proc.) twierdzi, że idealne mieszkanie powinno mieć trzy pokoje, 25 proc. chciałoby mieć cztery pokoje, a 18 proc. wybrałoby jeszcze większe mieszkania z ponad czterema pokojami. Mniejsze mieszkania nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem: mieszkanie jednopokojowe preferuje tylko 4 proc. respondentów, a 17 proc. zdecydowałoby się na klasyczne mieszkanie dwupokojowe.
A metraż? Większość ankietowanych (33 proc.) uważa za idealną przestrzeń mieszkalną o powierzchni od 61 do 90 m2, podczas gdy kolejne 26 proc. wolałoby mieszkanie o powierzchni od 91 do 120 m2. Mniejsze lokale nie cieszą się dużym zainteresowaniem: mieszkania o powierzchni do 30 m2 preferuje zaledwie 2 proc. respondentów.
Niemców ciągnie do życia na wsi
Z ankiety wynika ponadto, że większości mieszkańców Niemiec nie ciągnie do wielkich miast. 23 proc. respondentów chciałoby mieć mieszkanie na wsi lub w otoczeniu przyrody. W szczególności starsi uczestnicy badania (grupa wiekowa od 45 do 54 lat: 27 proc.; grupa wiekowa powyżej 55 lat: 24 proc.) woleliby żyć na wsi. 11 proc. ankietowanych wybrałoby mieszkanie w małym mieście liczącym mniej niż 20.000 mieszkańców, a 13 proc. na peryferiach małego miasta liczącego od 20.000 do 100.000 mieszkańców.
Nieco mniej osób chce mieszkać w miastach. Średniej wielkości miasta, liczące od 20.000 do 100.000 mieszkańców, to idealny wybór dla 19 proc. respondentów. Z kolei 16 proc. wolałoby mieszkać w centrum dużego miasta, liczącego ponad 100.000 mieszkańców.
W grupie osób w wieku od 18 do 24 lat najbardziej popularne są miasta średniej wielkości (25 proc.). Nieco mniej ankietowanych młodych mieszkańców Niemiec (20 proc.) chciałoby mieszkać w centrum dużego miasta.
Około połowa respondentów chciałaby mieć balkon (53 proc.) lub ogródek (49 proc.). Widoczne są też wyraźne preferencje dotyczące wyposażenia łazienek: 75 proc. ankietowanych życzyłoby sobie łazienki z oknem, 74 proc. z prysznicem, a 59 proc. z wanną. Dwóch na trzech uczestników badania (66 proc.) chciałoby również mieć własną piwnicę, podczas gdy winda jest istotna tylko dla 25 proc. respondentów.
W ankiecie przeprowadzonej przez YouGov Deutschland GmbH w okresie od 30 sierpnia do 1 września wzięło udział 2.014 mieszkańców Niemiec.
Źródło: www.chip.de