Hamburg – W porcie Kattwyk, niedaleko kontenerowego portu w Hamburgu, służby ratunkowe straży pożarnej, policji wodnej oraz lokalnego urzędu ochrony środowiska od godzin popołudniowych w niedzielę (02.03) podejmują intensywne działania, by zapobiec katastrofie ekologicznej na rzece Łabie.
Według wstępnych informacji straży pożarnej, co najmniej 42 000 litrów mieszaniny oleju ciężkiego i wody wyciekło ze zbiornika na terenie portu i przedostało się do rzeki.
Specjalizacja w przechowywaniu pozostałości ropopochodnych
Zbiornik znajduje się na terenie firmy Green Port, która, zgodnie z informacjami podanymi przez przedsiębiorstwo, specjalizuje się w „zarządzaniu pozostałościami, w tym w ich zbieraniu, transporcie, przechowywaniu i przetwarzaniu, ze szczególnym uwzględnieniem płynnych odpadów ropopochodnych”.
Przyczyna wycieku nie jest jeszcze znana, jednak skala zanieczyszczenia jest ogromna. Szacuje się, że skażonych zostało już ponad 90 000 metrów sześciennych wody.
Walka z dalszym rozprzestrzenianiem się zanieczyszczenia
Służby ratunkowe starają się ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie się oleju przy użyciu specjalnych pływających zapór olejowych, tzw. błon olejowych. Dodatkowo zastosowano stałą barierę wodno-powietrzną, która ma zapobiec przedostaniu się zanieczyszczonej wody do głównego nurtu Łaby.
Do akcji zaangażowany został także śmigłowiec policyjny wyposażony w specjalistyczne kamery, dzięki którym strażacy mogą monitorować sytuację z powietrza.
Decyzja o dalszych działaniach zostanie podjęta dzisiaj (03.03), gdy służby dokonają oceny skuteczności dotychczasowych środków zaradczych.
źródło: bild.de