Alarm powodziowy na południu Niemiec! Ludzie proszeni o opuszczenie domów

    Południowe Niemcy doświadczają jednego z najbardziej deszczowych początków czerwca. W znacznych częściach Bawarii i w wielu regionach Badenii-Wirtembergii Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD) ostrzega przed obfitymi i długotrwałymi opadami deszczu, które potrwają co najmniej do niedzielnego poranka. Deszcz pada również w środkowych Niemczech i na Górnych Łużycach.

    Ponad 100 litrów deszczu na metr kwadratowy!

    Miejscami ilość opadów ma wynosić ponad 100 litrów na metr kwadratowy. Eksperci obawiają się, że – podobnie jak niedawno w Saarlandzie i Nadrenii-Palatynacie – rzeki i strumienie mogą wyjść z brzegów. Niektórzy mówią już o „powodzi stulecia”.

    Nawałnice w południowych Niemczech: Ludzie proszeni o opuszczenie domów

    W Meckenbeuren w powiecie Jeziora Bodeńskiego około 1300 osób zostało w piątkowy wieczór poinformowanych, aby opuściły swoje domy ze względu na bezpośrednie zagrożenie powodziowe. W mieście Weingarten koło Ravensburga wielu mieszkańcom zalecono, aby unikali przebywania na niższych kondygnacjach i absolutnie nie spali w piwnicach. Ponadto, utworzono tu schronisko awaryjne.

    W Lindau nad Jeziorem Bodeńskim, po intensywnych opadach deszczu i zalaniach, ewakuowano profilaktycznie dom wielorodzinny. Według rzeczniczki miasta, do budynku dostała się woda, co stwarzało ryzyko zwarcia.

    Ulewne deszcze w południowych Niemczech: Ewakuacja kempingów – 15 000 dodatkowych worków z piaskiem

    Powiat Günzburg w Bawarii ostrzegł przed sytuacją powodziową i ogłosił stan klęski żywiołowej. Kempingi przy rzekach Günz, Kammel i Mindel zostały ewakuowane. Zapełniono 15 000 dodatkowych worków z piaskiem, aby przeciwdziałać napływającej wodzie.

    W powiecie Augsburg rzeka Zusam wystąpiła z brzegów, woda zalała ulice i niektóre piwnice. Sytuacja jest również niebezpieczna w powiecie Biberach w Górnej Szwabii. Powodzie mogą również wystąpić przy mniejszych ciekach wodnych.

    Południowym Niemcom grozi powódź: Straż pożarna zaleca „zwiększoną ostrożnością” w tunelach

    Hermann Schreck, wiceprezes Niemieckiego Związku Straży Pożarnej (DFV), ostrzega przed intensywnymi i długotrwałymi opadami: „Zalane ulice i drogi stanowią ryzyko – niezależnie od tego, czy poruszamy się samochodem, pieszo czy na rowerze.”

    Zwłaszcza w tunelach straż pożarna musi wyciągać unieruchomione pojazdy i ich pasażerów z trudnych sytuacji: „Tutaj obowiązuje zwiększona ostrożność – często woda jest wyższa lub szybciej płynie, niż się wydaje!” Należy również unikać lasów i terenów pochyłych, gdyż tam mogą przewrócić się drzewa lub osunąć się ziemia.

    Straż pożarna radzi również, aby zabezpieczyć otwory budynków i studzienki kanalizacyjne w zagrożonych obszarach, jak również piwnice i zejścia. Należy również upewnić się, że zawory zwrotne w piwnicy są sprawne.

    Ostrzeżenia przed wchodzeniem do zalanych garaży podziemnych

    W rozmowie z BR, Manuel Kumpfmüller stwierdził, że próba wyjazdu samochodem z zalanego garażu podziemnego może być „śmiertelnie niebezpieczna”. „Mieliśmy już przypadki, gdzie ludzie utonęli w garażu podziemnym,” relacjonuje rzecznik zawodowej straży pożarnej w Augsburgu: „Garaż podziemny może bardzo szybko się zalewać podczas takich zjawisk pogodowych.” Jeśli to możliwe, samochody powinny być wcześniej zaparkowane na zewnątrz.

    Cenne przedmioty nie powinny być przechowywane na podłodze piwnicy w przypadku zagrożenia powodziowego, podobnie jak urządzenia elektryczne, takie jak zamrażarki czy pralki. Straż pożarna zaleca również przygotowanie wiader do odprowadzania wody.

    Zaleca się wyciągnięcie wszystkich bezpieczników, jeśli piwnica jest zalana. W ten sposób można zapobiec potencjalnemu porażeniu prądem. Kumpfmüller wspomina w tym kontekście starsze domy bez wyłączników różnicowoprądowych. W każdym przypadku należy mieć pod ręką latarkę.

    Mieszkańcy poproszeni o opuszczenie domów

    Tymczasem w Wangen w Allgäu w sobotę zamknięto Landesgartenschau z powodu warunków pogodowych. Droga krajowa 383 koło Reutlingen została częściowo zamknięta z powodu osunięcia ziemi. W powiecie Ludwigsburg trzy drogi są nieprzejezdne, ponieważ Neckar wyszedł z brzegów.

    W sobotni poranek mieszkańcy kilku miejscowości w powiecie Unterallgäu w Szwabii zostali poproszeni o dobrowolne opuszczenie swoich domów, jak wyjaśnił starosta Alex Eder (Wolni Wyborcy). Dotyczy to miejscowości Zell koło Bad Grönenbach, Dirlewang i części Babenhausen.

    źródło: merkur.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x