W najbliższych dniach kierowcy w Niemczech będą musieli wykazać się cierpliwością: według niemieckiego automobilklubu ADAC, w wielu miejscach należy spodziewać się korków, zwłaszcza w Wielki Czwartek i Poniedziałek Wielkanocny. Również w Wielki Piątek rano podróżujący samochodami powinni być przygotowani na wzmożony ruch. W sobotę i niedzielę będzie prawdopodobnie znacznie spokojniej.
Już w latach poprzedzających pandemię koronawirusa Wielki Czwartek był często jednym z tych dni w roku, które charakteryzowały się największym natężeniem ruchu.
Korki mogą tworzyć się między innymi w okolicach miast takich jak Kolonia, Monachium, czy Berlin
Według ADAC, na niektórych niemieckich drogach prawdopodobieństwo wystąpienia korków jest szczególnie wysokie: tłoczno może być między innymi na A1 między Bremą a Hamburgiem, na A8 prowadzącej ze Stuttgartu przez Monachium do Salzburga, na A3 na odcinku z Würzburga przez Norymbergę do Pasawy, na A6 na trasie prowadzącej z Mannheim przez Heilbronn do Norymbergi oraz w okolicach miast takich jak Kolonia, Monachium, czy Berlin.
ADAC spodziewa się również utrudnień na ruchliwych trasach poza granicami Niemiec, na przykład na autostradach Tauern i Brenner w Austrii, czy na szwajcarskiej Gotthard-Route. Według ekspertów od ruchu drogowego, popularnymi celami podróży w okresie świąt wielkanocnych są przede wszystkim ośrodki sportów zimowych w Alpach oraz wybrzeża Morza Północnego i Bałtyckiego.
Wizyty u krewnych i krótkie wycieczki zamiast dalekich podróży zagranicznych
Efekt pandemii koronawirusa, która w ciągu ostatnich dwóch lat sprawiła, że ruch na drogach w okresie świąt wielkanocnych był znacznie mniejszy, będzie tym razem prawdopodobnie mniej odczuwalny. Po raz pierwszy od 2019 roku w Wielkanoc nie będą obowiązywały restrykcyjne środki ochrony przed COVID-19, takie jak na przykład ograniczenia kontaktów międzyludzkich. Niemniej jednak nie należy spodziewać się natężenia ruchu na poziomie sprzed pandemii.
Nawet teraz niektórzy urlopowicze rezygnują z dłuższych i dalszych wyjazdów za granicę, między innymi z powodu niekiedy bardzo dużych ilości zakażeń. Także wysokie ceny paliw mogą powstrzymywać niektórych przed odbywaniem długich podróży samochodem. „Jednak nie będzie to miało prawie żadnego wpływu na wizyty u krewnych, krótkie wycieczki i wyprawy po okolicy przy sprzyjającej pogodzie” – twierdzi ADAC.
Źródło: www.spiegel.de