Według Federalnego Urzędu Statystycznego z siedzibą w Wiesbaden, około 8,5 mln osób w Niemczech (10,3% ludności) przebywało w ubiegłym roku w mieszkaniach, które zgodnie z europejską definicją uznawane są za przepełnione. Problem ten dotyczył przeważnie mieszkańców miast, osób żyjących samotnie, a także samotnych rodziców i ich dzieci.
Zgodnie z europejską definicją, mieszkanie uchodzi za przeludnione, jeśli brakuje w nim co najmniej jednego z następujących pomieszczeń: jednego salonu, jednego pokoju na parę zamieszkującą gospodarstwo domowe, jednego pokoju na każdą kolejną osobę w wieku powyżej 18 lat, jednego pokoju na dwoje dzieci poniżej 12. roku życia, jednego pokoju na dwoje dzieci tej samej płci w wieku od 12 do 17 lat, jednego pokoju na dziecko w wieku od 12 do 17 lat, jeśli dzieci są różnej płci.
W zeszłym roku dotyczyło to 16,4% osób niepełnoletnich mieszkających w Niemczech. Ta grupa wiekowa najczęściej mieszka w zbyt ciasnych pomieszczeniach. Dorośli w wieku od 18 do 64 lat uplasowali się nieco powyżej średniej dla ogółu populacji, z udziałem wynoszącym 11%. Problem jest niewielki w grupie osób w wieku ponad 65 lat (dotyczy zaledwie 3% seniorów).
Niemiecka wieś w lepszej sytuacji
Szczególnie wysoki wskaźnik przeludnienia odnotowano w niemieckich miastach. Prawie co siódma osoba (15%) miała do dyspozycji zbyt małą powierzchnię mieszkalną. Z kolei w małych miasteczkach i na przedmieściach problem ten dotyczył już tylko 7,9% osób. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy obszarów wiejskich – w przepełnionych mieszkaniach żyje tu tylko 5,8% osób.
Problem dotyczy wielu rodziców samotnie wychowujących dzieci
W sumie 13% osób mieszkających samotnie żyło w warunkach przeludnienia, np. w mieszkaniach jednopokojowych. Dla porównania, problemem tym było dotkniętych tylko 2,4% osób z gospodarstw domowych składających się z dwojga dorosłych.
Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe z dziećmi, wskaźnik przeludnienia był najwyższy wśród osób samotnie wychowujących dzieci – 29,9% miało zbyt małą powierzchnię mieszkalną. W podobnych warunkach żyło tylko 7,3% gospodarstw domowych składających się z dwóch osób dorosłych i jednego dziecka oraz 8% gospodarstw domowych liczących dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci.
Jeśli chodzi o inne kraje UE, najwyższe wskaźniki przeludnienia odnotowano w Rumunii i na Łotwie – odpowiednio 45,1% i 42,5%. Na drugim biegunie znalazły się natomiast Cypr (2,5%) oraz Malta (4,2%).
Źródło: www.spiegel.de