Maski FFP2 mają zapewniać bardziej skuteczną ochronę przed koronawirusem. Jednak Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), będące niezależną agencją Unii Europejskiej z siedzibą w Szwecji, wyraziło wątpliwości odnośnie dodatkowych korzyści płynących ze stosowania masek FFP2 w życiu codziennym. Jego zdaniem ważne jest, aby po prostu prawidłowo nosić jakąkolwiek maseczkę ochronną i zachowywać dystans.
Zbyt małe korzyści płynące ze stosowania masek FFP2 w porównaniu do kosztów
Jak stwierdziło ECDC, oprócz tego, że dodatkowe korzyści są niewielkie, to jeszcze stosunkowo wysoki koszt ich używania oraz potencjalne mankamenty (nie sprecyzowano jakie), przemawiają przeciwko zaleceniu noszenia masek FFP2 w miejscach publicznych zamiast innych masek. Stanowisko agencji w tej sprawie potwierdziła komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides.
W połowie stycznia kanclerz Niemiec Angela Merkel i premierzy poszczególnych krajów związkowych uzgodnili, że w środkach transportu publicznego i sklepach wymagane będą maski FFP2, maski chirurgiczne lub KN95/N95.
ECDC aktualizuje dokument zawierający opinie na temat stosowania masek
ECDC stwierdziło również, że nawet pojawienie się nowych wariantów koronawirusa nie wymaga stosowania innych rodzajów masek niż te, które są obecnie używane w celu ochrony przed zakażeniem. Agencja powiedziała, że pracuje właśnie nad uaktualnieniem dokumentu, w którym ocenia noszenie masek w miejscach publicznych w celu ograniczenia transmisji koronawirusa.
Osoby uprawnione do odbioru bezpłatnych masek FFP2 będą musiały jeszcze poczekać na zaświadczenie z kasy chorych
Wymóg stosowania maski FFP2 w określonych miejscach wywołał w Niemczech debatę na temat kosztów i ewentualnej pomocy finansowej dla osób uboższych. W środę stało się jednak jasne, że osoby pobierające zasiłek Hartz IV będą musiały jeszcze poczekać na zapowiadane darmowe maski FFP2.
Zaświadczenia o uprawnieniach do odbioru masek w aptekach dla łącznie około pięciu milionów potrzebujących nie zostały jeszcze wysłane przez kasy chorych. Na razie nie wiadomo też, kiedy to nastąpi, gdyż pewne kwestie nadal wymagają wyjaśnienia. Związek Kas Chorych zwrócił uwagę na to, że zmiana rozporządzenia w sprawie masek chroniących przed koronawirusem musi być jeszcze uchwalona przez rząd. Jak wyjaśniła rzeczniczka Federalnego Ministerstwa Zdrowia, prace nad zmianą przepisów są w toku.
Minister pracy i spraw społecznych Hubertus Heil (SPD) i minister zdrowia Jens Spahn (CDU) zapowiedzieli w ubiegłym tygodniu, że około pięć milionów osób korzystających z zasiłku Hartz IV otrzyma bezpłatnie po dziesięć masek FFP2. Podstawą do podjęcia takiej decyzji było wprowadzenie nowych przepisów nakładających na obywateli Niemiec obowiązek noszenia masek medycznych w autobusach, pociągach i podczas zakupów. Maski będzie można odebrać w aptekach po okazaniu pisma z kasy chorych i dokumentu tożsamości.
Źródło: www.welt.de
Lekarstwa pomagają nabardziej temu,kto je sprzedaje.Stare zydowskie powiedzenie